Telefonon is mindent elárulnak a svédek

A svéd üvegzsebtörvény nemcsak a magyarnál, de valószínűleg az összes többi (hasonló rendeltetésű) európai jogszabálynál korosabb: éppen kétszáz éve, 1809-ben fogadták el. Az azóta eltelt idő már alkalmas a tapasztalatok megfogalmazására - és a svédek meg is ragadnak minden alkalmat, hogy a tanulságos svéd nyilvánosságmodellt terjesszék.

A törvény lényege, hogy az állam valamennyi országos és helyi szervénél keletkező iratokba minden svéd adófizetőnek joga van betekinteni. Kivételből nagyon kevés van: nagyjából a katonai titkok tartoznak csak ebbe a körbe. Ám az például elképzelhetetlen, hogy mondjuk, egy önkormányzati vagy állami tömegközlekedési vállalat üzleti titokra, személyiségi okokra vagy bármi másra hivatkozva eltitkolja a sajtó - vagy az egyszerű állampolgár - elől a vezetők fizetését, végkielégítését, netán a buszbeszerzés költségeit. Ugyanígy a megismerhető kategóriába soroltatnak a kormánytagok hivatalos ügyben küldött és kapott e-mailjei, a kormányülések és képviselő-testületi tanácskozások hangfelvételének leiratai - azaz tényleg minden, ami az adóból fenntartott intézmények munkája során keletkezik.

Néha furcsa dolgok következnek a svéd állam átláthatóságából. Svédországon keresztül olyan nemzetközi ügyek is átláthatóvá válnak, amelyeket más tagállamok kormányai inkább szeretnének homályban hagyni. Ennek érzékletes példája, hogy a hadirepülő-beszerzések tárgyában nyomozó svéd főügyész a lapunk stockholmi tudósítójának adott, néhány hónappal ezelőtti interjújában finoman célzott rá: magyar kollégái bármikor megkaphatnák az odakint már lezárt ügy budapesti szálaira vonatkozó iratokat, csak kérniük kellene.

Az adatokhoz és információkhoz történő hozzáférés korántsem esetleges. Minden állami és önkormányzati hivatalban külön felelős foglalkozik vele, és az intézmények - a parlamenttől a legkisebb falu önkormányzatáig - úgy vannak kialakítva, hogy a munkájuk megtekintésére, illetve a szükséges dokumentumok elolvasására legyen megfelelő hely, sőt szükség esetén szakavatott segítő is. Telefonon vagy az interneten keresztül is bármilyen kérést teljesítenek, ha tehát délelőtt betelefonálunk, mondjuk, a gazdasági minisztériumba, és megkérdezzük, hogy a tárca melyik munkatársa költött a legtöbbet az idén külföldi utazásokra, magától értetődő természetességgel diktálják a nevet és az összeget. Ugyanez a végeredmény akkor is, ha mondjuk, az adóhatóságnál a kormányfő tavalyi bevallásának főbb számaira kérdezünk rá.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.