Nyilvánosságra hozta a MÁV Zrt. 29 vezetőjének fizetését, a nekik adható prémiumok és béren kívüli juttatások összegét, amelyekért közel két éve indított pert az [origo] újságírója. A tavaly 186 milliárdos állami támogatással, veszteségesen működő cég vezetésében 23 embernek milliós havi alapbére van, ami mellett szinte mindannyian megkaphatják éves alapbérük 80 százalékát prémiumként. A 2009. szeptemberi adatok szerint akkor volt olyan MÁV-vezető, aki akár 72,4 milliót is hazavihetett egy évben.

Egymillió-egyszázezer és 3,42 millió forint közötti alapbért kap a veszteséges, tavaly 186,2 milliárd forint állami támogatásban részesült MÁV Zrt. felső vezetésének 23 tagja. (A MÁV által közölt adatok a 2009. szeptemberi állapotot tükrözik). A vasúttársaság irányítói alapbérükön felül éves fizetésüknek - a legtöbb esetben - a 80 százalékát is megkaphatják prémiumként, amennyiben teljesülnek ennek a feltételei. Néhányan rendszeres bérpótlékot is kapnak (alapbérük 8-16 százalékát), de huszonöten közülük választhatnak évi 270 ezer forintnyi béren kívüli juttatást is.

A vezetők felmondási ideje szinte személyenként változó, kettő és nyolc hónap között mozog, míg a végkielégítési idejük egyeseknél hat plusz három hónapig tart, de létezik "egyéni szerződés alapján" 12 hónapos időtartam is. Mindezek az adatok abból a MÁV-levélből derülnek ki, amelyet a cég küldött jogi képviselőnknek. Az [origo] újságírója közel két éve kérte a részben közpénzből működő állami céget, hogy adja ki 32 vezetője fizetési adatait, majd ennek megtagadása után - miközben az ombudsman is felszólította a céget az adatok kiadására - pert indított a MÁV ellen a Társaság a Szabadságjogokért nevű jogvédő szervezet támogatásával, amit első fokon meg is nyert.

Kevesebb jut az új elnöknek, mint a régi vezetőknek

Két részre bontja vezetői körét a MÁV által elküldött táblázat, mint írtuk, az abban szereplő fizetési adatok a 2009. szeptember 1-jei állapotot rögzítik. A "vezető állású munkavállalók" között négy felsővezető található, akik közül a vezérigazgatói körbe legkésőbb lépő Andrási Miklós elnök-vezérigazgatónak a legszerényebb a juttatási csomagja. Őt 2009 júliusában helyezte ebbe a pozícióba a Bajnai-kormány, kimondottan azzal a céllal, hogy készítse el a vasúttársaság átszervezési stratégiáját.

Andrási Miklós alapbére bruttó 2,5 millió forint, ami felett megkaphatja éves alapbére 80 százalékát prémiumként "a társasági mutatók teljesülése esetén az egyéni prémiumfeladat kiírás szerint". Három vezetőtársától eltérően neki nem fizeti a cég személyi alapbérének 6 százalékát önkéntes nyugdíjpénztárba, és a neve mellett szereplő más adatok is szerényebbek, mint a többieknél. A felmondási ideje például csak 3 hónap, végkielégítésre nem jogosult.

72,4 milliót kaphat a vezérigazgató

Az Andrási kinevezésével a MÁV elsőszámú vezetői pozíciójából eggyel hátrébb tolt Heinczinger István vezérigazgató jóval többet keres, de még a helyettesei is jobban járnak anyagilag, mint a cég legelső embere. Heinczinger alapbére 3,42 millió forint, a maximálisan kifizethető prémium mértéke nála is 80 százalék, vagyis Heinczinger akár 72,4 millió forintot is kaphat egy évben. Heinczinger kap 6 százalékos nyugdíjpénztári befizetést is, felmondási ideje 8 hónap, az Mt szerinti végkielégítése egy hónap, a kollektív szerződés szerint viszont nem jár neki végkielégítés.

A most közölt 3,42 millió azt jelenti, hogy Heinczinger fizetése emelkedett az elmúlt időszakban. Még a per indítása előtt (2008. július 28-án) ugyanis tett egy kísérletet a MÁV az adatkérés - véleményük szerinti - teljesítésére azzal, hogy e-mailben közölték Heinczinger akkori fizetését és prémiumát. E szerint a vezérigazgató havi fizetése akkor 3,2 millió forint volt. Vagyis valamikor 2008 júliusa és 2009 szeptembere között - amikor elmélyült a gazdasági válság, és hátrébb került a szervezet vezetésében - emelkedett a fizetése.

Korlátlan autó és telefon-használat magáncélra is

Szintén emelkedett Sípos Sándor portfólió-kezelési vezérigazgató-helyettes havi alapbére is az említett időszakban. A per során kiadott adatok szerint 2008 októberében még 2,6 milliós alapbért kapott, ez már 2,7 millióra nőtt. Nem emelkedett viszont ebben az időszakban Mosóczi László üzletági vezérigazgató-helyettes bére, amely 2,5 millió forint.

Mindkettőjüknél éves bérük 80 százaléka lehet legfeljebb a kifizetett prémium, és alapbérük 6 százaléka az önkéntes nyugdíjpénztári befizetés utánuk. Egy esetleges távozás után a négy felsővezető közül Mosóczi jár a legjobban, 8 hónap a felmondási ideje (Síposnál 6 hónap), végkielégítés az Mt szerint 5 hónapnyi jár neki (Síposnak nulla), a kollektív szerződés szerint pedig 4 havi (Síposnak ez sem jár).

Másfél évvel ezelőtt az is kiderült, hogy a fentiek mellett Heinczinger, Mosóczi és Sípos egyéb juttatásokban is részesül. A 2008. októberi közlés szerint mindhárman korlátlanul használhatják hivatali és magáncélra a céges autójukat, valamint korlátlanul használhatják hivatali és magáncélra a céges mobiljukat is.

"Egyéni szerződés alapján"

A MÁV által most nyilvánosságra hozott táblázat "vezető beosztású munkavállalók" része 25 ember esetében sorolja a közvetlenül és közvetve nyújtott pénzbeli juttatásokat. Az általuk kapott alapbérek bruttó 1,85 millió forint és 790 ezer forint között mozognak, legtöbbjüknél (17 ember) 80 százaléknyi prémium fizethető. A tisztségek szerint igazgatók, "egység vezetők", "területi központi vezetők" és főosztályvezetők tartoznak ebbe a körbe.

Hárman "rendszeres bérpótlék" címen megkapják havi alapbérük 8-16 százalékát, és kivétel nélkül mindannyiuknak jár "választható béren kívüli juttatásként" 270 ezer forint évente. Az egyéb számokban nagy a szórás, de vannak olyan MÁV-vezetők, akiknek a szerződése 8 hónapos felmondási időt tartalmaz, valamint "6+3 hónapnyi" végkielégítést az Mt szerint, és 8 hónapnyi végkielégítést a kollektív szerződés szerint.

Úgy tűnik, közülük a legjobb szerződése Neumann Márta jogi igazgatónak van, aki az 1,7 milliós alapbére mellett 15 százalékos rendszeres bérpótlékra is jogosult a 270 ezres béren kívüli juttatás mellett. A 29 MÁV-vezető közül mindössze a hat "pályavasúti területi központ vezető" alapbére nem éri el az egymilliót, öten 821 ezer forintos alapbért kapnak (közülük egy emellett 8 százalékos rendszeres bérpótlékot), míg egyikük alapbére 790 ezer forint. Mindannyian éves bérük 30 százalékát kaphatják meg prémiumként.

A MÁV-vezetésnek egy máshonnan ismert tagja is van, Túrós András biztonsági igazgató. Az ORFK egykori közbiztonsági főigazgatója, nyugalmazott rendőrtábornok, az Országos Polgárőr Szövetség jelenlegi elnöke az egyik legjobban fizetett vezetője a vasúttársaságnak. 1,6 millió forintos alapbére és 270 ezres béren kívüli juttatása mellett egyedül az ő nevénél szerepel - a végkielégítés Mt és kollektív szerződés szerinti rovatok összevont rubrikájában - az, hogy "egyéni szerződés alapján 12 hónap".

Nem tudni mennyien kapnak prémiumot

A fenti 29 vezetőből 21 esetében az éves alapbér 80 százaléka fizethető ki prémiumként "a társasági mutatók teljesülése esetén az egyéni prémiumfeladat kiírás szerint". A többieknél ez 30 és 50 százalék között van. De hogy ebből valójában mennyien mekkora prémiumot kaptak az elmúlt években, az nem derül ki a MÁV adataiból.

A MÁV-ot felügyelő szakminiszter csak a cég vezetőjét felügyeli, és mint azt a közlekedési minisztérium kérdésünkre közölte, félévnyi munkája után Andrási Miklós tavaly nem kapott prémiumot. A többi MÁV-vezető esetében már belső döntés kérdése a prémium. Megkérdeztük a MÁV-ot, hogy tavaly a többi 28 vezető közül ki mennyi prémiumot kapott, amire a cég a következő választ küldte: "A kitűzött prémiumfeladatok értékelése és a teljesítés alapján járó prémium kifizetése az éves beszámoló és üzleti jelentés Alapító általi elfogadását követően történik. A 2009. évi zárómérleg és éves beszámoló elkészítése folyamatban van, még nem került az Alapító részére előterjesztésre".

Igazgatóság, felügyelőbizottság - 1,5 milliós tiszteletdíj

A per során korábban kiderült az is (szintén a 2008. októberi adatközlésből), hogy mennyi a MÁV-igazgatóság hét tagjának, valamint a felügyelőbizottság tizenöt tagjának az akkori tiszteletdíja (az viszont nem derül ki levelükből, hogy ezek nettó vagy bruttó összegek-e). E szerint Kamarás Miklós akkori igazgatósági elnök 1,5 milliós tiszteletdíjban részesült, ami mellé korlátlan hivatali és magáncélú gépjárműhasználat, valamint korlátlan hivatali és magáncélú mobiltelefon használat járt. (Kamarás a 2008 őszi monorierdei vonatbaleset után benyújtotta lemondását, amit a miniszter elfogadott.)

Az akkori levél szerint az igazgatóság többi tagjának 400 ezer forint a tiszteletdíja, közöttük volt akkor Heinczinger István is. Azt a levélben nem tisztázták, hogy a vezérigazgató ezt az összeget a fent már ismertetett fizetésen felül kapta-e akkor. A felügyelőbizottság elnöke, Reményik Kálmán havi tiszteletdíja 340 ezer forint volt akkor, a többiek 193 ezer forintot kaptak. Köztük Gaskó István, a MÁV ellen több alkalommal sztrájkot szervező Liga Szakszervezetek elnöke is.