Факультет технологій легкої промисловості

 

КАФЕДРА МАТЕРІАЛОЗНАВСТВА ТА ТЕХНОЛОГІЇ ПЕРЕРОБКИ ТЕКСТИЛЬНИХ ВОЛОКОН

 

Керівник: кандидат технічних наук, професор РИБАЛЬЧЕНКО ВАЛЕНТИН ВОЛОДИМИРОВИЧ

Адреса: 01011 м. Київ, вул. Немировича-Данченка, 2, навчальний корпус 1, ауд. 1-0377

Телефон для довідок: (044) 256-21-34, (044) 256-21-48

e-mail:

Сайт:

 

Історія
Професорсько-викладацький склад
Навчальні і лабораторні приміщення
Наукова діяльність
Наукове співробітництво
Дисципліни, що викладаються на кафедрі
Навчально-методичне забезпечення
Спеціальності
Студенти
Перспективи для студентів
Випускники
Зарубіжне партнерство



Історія

Кафедра матеріалознавства Київського технологічного інституту легкої промисловості (КТІЛП) заснована у 1953 році. Першим завідувачем кафедри був к.т.н., професор Пожидаєв М.М., керівником якої працював до 1977 року. У наступні роки завідувачем кафедри були: к.т.н., доцент Ковальскій А.Г. (1977-1982 роки); к.т.н., доцент Єфремов Р.Д. (1983-1987 роки), к.т.н., професор Рибальченко В.В. (1987-2007). З грудня 2007 року по теперішній час завідувачем кафедри працює д.т.н., професор Супрун Наталія Петрівна.

Викладачі кафедри протягом всіх років забезпечували матеріалознавчу підготовку студентів технологічного факультету — технологів і конструкторів швейного і взуттєвого виробництв, технологів трикотажного виробництва. З 1953 року по 1986 рік кафедра була базовою у СРСР і на Україні по вивченню зносу текстильних матеріалів різного цільового призначення від стирання, дії світопогоди та інших факторів. Більшість захищених кандидатських дисертацій присвячені цим питанням. На кафедрі у різні роки працювали видатні вчені-матеріалознавці: к.т.н. професори: Пожидаєв М.М., Павлов А.І.; к.т.н., доценти: Гуменний М.О., Симоненко Д.Ф., Ковальський А.Г.

Закінчили у різні роки аспірантуру і успішно захистили 25 кандидатських дисертації співробітники університету, НДУ та промислових підприємств: Декаленкова Т.С. (УкрНДІПВ), Міхліна В.В. (УкрНДІПВ), Турчинська О.П. (КТІЛП), Колядіна О.Л (УкрНДІПВ), Симоненко Д.Ф. (КТІЛП), Гончарук А.З (КТІЛП), Ускова Г.І. (УкрНДІПВ), Кадурина А.Є. (УкрНДІПВ), Рибальченко В.В. (КТІЛП), Савчук Н.Г. (КТІЛП), Дудик Є.А. (УкрНДІПВ), Носова Л.А. (УкрНДІПВ), Андрієнко П.П. (КТІЛП), Скрипка В.К. (КТІЛП), Ніколаєва Т.В. (КТІЛП), Макаришева Т.Н. (УкрНДІШП), Дрегуляс Е.П. (КТІЛП), Ленець В.М. (КТІЛП), Матієнко-Купріянова Н.М. (УкрНДІШП), Борейко С.Т. (м. Маріуполь, трикотажна фабрика), Слізков А.М. (КТІЛП), Білякович Л.М. (КТІЛП), Джавахашвилі Д.Ш. (м. Тбілісі, завод хім. волокна), Островецька М.О. (КНУТД), Ковтун С.І (КНУТД). В 1989 р. захистив докторську дисертацію в м. Іваново доцент кафедри Єфремов Р.Д., у 2006 році захистила докторську дисертацію доцент кафедри Супрун Н.П.

У зв'язку з відкриттям у 1998 році спеціальності «Прядіння натуральних і хімічних волокон» кафедру матеріалознавства було перейменовано у кафедру матеріалознавства та технології переробки текстильних волокон (МТПТВ).

 

Професорсько-викладацький склад

На кафедрі працюють 13 викладачів, серед яких 4 професори, в т.ч. 2 доктори технічних наук; 6 — к.т.н., доцентів; 2 старших викладача і 2 асистенти. Підвищення кваліфікації викладачів здійснюється за рахунок навчання в аспірантурі і докторантурі та стажування.

Викладачі кафедри:

1. Супрун Наталія Петрівна, завідувач кафедри, д.т.н., професор.
2. Рибальченко Валентин Володимирович, к.т.н., професор,
3. Дрегуляс Ельвіра Павлівна, к.т.н., професор.
4. Прохорова Ірина Анатоліївна (ХНУТУ), д.т.н., професор.
5. Шевченко Галина Іванівна, к.т.н., доцент.
6. Защепкіна Наталія Миколаївна, к.т.н., доцент.
7. Слізков Андрій Миколайович, к.т.н., доцент.
8. Якубовська Тамара Олександрівна, к.т.н., доцент.
9. Креденець Неля Дмитрівна (ЛТЛП), к.т.н., доцент.
10. Потапенко Людмила Петрівна ст. викладач.
11. Старінчук Людмила Павлівна, ст. викладач.
12. Крижанівська Олександра Петрівна, асистент.
13. Мархай Марина Анатоліївна, асистент.
 

Зліва направо: ст. викл. Потапенко Л.П., доцент Шевченко Г.І.; к.т.н., професор Рибальченко В.В., завідувач кафедри, д.т.н., проф. Супрун Н.П., к.т.н.,професор. Дрегуляс Е.П.; завідувач лабораторією кафедри Заруцька К.Ф..
Зліва направо стоять: асистент Островецька Ю.І., асистент Крижанівська О. П., к.т.н., доцент Защепкіна Н.М., к.т.н., доцент Слізков А.М., доцент Якубовська Т.О.; ст. викл. Старінчук Л.П., асистент Мархай М.А.
 

СУПРУН Наталія Петрівна, завідувач кафедри матеріалознавства та технології переробки текстильних волокон, доктор технічних наук, професор.

Закінчила Київський технологічний інститут легкої промисловості у 1975 році. Захистила кандидатську дисертацію у 1985 році на тему «Течение и структурообразование в смесях термодинамически cовместимых полимеров». Вчене звання доцента присвоєно у 1988 році. Викладає дисципліну «Матеріалознавство» для студентів спеціальності 7.0918.01 «Швейні вироби» і спеціальності 6.0101.00 «Професійне навчання». Опубліковано у фахових видання більше 60 наукових статей, має 7 авторських свідоцтв та патентів, керує науковою роботою аспірантів. Є автором підручника з грифом МОН України: «Матеріалознавство швейного виробництва. Волокна та нитки», співавтором підручника «Конфекціювання матеріалів для одягу» та навчального посібника «Історія текстилю». В 2006 році захистила докторську дисертацію на тему: «Наукові основи визначення властивостей пакетів бар'єрного одягу з урахуванням особливостей експлуатації». З 2000 року є організатором та керівником проекту «Текстильні вироби для інвалідів». За участь у міжнародній виставці одягу для інвалідів та організації благодійного фонду «Добросерда мода» нагороджена у 2004 році Почесним дипломом. У жовтні 2004 року нагороджена дипломом в номінації «За новизну та оригінальність» Всеукраїнського проекту соціально-культурної реабілітації людей з обмеженими фізичними можливостями «Барви життя». Приймала участь у засіданнях національного оргкомітету по вибору матеріалів для костюмів спортсменів-параолімпійців.

РИБАЛЬЧЕНКО Валентин Володимирович, кандидат технічних наук, професор.

Закінчив Київський технологічний інститут легкої промисловості у 1961році. Захистив кандидатську дисертацію на тему: «Исследование механизма износа текстильних материалов из химических нитей от истирания» у 1971 році. Вчене звання доцента присвоєне у 1974 році. Викладає дисципліну «Матеріалознавство» для студентів спеціальності 7.0918.20 «Взуття, шкіргалантерейні і лимарні вироби», з 1973 по 1984 рік працював деканом факультету, а з 1988 року по 2007 рік ─ завідувач кафедри МТТВ. Він опублікував у фахових виданнях більш 60 наукових статей, має декілька авторських свідоцтв, підготував двох кандидатів технічних наук. Він є співавтором довідника «Материалы для обуви и кожгалантерейных изделий», видавництво «Техніка», Київ, 1982 рік; навчального посібника з грифом Міносвіти СРСР «Лабораторний практикум по материаловедению изделий из кожи», видавництва «Легпромбьггиздат», Москва, 1993 рік; навчального посібника з грифом МОН України «Натуральні та штучні матеріали для взуття» (2005 рік), під його редакцією створюється підручник з матеріалознавства виробів легкої промисловості для всіх технологічних спеціальностей факультету. Під його керівництвом у 1998 році в університеті відкрита спеціальність «Прядіння натуральних і хімічних волокон», створена у 2000- 2003 роках навчально-технологічна лабораторія з прядіння. За сумлінну працю у 1976 році нагороджений орденом «Знак Почета» (№1134162), у 2000 році йому присвоєно почесне звання «Відмінник освіти України» (посвідчення №43762).

ДРЕГУЛЯС Ельвіра Павлівна, кандидат технічних наук, професор.

Закінчила Київський технологічний інститут легкої промисловості у 1952 році. Захистила кандидатську дисертацію у 1984 році на тему «Совершенствование оценки качества и надежности полотен верхнего трикотажа». Вчене звання доцента присвоєно у 1986 році. У теперішній час викладає дисципліну «Текстильне матеріалознавство» для студентів спеціальності 7.0418.04 «Технологія і дизайн тканин і трикотажу» та дисципліну «Основи стандартизації та управління якістю продукції» для студентів спеціальності 7.0918.03 «Прядіння натуральних і хімічних волокон». Опублікувала у фахових виданнях більш 60 наукових статей. Є провідним фахівцем на Україні по дослідженню властивостей трикотажних полотен різних структур та цільового призначення.

СЛІЗКОВ Андрій Миколайович, кандидат технічних наук, доцент.

Закінчив Київський технологічний інститут легкої промисловості у 1984 році. Захистив кандидатську дисертацію у 1989 році на тему «Оптимизация свойств полушерстяной гребенной пряжи сокращенного способа производства». Вчене звання доцента присвоєно у 1991 році. Викладає дисципліну «Матеріалознавство» для студентів спеціальності 7.0918.01 «Швейні вироби» та дисципліну «Основи технології виробів» для студентів спеціальності 7.0918.03 «Прядіння натуральних і хімічних волокон». Приймав участь у відкритті та становленні спеціальності 7.0918.03 «Прядіння натуральних і хімічних волокон» та створенні у КНУТД навчально-технологічної лабораторії з прядіння. Опубліковано у фахових виданнях більше 30 наукових статей, одержано одне авторське свідоцтво. Він є автором експрес-інформації ЦНІТІ Легпрому СРСР по дослідженням властивостей пряжі скороченого способу виробництва (1989 р.) та співавтором тлумачного словника з матеріалознавства та текстильних виробництв з грифом МОН України (2003 рік). Працює над докторською дисертацією на тему «Теоретичні аспекти зміни структури та властивостей текстильних матеріалів в залежності від технології та оздоблення».

ШЕВЧЕНКО Галина Іванівна, кандидат технічних наук, доцент.

Закінчила Київський технологічний інститут легкої промисловості з відзнакою у 1968 році. Захистила кандидатську дисертацію на тему «Разработка метода комплексний оценки качества обуви» у 1982 році. Вчене звання доцента присвоєно у 1987 році. У теперішній час викладає дисципліну «Основи технічної творчості та патентознавства», «Розвиток текстильних виробництв» для студентів спеціальності 7.0918.03 «Прядіння натуральних і хімічних волокон» та дисципліну «Матеріалознавство і конфекціювання» для студентів спеціальності 7.0202.10 «Дизайн». Опубліковано у фахових виданнях 13 наукових статей, має декілька авторських свідоцтв. Співавтор навчального посібника з грифом Міносвіти СРСР «Лабораторний практикум по материаловедению изделий из кожи» (1993 р.), а також співавтор навчального посібника з грифом МОН України «Натуральні та штучні матеріли для взуття» (2004 рік). Є провідним фахівцем кафедри у галузі досліджень якості виробів легкої промисловості методами математичної статистики.

ЗАЩЕПКІНА Наталія Миколаївна, кандидат технічних наук, доцент.

Закінчила Херсонський державний технічний університет у 1983 році. З 1983року по 1995 рік працювала конструктором на Херсонському бавовняному комбінаті. З 1995 по 2001 рік працювала на кафедрі «Машини та апарати текстильної промисловості» Херсонського державного технічного університету. Захистила кандидатську дисертацію у 1999 році на тему: «Котонізація короткого волокна льону на обладнанні бавовнопрядильних фабрик». Вчене звання доцента присвоєно у 2000 році. 3 2001 року працює доцентом кафедри в КНУТД. Викладає професійно-орієнтовні дисципліни для студентів спеціальності 7.0918.03 «Прядіння натуральних і хімічних волокон» ─ «Теорія технологій та устаткування прядильного виробництва», «Системи прядіння», «Устаткування для виготовлення виробів», «Аналіз систем прядіння», «Оснащення технологічних процесів», «Проектування текстильних машин», «Нове в техніці та технології». Опублікувала у фахових виданнях більше 60 наукових статей, має 6 патентів, є автором монографії «Виробництво льоноволокна та його використання» (Київ, 2002 р.), підручника «Готування полотна» (2006 рік) та 3 навчальних посібника (2000-2001 роки). Навчається в докторантурі. Тема докторської дисертації: «Розвиток наукових основ виготовлення текстильних матеріалів із заданими властивостями».

ЯКУБОВСЬКА Тамара Олександрівна, кандидат технічних наук, доцент.

Закінчила Херсонський державний технічний університет у 1969 році. Захистила кандидатську дисертацію у 1983 році на тему: «Разработка технологии производства высокообъемной пряжи с использованием бикомпонентных ПАН волокон». 17 років працювала завідувачем науково-дослідної лабораторії з прядіння та ткацтва УНДІТП. Працює на посаді доцента кафедри КНУТД з 2001 року. Вчене звання доцента присвоєно у 2004 році. Викладає ряд професійно-орієнтовних дисциплін для студентів спеціальності 7.0918.03 «Прядіння натуральних і хімічних волокон». Опублікувала у фахових виданнях більш 60 наукових статей. Має 5 авторських свідоцтв. Наукові роботи виконані за участю Якубовської Т.О. неодноразово демонструвалися на ВДНХ України. Є провідним фахівцем у галузі прядіння на Україні.

КРЕДЕНЕЦЬ Неля Дмитрівна, кандидат технічних наук, доцент.

Закінчила Львівський торгово-економічний інститут у 1974 році. Захистила кандидатську дисертацію на тему: «Розробка структур та дослідження властивостей трикотажних полотен для спортивного одягу» у 2000 році. З 1992 року по теперішній час — директор Львівського державного технікуму легкої промисловості. У КНУТД працює на 0,25 ставки на кафедрі МТТВ за сумісництвом з 2001 року. Вчене звання доцента присвоєно у 2004 році. Викладає дисципліни «Матеріалознавство» для студентів — заочників спеціальності 7.0918.01 «Швейні вироби». Опубліковано у фахових виданнях 14 наукових статей. Заслужений працівник освіти України (посвідчення №1772, Наказ Президента України від 12.07.2004 р., №646); академік Української технологічної академії (диплом №488, 2002 р); член спілки дизайнерів України (членський квиток №856, 2002рік).

СТАРІНЧУК Людмила Павлівна, старший викладач кафедри.

Закінчила Київський технологічний інститут легкої промисловості у 1972 році. В університеті працює з 1975 року на посадах інженера, старшого лаборанта, асистента, а з 2004 року старшим викладачем кафедри МТТВ. Приймає участь у методичній та науково-дослідній роботі кафедри.

ПОТАПЕНКО Людмила Петрівна, асистент кафедри.

Працює в Київському технологічному інституті легкої промисловості з 1963 року, який закінчила у 1971 році. Працювала на посадах лаборанта, старшого лаборанта, а з 2001 року працює асистентом кафедри. Приймає участь у методичній та науково-дослідній роботі кафедри, проводить виховну роботу зі студентами факультету, куратор групи.

КРИЖАНІВСЬКА Олександра Петрівна, асистент.

Закінчила Херсонський державний технічний університет у 1976 році. Після закінчення інституту працювала майстром, інженером-технологом на Чернігівському камвольному комбінаті. 3 1978 по 1986 рік старший інженер виробничого відділу МЛП України. 2000року працює в університеті на посаді ведучого інженера навчально-технологічної лабораторії з прядіння та асистентом кафедри на 0,5ставки. Є провідним спеціалістом в області прядіння текстильних волокон.

ЗАРУЦЬКА Клара Федорівна, завідувач навчальної лабораторії.

Закінчила Київський педагогічний інститут у 1950 році. У КТІЛПі працює з 1959 року на посадах лаборанта, старшого лаборанта, а з 1962 року працює завідуючою навчальної лабораторії кафедри. Внесла значний вклад по використанню в навчальному процесі технічних засобів навчання, розвитку асортиментних кабінетів та вихованню студентської молоді.

 

Навчальні і лабораторні приміщення

На кафедрі функціонують лабораторії: мікроскопічного аналізу і будови матеріалів легкої промисловості; випробування фізико-механічних властивостей волокон, ниток, текстильних матеріалів та матеріалів виробів з шкіри; асортиментні кабінети для ознайомлення з зразками матеріалів легкої промисловості.

 

Наукова діяльність

На кафедрі проводяться наукові дослідження за темою: «Нові наукоємні технології виробництва матеріалів, виробів широкого вжитку та спеціального призначення».

В галузі матеріалознавства — «Розробка нових приладів та методів оцінки комфортності текстильних матеріалів для одягу і взуття; розробка і дослідження екологічно-чистих тканин та ін.»

В галузі прядіння — «Визначення оптимальних параметрів технологічного процесу котонізації лляного волокна та оптимального варіанту суміші котонізованої пряжі і хімічних волокон для тканин побутового призначення».

 

Наукове співробітництво

Кафедра підтримує тісні зв'язки з провідними науково-дослідними інститутами, вузами і підприємствами:

  • Санкт-Петербургский університет технологій і дизайну;
  • Московський текстильний університет;
  • Московський університет технологій і дизайну;
  • Хмельницький національний університет;
  • Херсонський державний технічний університет;
  • Тернопільський комбінат ВАТТО «Текстерно».

 

Дисципліни, що викладаються на кафедрі

На кафедрі викладається 28 дисциплін:

  • «Матеріалознавство виробів»;
  • «Матеріалознавство швейних виробів»;
  • «Текстильне матеріалознавство»;
  • «Механічна технологія текстильних матеріалів»;
  • «Основи стандартизації і управління якістю»;
  • «Методи та засоби досліджень»;
  • «Основи технічної творчості та патентознавства»;
  • «Основи технології виробів»;
  • «Теорія технологій і устаткування процесів прядильного виробництва»;
  • «Устаткування для виготовлення виробів»;
  • «Хімічна технологія фарбників та виготовлення тканин»;
  • «Основи проектування виробів»;
  • «Аналіз технологій прядильного виробництва»;
  • «Проектування текстильних машин»;
  • «Нове в техніці і технології»;
  • «Основи проектування прядильних»;
  • «Розвиток текстильних виробництв та теорія ткацьких переплетень»;
  • «Системи прядіння та технічний контроль у прядильному виробництві»;
  • «Оснащення технологічних процесів текстильної промисловості»;
  • «Основи проектування прядильних виробництв»;
  • «Інтелектуальна власність»;
  • «Введення у спеціальність»;
  • «Спец. дисципліна за напрямком випускної роботи»;
  • «НДРС»;
  • «Матеріалознавство та конфекціювання»;
  • «Матеріалознавство»;
  • «Конфекціювання матеріалів для одягу»;
  • «Матеріалознавство в текстильному дизайні».

 

Навчально-методичне забезпечення

Всі дисципліни, що викладаються кафедрою забезпечені в достатній кількості навчальними підручниками, навчальними посібниками з грифом МОН України і Росії. Для кожної дисципліни розроблено комплекс навчально-методичного забезпечення, до якого входять: типові і робочі програми, конспекти лекцій, в т.ч. і на електронних носіях; методичні розробки; тексти контролю знань тудентів, тощо. При розробці комплексів враховані вимоги ЕСТS та кредитно-модульної системи організації навчального процесу (КМСОНП).

У 2005-2008 роках викладачами кафедри опубліковано 5 підручників і 4 навчальних посібника українською мовою з грифом МОН України, загальним об'ємом біля 100 д.а.

 

Спеціальності

Кафедра є випускаючою із спеціальності 7.0918.03 «Прядіння натуральних і хімічних волокон» для рівня бакалавр, спеціаліст і магістр.

 

Студенти

На даний момент по спеціальності «Прядіння натуральних і хімічних волокон» навчається 60 студентів в т.ч.: на І курсі — 15 чол, ІІ курсі — 11 чол, ІІІ курсі — 14чол., IV курсі — 14 чол, V курсі — 6 чол.

За час існування на кафедрі спеціальності 7.091803 «Прядіння натуральних і хімічних волокон» випущено 114 чоловік.

Студенти спеціальності «Прядіння натуральних і хімічних волокон» приймають активну участь в науковій роботі кафедри. Кожен рік, починаючи з ІІ курсу, студенти займаються в наукових гуртках під керівництвом доцентів Слізкова А.М. та Защепкіної Н.М.

Дипломні проекти спеціалістів та дипломні роботи магістрів приймають участь в конкурсі на кращу дипломну роботу університету.

Студенти кафедри спеціальності 7.091803 «Прядіння натуральних і хімічних волокон» являються співавторами декларативних патентів, таких як наприклад: «Пристрій для намотування на кільце прядильних та крутильних машинах» декларативний патент винахід №70231А,7Д 01НС/60 Защепкіна Н.М., Насиров Е.А.. «Спосіб одержання змішаної пряжі» декларативний патент на корисну модель 8639, 7Д02G3/4 Защепкіна Н.М., Матюшенко О.Ю., Шандрівська Л.І.

 

Перспективи для студентів

Перспективи працевлаштування студентів — підприємства: м. Київ; ВАТ «Текстерно» м. Тернопіль; ЗАК КСК «Чексіл» м. Чернігів ВАТ «Богуславська суконна фабрика» (Київська область; ЗАТ «Технофільтр», м. Київ; ЗАТ «Дарна», м. Київ; «Демітекс», м. Полтава; органах сертифікації продукції, таможні, органах Держспоживстандарту) та ін.

 

Випускники

Випускники кафери по спеціальності «Прядіння натуральних і хімічних волокон» в більшості працюють за фахом, так наприклад:
1. Пілявська Оксана Олександрівна
«Текстиль — контакт»
головний менеджер відділу швейних ниток
2. Панченко Олена Геннадіївна
ООО «Альтаїр»
головний спеціаліст по прядінню
3. Коновал Вадим Михайлович
ЗАТ «Піонтекс»
головний інженер
4. Процюк Олександр Анатолійович
студмістечко
зам. директора студмістечка КНУТД
5. Черево Тетяна Анатоліївна
«Київський національний університет культури і мистецтв»
зав. лабораторії
6. Сілко Ганна Георгіївна
«Київський національний університет культури і мистецтв»
зав. лабораторії
7. Мудрик Інна Вікторівна
ВАТ «Технофільтр»
інженер-технолог ткацького виробництва
8. Насиров Едуард Альбертович
Будинок моди «Столичний»
дизайнер
Ще навчаючись в університеті Насиров Е.А. брав активну участь у різних конкурсах та показах. На сьогоднішній день являється провідним дизайнером. Його ім'я відоме не тільки в Україні але й за кордоном.
 

 

Зарубіжне партнерство

Кафедра приймає участь у проведенні науково-дослідних робіт, конференціях, семінарах в таких країнах як Чехія, Словаччина, Польща, Німеччина. 

Система управления сайтом Host CMS