Új meccs kezdődik a Club Aligáért és a Balaton-partért?

Hogyan foglalnak teret a NER-közeli körök a Balatonnál, esetenként bírósági ítéleteken, törvényi tiltásokon, rendeleteken is átlépve, újabban ezt már nyíltan is felvállalva? A Narancs.hu cikksorozatában néhány eset felvillantása mellett a nagy nyomulás hátterével, módszereivel foglalkozunk, arra keresve a választ: hogyan jutottunk el a máig, amikor már-már a NER maga a törvény. E cikkünkben arról írunk, fordulat történhetett Balatonvilágoson: a Club Aliga-nyomulást eddig sikerrel hátráltató helyi civil szervezetet „kiiktató”kormányrendelet-módosítás siethet a NER-közeli ingatlanfejlesztő segítségére.

Bennfentesi, titoktartási nyilatkozat aláíratása a helyi képviselő-testület többségét alkotó képviselőkkel és a polgármesterrel, milliárdos falufejlesztési ígéret, a tervezett fejlesztést kiemelt beruházássá nyilvánító kormányrendelet „finomítása”, hozzászabása az aktuális befektetői elképzelésekhez – Balatonvilágoson, a Club Aligában így nyomul a NER, eredetileg Mészáros Lőrinc és Tiborcz István, később Jellinek Dániel, most éppen a NER egyik újdonatúj kedvezményezettje, Balázs Attila ingatlanfejlesztő.

Ebből a csomagból az utóbbi, a nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházássá nyilvánító kormányrendelet módosítása szeptember közepén jelent meg a Magyar Közlönyben.

Átverés, katasztrófa, siker

A hétköznapi ember számára kibogozhatatlan törvényszöveget éppen a most szerdán tartott balatonvilágosi közmeghallgatásra sikerült „lefordítania” az Aligai Fürdőegyesület (AFE) jogászcsapatának. A hosszú szakvéleményt Bukovszki András AFE-alelnök, önkormányzati képviselő ezekkel a szavakkal egyszerűsítette tovább a szerdai fórumon: „Átverés, katasztrófa.”

„Siker” – ünnepelte ugyanakkor a község honlapján a módosítást Takács Károly polgármester (független). Azon persze, hogy a polgármester és az AFE homlokegyenest ellentétes álláspontra helyezkedett ebben a kérdésben is, nincs mit csodálkozni. Annál meglepőbb, hogy a polgármester a közmeghallgatáson egyetlen szóval sem védte meg a véleményét az AFE Bukovszki András által részletezett álláspontjával szemben, sőt, arra a hallgatóságból érkező kérdésre sem válaszolt: az elmúlt egy év történéseit taglaló beszámolójában miért nem ejtett egyetlen árva szót sem a Club Aligáról?

 
Takács Károly polgármester (b) a közmeghallgatáson
Fotó: A szerző felvétele/Fónai Imre

Márpedig éppen a polgármester szereti más alkalmakkor hangsúlyozni, hogy milyen jelentősége van vagy lenne a Club Aliga-fejlesztésnek a település szempontjából; számtalanszor vádolta meg az AFE-t: azzal, hogy a Club Aliga-fejlesztést perekkel és egyéb módszerekkel akadályozza, lassítja, az egész község fejlődésének tesz keresztbe a civil szervezet. Az AFE sportnyelven szólva egyelőre még vezetni látszik, de persze még nem fújták le az „AFE-NER-meccset”, melyben akkor vitte be a fürdőegyesület az első találatot – persze csak ha a Club Aliga-fejlesztést kiemeltté nyilvánító 2020. augusztusi kormányrendelettől számítjuk a csata kezdetét és a korábbi történéseket nem vesszük figyelembe –, amikor keresetük nyomán a bíróság megsemmisítette az omlásveszélyes löszfalra tervezett öt darab, 16 méter magas társasházra kiadott építési engedélyt. Az ugyanis  – állt a bíróság indoklásában – tévesen hivatkozott arra, hogy a társasházépítés kiemelt beruházás, mivel nem turisztikai célú, márpedig a Club Aliga-fejlesztést kiemeltté nyilvánító eredeti kormányrendelet kifejezetten turisztikai beruházásokat emleget. Az építési engedélyt kiadó somogyi kormányhivatal a bíróság szerint ezen kívül több esetben is eljárásjogi jogszabálysértést követett el.

Kijavították a „hibákat”

Amikor (idén márciusban) megkérdeztük Balázs Attilát, hogy az AFE a perekkel megakasztja-e, visszaveti-e a fejlesztési lendületüket, elképzeléseiket, azt válaszolta: „Nem, nem akasztja meg, megyünk tovább, mégpedig úgy, hogy előtte kijavítjuk a bíróság által feltárt hibákat.”

Hogy már ekkor a fejlesztési elképzeléseiket három évvel ezelőtt kiemelt beruházássá nyilvánító kormányrendelet módosítására gondolt-e, nem tudjuk, az Aligai Fürdőegyesület értelmezésében mindenesetre egyértelműen ez történt, vagyis nem Balázs Attiláék, hanem maga a kormány korrigálta úgy az eredeti rendeletet, hogy innentől kezdve az AFE-nak már ne legyen jogalapja megtámadni a fejlesztési terveket. „A rendeletmódosítás a maradék jogainkat is elveszi – állította a szerdai közmeghallgatáson Bukovszki András. – Persze, csak ha hagyjuk. Egyenesen katasztrófa számunkra, hogy a szállodafejlesztési célt »komplex ingatlanfejlesztésre« cserélték, vagyis bármi építhető. Amellett, hogy a 80 százalékos (csak Budapest belvárosára jellemző) beépítési százalékot meghagyták, 25 méterre emelték a lehetséges épületmagasságot. Az pedig félelmetes, amikor azt írják: a Club Aliga közútjait közhasználatra megnyitják. Hiszen most is közhasználatban vannak, a lényeg pedig az utána következő mondat: nem lehet alkalmazni a Club Aliga közhasználatú útjaira a közutakra vonatkozó rendelkezéseket. Vagyis itt a válasz az egyik legfontosabb követelésünkre: a közutak közösségi tulajdonlását nem lehet bejegyezni az ingatlannyilvántartásba, ez így pedig bármikor módosítható és a köz bármikor kitiltható a belső utakról. És ezzel még nincs vége: a közparkból elég lesz, ha 30 méternyit hagynak meg, 2 méteres kerítések épülhetnek a szabad parti sétány megszüntetésével felparcellázott Aliga II-ben. És a polgármester ezt nevezi sikernek. Átverés ez, nem más, az volt a cél, hogy immár ne tudjunk bírósághoz fordulni. Lépésről lépésre szoríthatják ki a lakosságot a Club Aligából, az újgazdag ingatlantulajdonosok aligha lesznek érdekeltek abban, hogy a pórnép közöttük járjon.”

 
A Club Aliga vitorláskikötője
Fotó: A szerző felvétele/Fónai Imre

Új meccs, legalábbis új félidő kezdődhet most a kormányrendelet-módosítással, amennyiben az AFE értelmezését vesszük alapul. Hiszen a kiemelt beruházás státusz már eddig is azt jelentette, hogy gyakorlatilag semmiféle előírást, helyi rendeletet nem kell betartani az építkezés során, az pedig, hogy a szállodafejlesztés szót komplex ingatlanfejlesztésre cserélték, immár zöld utat biztosít az akár 25 méter magas apartmanházak és a 2 méteres kerítésekkel védett luxusvillák építése előtt – ami a NER-ben ezek szerint kiemelt közcél, hiszen nemzetgazdasági szempontból kiemelt a beruházás. A fürdőegyesületben egyébként arra számítanak:

a polgármester ezek után hamarosan a képviselő-testület elé viszi Balázs Attiláéknak azt a hónapokkal ezelőtti javaslatát, miszerint a testület helyezze hatályon kívül az önkormányzat és a Club Aliga-tulajdonos Pro-Mot Hungária Kft. között 2013-ban kötött településrendezési szerződést.

Ebbe az akkor még izraeli tulajdonú kft.-be vásárolták be magukat a NER-körök. A tíz éve kötött településrendezési szerződés rögzíti a helyiek jogait a szabad parti sétány, a közpark, a strand és a közutak használatára, vagyis garantálja a Balaton-parthoz jutásukat. A Narancs.hu úgy tudja: a Bayer Property Zrt. általuk fogalmazott új településrendezésiszerződés-javaslatban vállalná, hogy biztosítja az utak, valamint a strand ingyenes használatát, ezeknek a köztulajdonba kerüléséről azonban – amit az AFE szorgalmaz – nincsen szó a tervezetben. A befektetők egyéb településfejlesztési beruházásokat vállalnának még mintegy egymilliárd forint értékben.

Az AFE szerint beszédes a polgármester hallgatása, mint ahogyan az is, hogy ezt írta a minapi kormányrendelet-módosítást sikernek tituláló bejegyzése végére: „Reményeink szerint végre elindulhat a beruházás és jövő évben már egy kulturáltabb, igényes környezetben sétálhatunk…” Az alku létrejöttéhez ugyanis elegendő a korábban a befektetőkkel bennfentesi, titoktartási nyilatkozatot aláíró polgármester és három képviselő szavazata, amennyiben a Balázs-féle javaslat a testület elé kerül.

A fideszes képviselő közbenjár Lázárnál

Ha a polgármester nem is, Witzmann Mihály, a térség kormánypárti országgyűlési képviselője „megvédte” a friss kormányrendelet-módosítást a közmeghallgatáson, mondván, „az önkormányzat jó néhány terület használati jogát megkapta, s a tulajdonos ígéretet tett arra is, hogy a helyiek igénybe vehetik az utakat és a strandot”. Witzmann a fórumon Bukovszki András felvetésére arra tett ígéretet: igyekszik közbenjárni Lázár Jánosnál azért, hogy kerüljön sor egyeztetésre Club Aliga-ügyben az érdekelt felek között. Erre pedig még májusban az építési és közlekedési miniszter tett ígéretet, amikor a minisztériumban fogadta az AFE vezetőit. A fideszes parlamenti képviselőtől Körtvélyesi László üdülőtulajdonos megkérdezte, szerinte a Balaton mindenkié, vagy csak egy szűk rétegé, de erre Witzmann nem válaszolt.

 
Balázs Attila (b) és Witzmann Mihály a Club Aliga megújult kikötőjének átadásán
Forrás: Witzmann Mihály Facebook

A Narancs.hu is kérdezte a Lázár-minisztériumot a Club Aligát érintő kormányrendelet-módosításról, ám nem kaptunk választ. 

A „kavicskirály”

A Bayer Construct Zrt. magyar tulajdonban lévő vállalatcsoport (ennek egyik tagja a Pro-Mot tulajdonrészét átvevő Bayer Property Zrt. is), de alegységeiben a francia csúcsarisztokrácia képviselői is felbukkannak. A cég elnöke Balázs Attila. A társaság jegyzett tőkéje 1 milliárd forint, utolsó fellelhető éves árbevétele nettó 63,8 milliárd forint volt, 595 alkalmazottal. 2020 januárjában az Appeninn – a Bayer Construct Groupot irányító Balázs Attilával közösen – megvásárolta a balatonfüredi kikötőt, amelynek e fejlesztésére később meg is nyertek 999,96 millió forintot, hogy a területet felvirágoztassák a vitorlások számára. A Válasz Online egy cikkében arról írt, hogy Balázs Attilának régi kapcsolódásai vannak Tiborcz István köreihez. Balázst „kavicskirálynak” is emlegetik, hiszen a Bayer Construct a Budapesttől délre eső területek kavicsbányáinak legnagyobb kitermelője. Amint azt a hvg.hu nyáron megírta, Balázs Attila bejelentkezett a geotermikus koncesszióra is, 400 négyzetkilométeres területen nyerhet kitermelői jogot a kavicsbányai szomszédságában. 

A Club Aliga-fejlesztés kapcsán Balázs Attilának is kérdéseket küldtünk, de ezidáig ő sem válaszolt. 

A Narancs.hu Club Aligáról szóló valamennyi cikke ide kattintva érhető el.

A NER balatoni nyomulásáról szóló cikksorozatunk korábbi részei ezek voltak:

A Narancs.hu azt is számba vette, milyen környezetromboló és hasonló beruházások valósultak meg vagy éppen folynak a tónál. A jobbára NER-es projekteket ebben a cikkünkben összegeztük:

Cikkünk a Transparency International Magyarország mentorprogramja keretében készült.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódás és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk