Magyar Nemzet
Magyar Nemzet
Magyar Nemzet
Sport
Láthatták-e a dudaszót?
Nem bírta a végét Lékó Ivancsuk ellen
Választás a MOB-ban
Egy kiadó hely még van a Mol-ligában
Erdei biztosan világbajnok marad
Belföld
Röviden
Polgármestert választ holnap Ferencváros
Kettős beszéd az MSZP-ben
Felvételi: kevesebb idő a jelentkezésre
Alkuk a brüsszeli helyekért
Külföld
Megrendült jogállamiság
Röviden
Obama kész nyitni a Hamász felé?
Feszült helyzetben a magyarok
Belgiumba szállítják a sérülteket
Gazdaság
Bírósági ítélet az agrártárca ellen
Növelné termelését az egyetlen cukorgyár
Ígérték, de mégsem járt a kedvezmény
Nagyágyúé lesz Varsó?
A kvótáért kapott pénzre lehet pályázni
Kultúra
Önálló mondandó, korszerű táncnyelv
Röviden
Hazai mozisikerek és bukások
A fecske „iderepül” New Yorkból
Törőcsik Mari nyitja meg
Gazdaság
Bírósági ítélet az agrártárca ellen
Politikai alapon osztanák a falufejlesztő uniós pénzeket · Sokáig titkolózott a földművelésügyi minisztérium
2009. január 10. 17:09

 
Dénes Zoltán
Törvénytelen eszközöket is bevetett az agrártárca, hogy egy baloldali kötődésű csoportosulás juthasson uniós forrásokhoz. Büntetőeljárás is indulhat a – falufejlesztő pénzeket elosztó – Pápa környéki vidékfejlesztési csoportosulások körüli visszaélések miatt – közölte a minisztériummal szemben a napokban pert nyert egyik csoport elnöke.

Végsőkig próbálta eltitkolni az agrártárca a Gerence–Marcal–Rába és Somló Környéke Vidékfejlesztési Egyesület (Gemara) nevű vidékfejlesztési (Leader) csoport tagságát, bár korábban már az adatvédelmi biztos is állást foglalt arról, hogy ezt az információt nyilvánosságra kell hozni. A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) ellen pert kezdeményező Somló–Marcal-mente– Bakony-alja (Somló környéki) Leader-akciócsoport jogi képviselője ugyanis a január 5-i ítélethozatal után hiába kérte ki a bíróságtól a taglistát, nem kapta meg.
Mint később kiderült, a kért dokumentumot azért nem tudták átadni, mert visszaküldték az FVM-be. A titkolózás oka egyebek között az volt, hogy Gőgös Zoltánnak, az agrártárca szakállamtitkárának támogatását élvező Gemara tagjai között lényegében fiktív módon beléptetett szervezetek is találhatók – tájékoztatta lapunkat Menyhárt Tibor, a Somló környéki akciócsoport elnöke. Menyhárt Tibor elmondása szerint még tanulmányozzák a csütörtökön megkapott taglistát, ám első látásra is kiderült, hogy van köztük olyan alapítvány, amelynek elnöke nem is tudott arról, hogy a szocialista hátterű Leader-csoport tagja lenne. Emiatt – tette hozzá – az FVM-mel szemben büntetőeljárást is kezdeményeznek.
Az elnök elmondta: a Leader-csoportok megalakulásakor a régióban három egyesület kezdett szervezkedésbe. Az egyik a Somló környéki csoport volt, amely hatvan település önkormányzatát tudhatta maga mellett, a másik pedig egy Gőgös Zoltánhoz köthető szervezet, a Gemara, amely két baloldali kötődésű egyesület összeolvadásával jött létre. Menyhárt Tibor tájékoztatása szerint ugyanakkor a Gemara még így sem rendelkezett a Leader-akciócsoport elismeréséhez szükséges alapvető feltételekkel.
– Ezért kényszerültek arra, hogy az agrártárca segítségével, hatalmi eszközökkel leválasszanak a Somló környéki csoportról huszonhat települést, amit a Gemarához csatoltak. Ezt az eljárást ítélte végül törvénytelennek a bíróság, s utasította a tárcát új határozathozatalra – közölte a szervezet elnöke. Menyhárt Tibor szerint ezzel egyértelművé vált, hogy az unió alapelveivel ellentétesen, nem a helyi szereplők kezdhették el a közösségek létrehozását, a vidékhálózat megszervezését, hanem központi döntés alapján megszületett háttérintézmények és „politikailag megfelelő minősítéssel” rendelkező helyi vidékfejlesztési irodák szervezték a Leader-közösségeket. Rámutatott: az eljárás során a Gemara érdekeinek támogatására a földművelésügyi minisztérium mindvégig partner volt. Ha kellett – jelentette ki az elnök –, egy nap alatt módosította az FVM ide vonatkozó rendeletét, hogy az a Gemara számára kedvezőbb legyen. Véleménye szerint az eset tanulsága annak a kormányzati gyakorlatnak a megakadása, amelynek során a politikai hűbéresek hathatós támogatást kapnak bármi áron, akár jogsértő eljárásokkal is.
A Somló környéki csoport már tavaly február elején írásban jelezte Gráf József agrárminiszternek, hogy a térségben óriási politikai nyomás nehezedik a független szervezetre, s rávilágítottak a fenti anomáliákra is. Mint levelükben fogalmaztak, a problémát azért jelzik a miniszternek, mert úgy érezték, hogy Gráf Józsefnek „kiemelten fontos a korrekt és eredményeket is hozó munkavégzés”. Ezért a miniszter segítségét kérték abban, hogy beosztottjait utasítsa a jogszerű döntések meghozatalára. Gráf József földművelésügyi miniszter viszont úgy tűnik, mégsem érezte inkorrektnek munkatársai eljárását, amit végül a Fővárosi Bíróság igazított helyre.