időjárás °C Adél 2024. január 29.
logo

Feljelenthetik a Demiszt

MNO
2004.11.09. 10:17

Másfél évtized elmúltával sem állították fel Budapesten az aradi vértanúk emlékművét. Az erre összegyűjtött csaknem ötmillió forintot többek között a KISZ utódszervezete, a Demisz kezelte. Gyurcsány Ferenc éppen akkor volt a szervezet alelnöke, amikor annak vagyona eltűnt.

Még 1987. október hatodikán egy hallgató telefonált be a közrádióba, hogy az aradi vértanúknak miért nincs emlékművük a fővárosban. A rádió munkatársa még aznap este megszólaltatta a Budapest Galéria főigazgatóját, aki nem zárta ki egy állampolgári javaslatra születendő emlékmű felállítását. A nyilatkozatot hallva Nagy Bandó András felajánlotta, ha gyűjtés indul ő elsőként ötvenezer forintot ajánl fel. Ezt követően összesen négy és fél-ötmillió forint jött össze (mai áron 45-50 millió forint), amit a KISZ, később jogutódja a Demokratikus Ifjúsági Szövetség (Demisz) kezelt. A szobor azóta sem készült el.

– Még 1992-ben visszafizették az adományozóknak a pénzt, amelyet 1988-tól kezdve fizettek be az emlékműalap számlájára – közölte a Kossuth Rádióval Dobos Gabriella. A Fővárosi Főügyészség szóvivője mindezt a ténylegesen már régen nem működő Demisz utolsó irodavezetője, Takács István nyilatkozatára hivatkozva mondta el. Trebitsch Péter hétvégén sugárzott műsorában, A 23. órában az adományozók azonban tagadták, hogy egy fillért is viszontláttak volna. Sólyom László jogászprofesszor, a védnökség intézőbizottságának tagja kijelentette: fel kell szólítani a számlakezelőt arra, hogy számoljon el, hiszen „a Demisz jogilag még létezik, nem bújhat el”.

A Népszabadság információi szerint a védnökség elnöke, Pozsgay Imre egy kibővített intézőbizottsági ülést kíván összehívni, hogy pontot tegyenek a kínos emlékműügy végére – írja a Népszabadság.

Mint arról a Magyar Nemzet korábban beszámolt, Gyurcsány Ferenc éppen abban az időben volt a KISZ, illetve utódszervezetének, a Demisznek a vezetője, amikor annak több milliárd forintosra becsült vagyona szinte teljesen eltűnt. A miniszterelnök éppen a Demiszben kialakult ismeretségeit és kapcsolatait használta fel saját előmenetele érdekében. Az egykori mozgalmárok között több vállalkozóvá-menedzserré lett ifjú is akadt, akikről azóta sem terelődött el teljesen a gyanú árnyéka, hogy közreműködtek az 1989–1990-es átalakulás hónapjaiban hirtelen megcsappanó KISZ-, illetve Demisz-vagyon széthordásában, s ennek „morzsáiból” szedték össze a vállalkozásaikat megalapozó indulótőkét. A gyanú nem kerülte el Gyurcsány Ferencet sem, amikor kiderült: a saját érdekeltségébe tartozó cég végezte el a fénykorában legnagyobb KISZ-vállalatként ismert Ezermester Úttörő és Ifjúsági Kereskedelmi Vállalat végelszámolását. Gyurcsány milliárdos vagyonát a kilencvenes évek elején alapozta meg. Jelenlegi vagyonát 3,5 milliárd forintra becsülik.

Hírlevél feliratkozás
Nem akar lemaradni a Magyar Nemzet cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi naponta elküldjük Önnek legjobb írásainkat.