szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Magzatkárosító anyagot találtak a győri talajvízben egy civilek által kezdeményezett akkreditált vizsgálat során a település területén. Ez ugyanaz az NMP, ami a gödi akkugyárnál is felbukkant. A nyomok a már meglévő távolabbi ipari parkhoz vezetnek, a helyiek tudni szeretnék, melyik ottani cég használ ilyen anyagot.

Az akkumulátorgyártáshoz is használt mérgező oldószer, az NMP jelenlétét mutatta ki civilek által megrendelt szakértői talajvízvizsgálat Győr-Győrszentiván térségében. Ez az a vegyi anyag, amit néhány gödi kútban is kimutattak tavaly, és ami miatt a katasztrófavédelem is vizsgálatot rendelt el.

A Szívügyünk Szentiván által kezdeményezett akkreditált vizsgálat célja – mint a Szentiváni Öko Szeglet Egyesület által a hvg.hu szerkesztőségébe eljtuttatott közleményében írták – “egyrészt a talajvíz minőségét jellemző általános értékek meghatározása, másrészt a lakott területhez közeli ipari tevékenység talajvízre gyakorolt esetleges hatásainak ellenőrzése egy alapállapot felméréssel”.

A győri közgyűlés tavaly szavazta meg, hogy ipari területté minősítenek 400 hektár szántóföldet Győrszentiván közvetlen szomszédságában, ezért is vágtak bele a vizsgálatba a civilek. A tervezett ipari park miatt korábban már volt egy sikertelen népszavazási kezdeményezés is. A újonnan kijelölt ipari területen a feltételezések szerint a Volkswagen akkumulátorgyára épülhetne majd fel.

Győrben sem lehet népszavazás az akkumulátorgyárról

A Helyi Választási Bizottság indoklása szerint nem egyértelmű kérdés az, hogy „Akarja-e Ön, hogy Győrben akkumulátorgyár létesüljön?"

A márciusi mintavétel vizsgálatának eredményei mostanra készültek el, és megletepést és aggodalmat keltettek, mert

lítiumot és akkumulátorgyártáshoz is használt mérgező oldószer, az N-metil-2-pirrolidont (NMP) jelenlétét is kimutatták, ami korábban Gödön is aggodalmakat okozott.

“A lítium koncentrációja a vizsgált mintákban 262 - 614 μg/l értékek közötti volt. Fontos tudni, hogy a lítium megengedhető mértékére nincs előírás és természetes módon is előfordulhat a talajvízben. A Nemzeti Népegészségügyi Központ által kiadott „Magyarország ivóvízminősége, 2020” című jelentés foglalkozik a vízbázisok természetes eredetű elemeinek országos szintű vizsgálatával. Eszerint a 2016 és 2018 közt végzett vizsgálat során a lítium jellemző értéke 9,8 μg/l volt. Ehhez képest a győr-győrszentiváni értékek jelentősen magasabbak.

A másik anyag, ami jelen volt a vízben, az NMP. Ennek a vegyületnek a megjelenése természetes okokkal nem magyarázhatóó.

Egészségügyi hatása a bőr- és szemirritáción túl a kimutatott reprodukciós toxicitásig terjed, magzatkárosító hatása van

– írták a civilek, akik emlékeztettek, hogy az anyagot általában oldószerként használják különféle iparágakban, például a petrolkémiai és felületkezelési technológiák során, illetve a gyógyszeriparban. Koncentrációja Győr-Győrszentivánon 2 és 10 μg/l érték között volt.

Vizsgálat indult a gödi kutak vízszennyezettsége ügyében

A katasztrófavédelem vizsgálatot rendelt el, miután az Átlátszó arról írt, hogy akkumulátorgyártáshoz is használt mérgező oldószert találtak a gödi kutak vizében. Bár a céget konkrétan nem hozták ezzel összefüggésbe, a gödi Samsung-gyár is „vízminőség ellenőrzési" kampányba kezdett.

A civilek szerint a vizsgálatok arra utalnak, hogy a jelzett oldószer koncentrációja a már meglévő ipari parkhoz legközelebb eső vízmintában volt a legmagasabb, ugyanakkor, mint írták:

“Az elvégzett laboratóriumi vizsgálatok eredményei alapján a mintavételi furatokban egyik komponens értéke sem haladta meg a 6/2009. (IV. 14.) KvVM-EüM-FVM együttes rendeletben meghatározott „B” szennyezettségi határértéket. Viszont egyes pontokon határértékhez közelít a bór, a molibdén és a toluol, amely fontos információ az aktuális állapot megismeréséhez.”

Az idézett rendelet azonban nem tér ki az NMP koncentrációjára.

A civilek szerint ezek alapján:

  • célszerű lenne kivizsgálni a jelzett anyagok jelenlétének okait, és “a vizsgálatnak humánegészségügyi kockázatelemzést is tartalmaznia kellene”,
  • indokolt lenne 2-3 állandó talajvízfigyelő kutat létesíteni a lakóövezet és az ipari park közé.

Az NMP jelenléte miatt az egyesület közérdekű adatigénylést nyújtott be a kormányhivatalhoz, hogy megtudja, mely cégek használják jelenleg az ipari parkban ezt az oldószert, és az önkormányzathoz fordulnak hogy a fenti javaslatok megvalósulhassanak.

HVG
A Pártoló tagsághoz csatlakozó olvasóink az anyagi támogatásukért a sokszínű, független és tényszerű tájékoztatás mellett még számos előnyt is élvezhetnek.
Tagsági szintedtől függően többek között az alábbiakat kínáljuk:
  • exkluzív heti összefoglalót küldünk a világ érdekességeiről;
  • betekintést nyerhetsz a HVG munkájába, találkozhatsz a szerzőinkkel;
  • részt vehetsz a legújabb filmek premier előtti vetítésein, különféle rendezvényeken;
  • kedvezménnyel vásárolhatsz HVG-könyveket, kiadványokat;
  • olvashatod a hvg360 digitális hírmagazint.