Menu Główne
Programy unijne
Cumulus tagów
dzieci egzamin egzaminy Europa FEI instruktorzy jeździecka Jeździecki jeźdźcy juniorzy kadry klub konferencja konie konkurs kuce kurs kursy lekarze licencje mistrzostwa międzynarodowe młodzież odznaki Polska powożenie puchar PZJ rajdy Skoki sport szkolenie sędziowie torwar trenerzy ujeżdżenie weterynaria WKKW woltyżerka WZJ zawodnicy zawody zgłoszenia związek świat
Strona startowa / Sport / Skoki / Przybliżenie dyscypliny

Przybliżenie dyscypliny

rys. Karol RómelSkoki przez Przeszkody to najpopularniejsza i najczęściej pokazywana w mediach dyscyplina jeździecka. Pierwsze zawody w skokach przez przeszkody zorganizowano w 1864 roku w Dublinie (Max E. Amman - Buchers Gechichte des Pferdessport) i sport ten został umieszczony w programie igrzysk olimpijskich począwszy już od drugiej olimpiady nowożytnej rozegranej  w 1900 roku w Paryżu (Helmut Lenz-Auf Olympischem Parcours). W naszym kraju pierwszy konkurs w skokach przez przeszkody odbył się 18.06.1880 roku w Warszawie (Witold Pruski-Dzieje Konkursów Hippicznych w Polsce).
Zawody w skokach przez przeszkody odbywają się na placu konkursowym /parcour/, na którym w zależności od klasy i rodzaju konkursu ustawionych jest od 8 do 15 przeszkód. Podstawowe rodzaje przeszkód to: stacjonata, oxer, tripplebarre, mur i rów z wodą. Trudność konkursów jest stopniowana według specjalnego systemu klas odnoszącego się do wieku koni i umiejętności zapisujących się do nich par : jeździec-koń. W Polsce obowiązują następujące klasy konkursów określone miedzy innymi maksymalną wysokością przeszkód: klasa LL- do 90 cm, L do 100 cm oraz P,P1,N,N1,C,C1,CC,CC-1,CS i CS1,  których wysokość wzrasta o kolejne 5 cm w stosunku do klasy L.  Stopień trudności toru przeszkód jest precyzyjnie skorelowany z listą startową konkursu, jego rodzajem i klasą oraz rangą i terminem imprezy. Jego konstrukcja opiera się na odpowiednim dopasowaniu zadań parkurowych, które wynikają:  z optyki i  rozmiarów przeszkód, z dystansów pomiędzy nimi, kształtu linii całkowitego przebiegu w konkursie, w tym geometrii  zakrętów oraz geometrii linii na określoną ilość skoków galopu /foule/.
Na popularność i widowiskowość zawodów w skokach przez przeszkody wpływają między innymi jasne i proste przepisy ich rozgrywania.  W ponad dwudziestu rodzajach konkursów skoków przez przeszkody podstawą klasyfikacji sportowej jest najkrótszy czas przebiegu i najmniejsza liczba błędów, którymi są: strącenie przeszkody /4 pkt karne/, odmowa skoku / pierwsza-4pkt karne, druga-eliminacja/, upadek jeźdźca lub konia i jeźdźca /eliminacja/, pomylenie trasy przebiegu /eliminacja/ lub przekroczenie normy czasu /pkt karne/. O wyjątkowości tego sportu decyduje partnestwo konia jako sportowca oraz fakt, że kobiety i mężczyźni na równi skutecznie rywalizują startując w tych samych warunkach.
W dzisiejszym systemie współzawodnictwa sportowego w skokach przez przeszkody na arenie ogólnoświatowej w sezonie otwartym najważniejszą imprezą są igrzyska olimpijskie. Dwa lata po każdej olimpiadzie odbywają się mistrzostwa świata /pierwsze MŚ miały miejsce w 1957 r./, a pozostałe lata wypełniają mistrzostwa Europy /po raz pierwszy ME rozegrano w 1953 r./. Oprócz tego odbywają się mistrzostwa kontynentów i regionów.  Od blisko stu lat narodowe reprezentacyjne drużyny rywalizują corocznie w seriach konkursów o Puchar Narodów rozgrywanych podczas Międzynarodowych Oficjalnych Zawodów Konnych /CSIO/, które dla każdej federacji jeździeckiej są imprezą sztandarową. W ramach tej rywalizacji rokrocznie odbywają się kolejne edycje jeździeckiej "Ligi Mistrzów" - FEI Nations Cup  Top League. W sezonie halowym najważniejszą imprezą są coroczne rozgrywki Pucharu Świata /pierwszy Finał Pucharu Świata odbył się w 1979 r./.  Dzieci, Juniorzy i Młodzi Jeźdźcy co roku rywalizują w ME. Ponadto przez cały rok w skali ogólnoświatowej kilkanaście razy miesięcznie mają miejsce zawody rangi CSI /Międzynarodowe Zawody Konne/, które ze względu na posiadany standard są kategoryzowane w systemie pięciogwiazdkowym. Jakość aktualnego poziomu sportowego poszczególnych zawodniczek i zawodników jest na bieżąco weryfikowana comiesięcznymi notowaniami FEI Rolex Ranking. Narodowe federacje jeździeckie rokrocznie organizują system ogólnonarodowych zawodów w skokach przez przeszkody oraz mistrzostwa swoich krajów we wszystkich kategoriach wiekowych. Podstawą rozwoju dyscypliny skoków przez przeszkody jest komercjalizacja tej dyscypliny oraz profesjonalnie zorganizowana praca szkoleniowa i hodowlana. Ten rozwój wspiera działalności olbrzymiej ilości amatorskich klubów jeździeckich. W organizowanych przez nie zawodach szczebla regionalnego startują setki zawodniczek i zawodników zarówno na dużych koniach jak i na kucach.

Łukasz Jankowski


Zobacz także
Zarekomenduj tę stronę znajomym! Podgląd wydruku
Jeżdżę konno, jadę na olimpiadę

Zapraszamy do udziału w naszym programie




Życzymy pomyślnego zebrania 7 odznak i kart w czasie 7 lat.
 

więcej...

Ważne wydarzenia

Święto Kawalerii 2011
Dodaj do zakładek