Alapítvány és Birodalom I.

mm_fidesziroda_kis
2024. január 30.

Fidesz-közeli józsefvárosi civilekre is hullottak az állami civil alap milliói – 1. rész

A választások közeledtével a kormánypárthoz köthető (ál)civil szervezeteket megdobta egy kis pénzzel a kormány által létrehozott Városi Civil Alap. Megnéztük, hogy Józsefvárosban ki kapott idén milliókat. Nem lepődtünk meg.

2021-ben mi is írtunk arról, hogy a Norvég Civil Alap 2020-as magyarországi kivonulását követően létrehozott Városi Civil Alap pályázatain – melyekhez a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-n keresztül a magyar állam biztosítja a forrásokat – többnyire a kormánnyal szimpatizáló civil szervezetek nyertek. Eddig háromszor írták ki a pályázatot, összesen 14 milliárd forintot osztottak ki civil(nek látszó) szervezeteknek.

Messziről civilnek tűnnek

A Válasz Online minden pályázat elbírálása után végigveszi a legnagyobb nyerteseket, és már 2021-ben kimutatta, hogy fideszes helyi politikusokhoz (és kampányukhoz) kötődő szervezetek nyertek leginkább.

A nemrég megjelent cikkükben, melyben a legutóbbi pályázat eredményeit elemzi a lap, az eddig három alkalommal kiírt pályázaton összesen legalább 15 millió forintnyi érték feletti nyerteseket végignézve azt találta, hogy ezeknek a szervezeteknek a 87%-a valamilyen fideszes pártkötődéssel bír.

Ez a gyakorlat nem meglepő, hiszen választási év jön, ilyenkor jobban fel szokták tőkésíteni a kormánypárthoz közeli szervezeteket.

2021-ben 4,4 milliárd forintot szórtak ki, a 2022-es választások előtt 4,8-at, 2023 végén ismét ugyanennyit. A 2021-es eredményeket böngészve a K-Monitor is arra jutott, hogy a legnagyobb összegeket ezek az egyesületek és alapítványok – nagyrészt a helyi Fidesz-szervezetekhez kötődő csoportok – olyan feladatokra kapták,

mint új hírlapok vagy közösségimédia-kampányok elindítása.

A megpályázható tevékenységek közt szerepeltek is olyanok, mint kommunikációs tevékenység fejlesztése; szervezeti arculat kialakítása; kommunikációs stratégia megvalósítása, különös tekintettel a médiamegjelenésekre. Ez sokszor indokolt is volt, hiszen több olyan szervezet is nyert, amelynek nemhogy saját honlapjuk, de semmilyen komolyan vehető online jelenlétük sem volt, ilyenkor szokás gyanakodni arra, hogy álcivil kifizetőhelyről van szó, vagy bújtatott kampányfinanszírozásról.

A 2021-es év józsefvárosi nyerteseit két és fél éve mi is végignéztük, és hasonló következtetésekre jutottunk akkor: nem az a lényeg, hogy van-e valódi jelenléte a szervezetnek, vagy találni-e aktivitásuknak nyomát az online térben, sokkal inkább az számított, van-e valamilyen kormánypárti kötődésük. Akkor megkerestük a VIII. kerületi nyerteseket, hogy megtudjuk, mire pályáztak és mire költik a megítélt összegeket.

A mostani pályázaton – melyen az 5000 fő feletti településeken székhellyel rendelkező civil szervezetek indulhattak – ugyancsak hasonló célokra lehetett támogatást nyerni, mint a korábbi években. 1004 szervezet kapott pénzt, átlagosan 4,78 millió forintot. (A mediánérték 3,74 millió forint volt.) Az ezres listát végignyálazva feltűnően sok pécsi és kisvárdai szervezet kapott támogatást.

A Válasz Online által közölt, a három pályázat legnagyobb nyerteseinek listáján csak egy józsefvárosi szervezetet találunk, ez a Nagyvárad téri Református Egyházközség Alapítvány, melyet Zila Péter lelkész vezet. A Válasz Online úgy fogalmazott, hogy a lelkipásztor régóta aktív kapcsolatot ápol a józsefvárosi Fidesz vezetőivel, hiszen rendszeresen mond áldást fideszes rendezvényeken. Mi annyit tennénk hozzá, hogy a lelkész fia, Zila János pedig az Alapjogokért Központ elemzője 2022 nyara óta, korábban a Magyar Országgyűlés hivatalánál, illetve a Miniszterelnöki Kabinetirodánál látott el kommunikációs feladatokat.

Az alapítvány 2021-ben 14, 2022-ben 11 millió forintot nyert. 2021-ben Zila Péter lelkipásztor azt írta lapunk érdeklődésére, hogy „a pályázati cél megvalósításán dolgoznak, amikor készen lesznek, a sajtó teljes nyilvánosságának is szívesen bemutatják programjukat. A pályázati cél a többlépcsős felújításuk része, amelyeknek II. szakasza befejezéshez közeledik.”

Ferenc és József

Az idei nyertesek listáján találjuk az Alapítvány a Polgári Józsefvárosért nevű szervezetet, mely fillérre ugyanúgy 11 millió forinttal lett gazdagabb, mint az Alapítvány a Polgári Ferencvárosért. Egyik szervezetnek sincsen honlapja, de tudható róluk, hogy bár hivatalosan magánalapítványok, erősen a kormánypárthoz köthetők. Az Alapítvány a Polgári Józsefvárosért címe a Baross utcai Fidesz-iroda; vezetőjük az a Vitályos Fanny Ilona, aki a hírek szerint a 2024-es önkormányzati választásokon a Fidesz jelöltjeként indul, valószínűleg a Palotanegyedben vagy a Corvinnegyedben. Vitályos emellett a Fidesz által delegált külsős bizottsági tag a Tulajdonosi, Vagyongazdálkodási és Közterület-hasznosítási Bizottságban. Az alapítvány kuratóriumának harmadik tagja Tóth Tímea, ő a Városüzemeltetési Bizottság Fidesz-delegáltja volt fél évig.

Ahonnan még ismerős lehet az alapítvány neve, az a 2021 nyarán józsefvárosi iskolákban szervezett, politikai motivációktól nem teljesen mentes GrundBalaton tábor, ezt ugyanis ez a szervezet támogatta anyagilag, és Sára Botond népszerűsítette.

Az alapítvány kormánypárti kötődését mutatja az is, hogy ők voltak a 2019-es a Fidesz által a Józsefvárosban elvesztett választások után megjelent Hírnyolc kiadvány kiadói mindaddig, amíg önként be nem vonultak a Mediaworks portfóliójába. Az először csak online jelenléttel bíró propagandamédia munkatársai között találjuk a Józsefváros Újság korábbi munkatársait, akik a 2019-es önkormányzati kampányban a lapba szánt politikai elemzést elküldték az akkori polgármesternek, Sára Botondnak, valamint Kocsis Máténak, Rimán Edina jegyzőnek és Farkas Örsnek, ahogy ezt Kocsis is elismerte. (A váltás után a lap főszerkesztője, Nyerges Zoltán Sára Botond kormányhivatali sajtófőnöke lett.)

Még közelebb a Fideszhez

Az Alapítvány a Polgári Ferencvárosért és az Alapítvány a Polgári Józsefvárosért nevű szervezeteknek nemcsak a nevük hasonló, de kuratóriumaikban is találni átfedéseket. Mindkettőben ott volt az a Farkas Örs, akit egy időben Kocsis Máté jobbkezeként emlegettek. 2016-ban a Józsefvárosi Gazdálkodási Központ vagyongazdálkodási igazgatójának nevezték ki, majd ő volt a polgármesteri kabinet élén 2017-ben és 2018-ban. A 2019-es választások után újabb pozíciókat kapott, egy ideig a Rogán Antal vezette Kormányzati Tájékoztatási Központ vezetője volt, majd 2022-ben, 34 évesen, kinevezték az ugyancsak Rogán alá tartozó polgári titkosszolgálatokért felelős helyettes államtitkárnak.

Vitályos Fanny - Fotó: Mile Máté
Vitályos Fanny – Fotó: Mile Máté

Valószínűleg ez összeférhetetlenséget jelentett volna a kuratóriumi tagsággal, így mindkét alapítványnál lemondott utóbbiról. Ferencvárosban Vitályos került a helyére, Józsefvárosban pedig Csata Kincső Tímea. Utóbbi is egy ismert Fidesz-közeli személy, Csata nemcsak a parlamenti Fidesz-frakciónak adott tanácsot és végzett törvény-előkészítési háttérmunkát 2011 óta, de 2017-ig igazgatósági tag volt a Fővárosi Csatornázási Zrt.-ben is. És ő volt a Fidesz józsefvárosi irodavezetője is, 2015 környékén Soós György fideszes önkormányzati képviselő élettársa volt egyes források szerint.

Farkas Örs, a Kormányzati Tájékoztatási Központ szóvivője tájékoztatót tart a nemzeti konzultációról Budapesten, 2020. augusztus 5-én – MTI/Illyés Tibor

Az Alapítvány a Polgári Józsefvárosért szervezethez – melyet 1998-ban alapítottak és melynek célja a „józsefvárosi lokálpatriotizmus erősítése, különösen a helyi polgári lokálpatrióta közösségek működésének támogatása, tevékenységük anyagi, szervezeti, kulturális segítése” – egyébként rendszeresen érkeznek állami, kormányzati vagy ahhoz közeli forrásokból támogatások. 2022 nyarán Csák János kulturális miniszter döntésére a Nemzeti Kulturális Alap 60 millió forintot szavazott meg, a támogatás másfél évre, 2023 végéig szólt, a pénzügyi elszámolást február 29-ig kell megtenniük. A pénzt a józsefvárosi cigányzenekarra kell fordítaniuk kulturális programok megvalósítására, melynek élén két roma politikus van, Benga-Oláh Tibor, a józsefvárosi roma kisebbségi önkormányzat elnöke, valamint Kathy-Horváth Lajos nemzetiségi képviselő.

Benga-Oláh Tibor - Fotó: Mile Máté
Benga-Oláh Tibor – Fotó: Mile Máté

A cigányzenekar fideszes kötődését erősíti az is, hogy ők játszottak azon a 2022-es februári zárt fideszes rendezvényen, amire Orbán Viktor ellátogatott a Kolónián a Vörösmarty Művelődési Ház helyén működő Rhema rendezvényterembe, ahol még a Piros volt a paradicsom… kezdetű fideszes csasztuskát is eljátszották a miniszterelnök tiszteletére.

Ugyancsak ettől az alapítványtól bérel képviselői irodát Kocsis Máté adófizetői pénzen. A Fidesz országgyűlési frakció vezetőjének költségtérítéses alapon jár egy iroda, ő a józsefvárosi pártszervezetben helyet kapó Alapítvány a Polgári Józsefvárosért-nak 2018 decembere óta havi 551.000 forintot fizet bérleti díjként – ez Kocsis vagyonnyilatkozatában is látszik.

Az alapítvány egyébként az Opten céginformációs rendszer adatai szerint 2023 júliusától már egy alkalmazottal is rendelkezik.

A Fővárosi Törvényszék oldaláról letölthető dokumentumokból kiderül, hogy a Fidesz-közeli alapítvány 2019-ben 48,529 millió, 2020-ban csak 31,701 millió, 2021-ben 100,471 millió, 2022-ben 161,091 millió forintból gazdálkodott, a támogatások mellett egyre nagyobb mértékben jelentek meg egyéb, vállalkozási tevékenységből is fakadó bevételek.

E-mailben megkerestük Vitályos Fannyt, hogy mire nyerték 2023 végén a 11 millió forintos támogatást, amennyiben választ kapunk, kiegészítjük a cikket a részletekkel.

Jámbor András ferenc- és józsefvárosi országgyűlési képviselő és Pikó András polgármester a múlt hét végén a kerületi Fidesz-iroda előtt mutattak rá arra, hogy nincs teljesen rendjén, hogy kormányközeli alapítványoknak fizetnek civil tevékenységre.

Több törvény is tiltja, hogy politikai szervezetek részesüljenek a Miniszterelnökség által üzemeltetett, fenntartott Városi Civil Alapból, mégis kijátsszák ezeket jogi kiskapuk segítségével, mutatott rá Pikó. Jámbor pedig azt emelte ki, hogy gyanús, hogy amikor a Városi Civil Alap pénzei megérkeztek az alapítványhoz, éppen akkor kezdődött el „egy civilnek maszkírozott fideszes szervezet kezdett lejáratókampányba a jelenlegi önkormányzati vezetéssel szemben”.

Cikkünk folytatásában csütörtökön bemutatjuk a Városi Civil Alap további józsefvárosi nyerteseit.

Nyitókép: Mile Máté

Kapcsolódó cikkek

2024. január 30.
Sofőröket ellenőrző akciókat szervez a kerületi rendőrség.
2024. január 30.
A kerületben él vagy itt dolgozik? Ide járnak óvodába, iskolába a gyerekek? Szeretne valamin változtatni, vagy van egy jó ötlete? Ha csak az egyikre igen a válasz, érdemes elmenni az idei részvételi költségvetés ötletelő műhelyébe – mi legutóbb a Pápa téri Kastner Kommunityben megnéztük, hogyan működik.
2024. január 30.
Stettner István DK-s népszínháznegyedi egyéni képviselővel beszélgettünk az elmúlt négy év történéseiről, fejlesztésekről és a jövőbeni tervekről. Ötlet bőven akad: hirdetőoszlopok helyett faszobrok, kézműves piac a Szilágyi utcában.

További cikkek

2024. január 30.
Stettner István DK-s népszínháznegyedi egyéni képviselővel beszélgettünk az elmúlt négy év történéseiről, fejlesztésekről és a jövőbeni tervekről. Ötlet bőven akad: hirdetőoszlopok helyett faszobrok, kézműves piac a Szilágyi utcában.
2024. január 27.
Az önkormányzati képviselők munkáját bemutató sorozatunkban Könczöl Dávidot, a Palotanegyed momentumos képviselőjét is megkerestük, hogy foglalja össze az elmúlt években végzett munkáját.
2024. január 26.
Csupán egy napirendi pontból állt január 18-án a józsefvárosi képviselő-testület rendkívüli ülése: a Magyar Rádió volt épületeinek védettségét megtámadó törvényességi felhívásra kellett soron kívül választ adniuk a Kormányhivatalnak.

Weboldalunk a felhasználói élmény javítása, valamint a zavartalan működés biztosítása érdekében sütiket (cookie-kat) használ.