Bahájske spoločenstvo

v SR
tel.: 02-54418191 - Bahájske centrum
0948-505 327

Kontakt pre médiá: 0902-229 123
 
www.bahai.sk
info@bahai.sk

 

Bahájske spoločenstvo v SR

je registrované náboženstvo


Prečítajte si článok!

Bahájska viera očami evanjelického teológa

 

Medzináboženský dialóg

 

Prezentácia o živote Bahá´u´lláha


Správy zo sveta (SJ) 

Voľby Svetového domu spravodlivosti (AJ)


Píšu o nás

Článok z časopisu .týždeň - reportáž Andreja Bána

 

Článok v TV OKO o Russovi Garciovi a o Omidovi Djalilim

 

Článok o bahájskom spoločenstve v Košiciach v Korzári

 

Článok o bahájskej viere v časopise .týždeň


Aktuality

Znepokojenie nad situáciou bahájov v Iráne zdieľa aj EU


Odporúčané články

1. Zažeňte stres a načerpajte energiu!

2. Vaše reakcie na náš emailový korešpondenčný kurz

3. Spoločné štúdium mení životy ľudí


Zaujímavosti

1. Ako krok po kroku môže každý nájsť Boha

2. 10 dôvodov na to, aby ste sa zaujímali o bahájsku vieru

3. Najohromujúcejší titulok

5. Bahájsky pohľad na hriech

6. Ako sa v bahájskej viere napĺňajú proroctvá Biblie?

Pre deti



Pre deti (a ich rodičov) - výchova k dobrým vlastnostiam a morálke

 

 

Obal knižky Deti: svetlo sveta
Tieto citáty vyšli v knižke Deti: Svetlo sveta, ktorú si môžete na našom emaile objednať.

Z knižky Deti: Svetlo sveta


Mojou najväčšou túžbou a želaním je, aby ste vy, Moje deti, boli ... zapálenou sviečkou vo svete ľudí, aby ste boli oddaní službe ľudstvu, aby ste sa mohli vzdať odpočinku a pohodlia, aby ste tak mohli byť príčinou pokoja vo svete stvorenia.  

'Abdu'l-Bahá


Poskytnite svojmu dieťaťu dobré vzdelanie. Usilujte sa, aby dostalo to najlepšie, čo si môžete dovoliť. Nech sa môže tešiť z výhod tohto nádherného veku. Spravte všetko pre to, aby deti duchovne rástli.

'Abdu'l-Bahá


Rodičia musia vynaložiť všetko úsilie, aby svoje deti vychovali tak, aby boli nábožensky založené. Pretože keby deti nezískali túto najväčšiu z okrás, nebudú poslúchať svojich rodičov, čo v istom zmysle znamená, že nebudú poslúchať Boha. Vskutku, takéto deti si nebudú vážiť nikoho a budú si robiť, čo sa im zapáči.  

Bahá’u’lláh


Vzdelávanie a výchova detí patrí medzi najchvályhodnejšie činy ľudstva a priťahuje milosť a priazeň Najmilosrdnejšieho. Pretože vzdelávanie je neoddeliteľným základom všetkej ľudskej výnimočnosti a umožňuje človeku, aby sa priblížil k výšinám nepominuteľnej slávy. 

'Abdu'l-Bahá


Pokiaľ sú deti ešte malé, chovajte ich z ňadier nebeskej milosti, v kolíske zvyšujte ich výnimočnosť, vychovávajte ich v objatí požehnania. Doprajte im, aby využili každý užitočný druh vedomostí. Nech sa im dostane každého nového, neobvyklého a nezvyčajného remesla a umenia. Privyknite ich práci a námahe a navyknite ich na ťažkosti. Naučte ich, aby obetovali svoje životy záležitostiam veľkej dôležitosti a nadchnite ich pre to, aby sa dali na štúdiá, ktoré budú ku prospechu ľudstvu. 

'Abdu'l-Bahá


Každý otec a matka sú povinní dlhú dobu radiť svojim deťom a viesť ich k tým veciam, ktoré povedú k večnej cti.  

'Abdu'l-Bahá


Človeka považujte za studnicu oplývajúcu drahokamami nedoceniteľnej hodnoty. Jedine výchovou sa dá docieliť, že sa jeho poklady odhalia, a umožniť tak ľudstvu, aby ich využilo. 

Bahá’u’lláh


Nadovšetko milujúci Boh stvoril človeka, aby vyžaroval božské svetlo a aby svojimi slovami, skutkami a životom zdokonaľoval svet. 

'Abdu'l-Bahá


Všetci ľudia boli stvorení, aby napomáhali neustále napredujúcej civilizácii…


Pre vás si želám duchovnú výnimočnosť. To znamená, že sa musíte stať vynikajúcimi a výnimočnými v morálke. Musíte sa vynímať v láske k Bohu nado všetko ostatné. Musíte vynikať láskou k ľudstvu, jednotou a súhrou, kvôli láskou a spravodlivosťou. Skrátka, musíte vynikať vo všetkých cnostiach ľudského sveta, vo vernosti a úprimnosti, v spravodlivosti a poctivosti, vo vytrvalosti a stálosti, ľudomilnými činmi a službou ľudskému svetu, láskou ku každej ľudskej bytosti, jednotou a súhrou so všetkými ľuďmi, tým, že budete odstraňovať predsudky a hlásať svetový mier. A napokon musíte vynikať nebeským osvietením a tým, že získate dary Božie. Takúto výnimočnosť si pre vás želám.

'Abdu'l-Bahá


Všetky hodiny sa musia zaoberať získavaním ľudských cností.“

'Abdu'l-Bahá in: The Bahá'í World, zv. 16, s. 37


 „Vzdelávanie v mravoch a dobrom správaní je ďaleko dôležitejšie než učenie sa z kníh. Dieťa, ktoré je čisté, milé, dobrej povahy a dobre sa správa – aj keď je nevzdelané – je ďaleko lepšie, ako dieťa, ktoré je hrubé, neumyté, zlé a napriek tomu dobre pozná vedy a umenie. Dôvodom je to, že dieťa, ktoré sa dobre správa, aj keď je nevzdelané, bude pre ostatných prínosom, kým zlé, nespôsobné dieťa je skazené a škodí ostatným, aj keď je vzdelané. Ak je však dieťa vzdelané i dobré, výsledkom bude svetlo nad svetlo.“

'Abdu´l-Bahá: Selections from the Writings of 'Abdu´l-Bahá: s. 77


Všeobecná kríza, ktorá ľudstvo postihla, má v podstate duchovnú príčinu.“

Shoghi Effendi, Directives from the Guardian, str. 86 – 87


Výchova k morálke a k dobrým vlastnostiam je rovnako dôležitá ako všetko ostatné, čo svojim deťom dávame. Šťastie detí závisí od duchovného správania. Keď sa vám narodí bábätko, určite mu chcete dať všetko to najlepšie. Jednou z najdôležitejších vecí, ktorú mu podľa učenia bahájskej viery môžete dať, je to, že ho budete viesť k duchovnosti a k cnostiam. Táto úlohu je náročná. Chceme vám pri nej pomôcť:

- Vo väčších slovenských mestách (Bratislava, Košice, Banská Bystrica, Trenčín, Trnava) organizujeme programy pre deti od 3 rokov (tzv. detská škola). Pre mládež od 12 rokov organizujeme kurzy, kde sa naučia využívať svoje schopnosti pre dobro sveta. A zároveň budú zmysluplne využívať svoj voľný čas. Ak chcete svoje dieťa na niektorú z týchto aktivít prihlásiť, napíšte nám na info@bahai.sk

- Ponúkame vám literatúru, ktorá vám pre vašej rodičovskej úlohe môže pomôcť. Výber citátov z bahájskych spisov a modlitieb nazvaný Deti: Svetlo sveta si môžete objednať na info@bahai.sk aj priamo vytlačiť z tejto stránky (pozri pravá lišta). Odporúčame vám knižku Konštruktívne a zmysluplné hry alebo zbierku príbehov s názvom Múdrosť, láska, šťastie, v ktorej sú inšpiratívne príbehy zoradené práve podľa jednotlivých dobrých vlastností tak, ako ich prejavoval ´Abdu´l-Bahá. Taktiež môžete svojim deťom objednať detskú modlitebnú knižku s krásnymi ilustráciami s názvom Modlitbičky, prípadne jej plné znenie si môžete aj stiahnuť.


Ako sa rodí dobré správanie?

Vedľa seba sa hrajú dve malé deti. Jedno siahne po hračke a druhé mu ju vtrhne z ruky a  buchne ho po hlave. „Kde si to videla?“ znie častá otázka rodiča. V takejto situácii sa do nenávratna vytratí predstava o tom, že dobré správanie je vrodené a že sa ho dieťa naučí automaticky.

Prečo treba dobré správanie učiť?

Trávime veľa času diskusiou, premýšľaním, rozhovormi a čítaním o tom, čo deťom dávať jesť a kedy, ako sa majú učiť na nočník, ako majú spať. Preto je až prekvapivé ako málo času zaberá diskusia a premýšľanie o dobrých vlastnostiach, ktoré chceme deti naučiť. A pritom naučiť deti dobrým vlastnostiam je ďaleko ťažšie než naučiť ich chodiť na nočník. A tak sotva chceme osvojovanie si dobrých vlastností ponechať na náhodu. V škole sa deti učia čítať a písať. Tak isto treba deti učiť dobré vlastnosti.

Najdôležitejšie veci pred dôležitými

Častý dôvod, pre ktorý učenie dobrých vlastností odsúvame na neskôr, je jednoduchý: predbehnú ich veci, ktoré nevyhnutne musíme urobiť – nakŕmiť, uvariť, upratať, vyprať, vyžehliť – čiže veci dôležité. Tieto veci nepočkajú, javia sa ako urgentné a keď im to dovolíme, tak nám zaberú všetok čas a energiu. Môže nám pomôcť jednoduchý princíp, o ktorom hovoril ´Abdu´l-Bahá: Robiť najdôležitejšie veci pred dôležitými čiže „stanoviť si čas pre najdôležitejšie veci“ a tie robiť pred vecami dôležitými (a urgentnými zároveň). A medzi najdôležitejšie veci jednoznačne patrí vedomá výchova k dobrým vlastnostiam ako aj duchovná výchova.

„Ak niečo pochopíš a neurobíš to...

tak si to nepochopil,“ hovorí čínske príslovie. Preto, ak vás tento článok osloví a poviete si, že pre sú pre vás dobré vlastnosti vášho dieťaťa dôležité, začnite to, čo ste sa dozvedeli hneď uplatňovať. Môžete si napríklad stanoviť, že sa na jednu vlastnosť budete po určité obdobie sústrediť a budete sa o nej so svojím dieťaťom v pravidelne určený čas rozprávať. Základom môžu byť príbehy, ktoré nájdete v zbierke príbehov s názvom Múdrosť, láska, šťastie, v ktorej sú inšpiratívne príbehy zoradené práve podľa jednotlivých dobrých vlastností tak, ako ich prejavoval ´Abdu´l-Bahá.

Vieme, čo chceme učiť?

Možno aj chceme, aby si naše deti osvojili dobré vlastnosti, ale nemáme ich presne definované a ani nevieme, ako na to. V bahájskych spisoch sa uvádzajú dobré vlastnosti - čiže cnosti ako pravdovravnosť (tá je podľa Bahá´u´lláhovho učenia najdôležitejšia cnosť) a čestnosť, ochotu pomáhať a usilovnosť, štedrosť a ochotu podeliť sa, trpezlivosť, poslušnosť a disciplína, odpúšťanie, vďačnosť, služba, zdvorilosť, umiernenosť, láskavosť a priateľskosť, jednota, dôveryhodnosť a plnenie sľubov a mnoho ďalších. Budeme radi, keď nám budete na info@bahai.sk písať, ako sa vám dané vlastnosti darí rozvíjať, prípadne ak sa podelíte o príbehy, ktoré ste zažili so svojimi deťmi, z ktorých je vidieť, že sa usilovali o použitie dobrej vlastnosti. Tiež nám môžete napísať, ako by ste zadefinovali danú vlastnosť a ako si myslíte, že by sa mohla prejavovať.

Má to vôbec zmysel?

Veľa ľudí si myslí, že mať dobré vlastnosti nie je do života praktické. Že vo svete, kde veľa ľudí podvádza a snaží sa len o svoje vlastné dobro, to bude znamenať, že zásadový človek bude vytláčaný na okraj a bude nešťastný. A nebude sa vedieť zasadiť o svoje vlastné práva. Ak to však vyskúšate, zistíte, že to možno nie je jednoduché, ale určite je to z dlhodobého hľadiska to najlepšie, čo dieťaťu môžete dať – prinesie mu to uspokojenie, radosť a smerovanie. Jeho život bude šťastnejší. Dokonca sa dá empiricky dokázať, že dobré správanie je dôležité pre praktický život. Existujú školy, ktoré majú v osnovách aj vyučovanie dobrého správania, a tie zistili, že spolu so zavedením výučby dobrých vlastností sa zlepšil aj prospech žiakov. Rovnako aj firmy a podniky, ktoré sa správajú eticky, majú z dlhodobého hľadiska väčšiu šancu na úspech - sú spoľahlivejšími partnermi. A v konečnom dôsledku deti vychovávame, preto aby nám s nimi bolo doma dobre - a ak budú mať dobré vlastnosti, život s nimi bude radostnejší. A budúcnosť ľudstva bude krajšia: Nadovšetko milujúci Boh stvoril človeka, aby vyžaroval božské svetlo a aby svojimi slovami, skutkami a životom zdokonaľoval svet." (´Abdu´l-Bahá)

„Vzdelávanie v mravoch a dobrom správaní je ďaleko dôležitejšie než učenie sa z kníh. Dieťa, ktoré je čisté, milé, dobrej povahy a dobre sa správa – aj keď je nevzdelané – je ďaleko lepšie, ako dieťa, ktoré je hrubé, neumyté, zlé a napriek tomu dobre pozná vedy a umenie. Dôvodom je to, že dieťa, ktoré sa dobre správa, aj keď je nevzdelané, bude pre ostatných prínosom, kým zlé, nespôsobné dieťa je skazené a škodí ostatným, aj keď je vzdelané. Ak je však dieťa vzdelané i dobré, výsledkom bude svetlo nad svetlo.“ (´Abdu´l-Bahá)

Pozitívne pomenovávanie situácií a riešení

Ako väčšinou pokračuje ďalej situácia z úvodu tohto článku? Rodič prvého dieťaťa, ktoré sa snaží hračku získať späť, povie: „Nebuď lakomá a nechaj hračku dievčatku.“ A rodič druhému dieťaťu vysvetľuje: „Neber hračku dievčatku. No tak. Nesmieš brať hračky. Keď budeš brať druhým hračky, nikto sa s tebou nebude kamarátiť.“

V mnohých situáciách sa stretávame s tým, že miesto pomenovávania dobrých vlastností, ktoré treba použiť, hovoríme o tom, aké nechceme, aby dieťa bolo: „nebuď lakomý“, „nesmieš toto robiť“, „nebuď zlý“, „prečo ma neposlúchaš?“, „čo si ma nepočula?“, „neber mu to“, „nebi ho“. Takéto negatívne pomenovania však dieťaťu nepomôžu, aby sa správalo dobre. Pozrime si to na príklade: Predstavte si, že stojíte uprostred tmavej miestnosti. Sú na nej zavreté dvere. Za tými dvermi je ďalšia miestnosť, v ktorej je svetlo. Čo sa stane, keď dvere, ktoré tieto dve miestnosti spájajú, otvoríme? Prenikne tma do osvetlenej miestnosti alebo svetlo do tmavej miestnosti? Do tmavej miestnosti začne prenikať svetlo a osvetlí ju. Prečo? Lebo svetlo má podstatu  (energiu, fotóny) a tma je miesto, kde svetlo nie je.

Podobne je to aj s dobrými vlastnosťami. Dobré vlastnosti majú určitú podstatu. Sú niečím, čo sa rozhodneme vykonať (napríklad niekomu pomôžeme, niekomu niečo dáme). Ale kým dobro nevykonáme, neexistuje: „Na aby sa zlo prejavilo, stačí jediná vec: Aby dobrí ľudia nič nerobili.“ (Edmund Burke)  Zlé vlastnosti a zlé správanie znamenajú, že sa dieťa nenaučilo, ako sa má zachovať správne (a je isté, že to určitú dobu trvá, koniec-koncov, ani my dospelí sa nechováme vždy dokonale). Preto sú takéto situácie možnosťou, ako dieťa niečo naučiť. Povedať mu, ako sa správať má. To, čo mu z dlhodobého hľadiska pomôže, je ak mu dáme návod, ako sa v danej situácii správať, nie, keď mu budeme hovoriť, aké nemá byť. A je dôležité, aby sme dieťaťu vytvorili slovnú zásobu, aby vedelo dobré vlastnosti pomenovávať. A tiež, aby vedelo, čo znamenajú, čo konkrétne má urobiť. Rovnako ani nepomáha ani zosmiešňovanie typu: „On tuším nemá jazyk. Prečo nepozdravíš?“ Alebo: „Nebuď taká nedočkavá. Kam sa stále ponáhľaš?“ Ďaleko viac pomáha konkrétne pomenovania vlastnosti, ktorú od dieťaťa očakávame, spolu s postojom, že má schopnosť túto vlastnosť prejaviť: „Prosím, buď teraz trpezlivá. Počkaj chvíľočku. Zatiaľ si sadni, a kým zaspievaš dve pesničky, tak ja sa vrátim.“ Alebo: „Teraz je dôležité, aby si ukázal, že vieš byť veľkodušný. Veľkodušnosť môžeš prejaviť tak, že Jankovi vymeníš vláčik za autíčko.“

Možno vám takéto vety neprídu prirodzené. Ale je to preto, že od malička sme počúvali niečo iné. To je však možné zmeniť. Keď začne používať slovník s dobrými vlastnosťami, stane sa to pre vás prirodzeným. Ak budete svoje deti vidieť v pozitívnom svetle, začnú sa pozitívnejšie správať. Dostoja vašim očakávaniam. Dobré vlastnosti sú vzájomne prepojené. Ako keby boli ako koráliky ponavliekané na šnúrke. Keď pomôžeme rozvoju jednej z nich, rozvinú sa aj ďalšie, rovnako, ako keby sme začali ťahať jeden korálik. Spolu s ním sa pohnú aj ďalšie.

´Abdu´l-Bahá vraví, keď má dieťa desať dobrých vlastností a jednu zlú, treba si všímať tých desať dobrých a vôbec si nevšímať tú zlú. Keď má desať zlých a len jednu dobrú, treba si všímať len tú jednu dobrú. Tento princíp je dôležitý, pretože vyjadruje predstavu o tom, že každý človek má potenciál prejavovať dobré vlastnosti. Musí sa ich však naučiť a rozhodnúť sa pre ne. Keď sa budete dívať na svoje dieťa, predstavte si ho ako jednu veľkú truhlicu, v ktorej sú drahokamy (dobré vlastnosti): "Človeka považujte za studnicu oplývajúcu drahokamami nedoceniteľnej hodnoty. Jedine výchovou možno docieliť, že sa jeho poklady vyjavia, a umožniť tak ľudstvu, aby ich využilo." (Bahá´u´lláh) Našou úlohou je, aby sme ich vychovávali tak, aby sa dieťa rozhodlo truhlicu otvoriť a drahokamy z nej ukázať svetu. To dokáže vedomá výchova k dobrým vlastnostiam.

Deti maľujú obrázky počas bahájskej detskej školy.A čo duchovná výchova?

"Rodičia musia vynaložiť všetko úsilie, aby svoje deti vychovali tak, aby boli nábožensky založené. Pretože keby deti nezískali túto najväčšiu z okrás, nebudú poslúchať svojich rodičov, čo v istom zmysle znamená, že nebudú poslúchať Boha. Vskutku, takéto deti si nebudú vážiť nikoho a budú si robiť, čo sa im zapáči." (Bahá´u´lláh) Je dôležité, aby deti boli vedené k viere v Boha a duchovnosti. Spolu s tým však Bahá´u´lláh varuje, že takáto výchova nesmie vyústiť "v nevedomý fanatizmus a úzkoprsosť". Náboženská výchova má dieťaťu ukázať ďalší rozmer jeho bytia - duchovnosť: schopnosť modliť sa, rozjímať, premýšľať nad Slovami Božími a uplatňovať ich v živote. Má viesť k láske ku všetkým ľuďom, všetkým náboženstvám a jej zakladateľom, k tomu, aby dieťa mohlo prispieť k rozvoju civilizácie. Preto už od narodenia sa môžeme s deťmi modliť, neskôr ich učiť citáty zo svätých spisov naspamäť, učiť ich rozjímať a premýšľať a viesť ich k službe ostatným ľuďom. Bahá´u´lláh vysvetľuje, že duchovnosť sa musí prejaviť v praxi: "Sila myšlienky je závislá od toho, ako sa prejaví v činoch."

Na tejto stránke sú uvedené príklady citátov a modlitieb, ktoré možno pri duchovnej výchove použiť. Taktiež môžete svojim deťom objednať detskú modlitebnú knižku s krásnymi ilustráciami s názvom Modlitbičky, prípadne jej plné znenie si môžete aj stiahnuť. Ak máte o túto tému hlbší záujem, napíšte nám na info@bahai.sk a my vám môžeme poslať ďalšie materiály.


Výber modlitieb pre deti


Ó Bože, veď ma, ochraňuj ma, učiň ma žiariacou lampičkou a trblietavou hviezdičkou! Ty si Mocný a Silný.

'Abdu'l-Bahá


On je Boh! Ó Bože, môj Bože! Udeľ mi srdce čisté sťa perla!

'Abdu'l-Bahá


Ó môj Pane! Ó môj Pane! Som dieťatko v útlom veku. Živ ma z ňadier Svojho milosrdenstva, vychovávaj ma v náručí Svojej lásky, vzdelávaj ma v škole Svojho vedenia a rozvíjaj ma v tôni Svojej štedrosti! Vyveď ma z temnoty, učiň ma trblietavým svetielkom, vysloboď ma z nešťastia a učiň ma kvietkom ružovej záhrady! Daj, aby som sa stal služobníčkom Tvojho prahu a udeľ mi povahu a založenie spravodlivých. Učiň ma príčinou požehnania ľudského sveta a hlávku mi korunuj diadémom života večného! Vskutku, Ty si Silný, Mocný, Vidiaci, Slyšiaci.

'Abdu'l-Bahá


Ó Bože! Nech toto maličké bábätko vyrastá v náručí Svojej lásky a nech pije mliečko z ňadier Tvojej Prozreteľnosti. Pestuj toto svieže púpätko v ružovej záhrade Svojej lásky a napomáhaj mu v raste spŕškami Svojej štedrosti! Učiň ho dieťatkom Kráľovstva a uveď ho do Svojej nebeskej ríše! Ty si Mocný a Láskavý a Ty si Darca, Veľkodušný, Pán všetko presahujúcej štedrosti.

'Abdu'l-Bahá


Ó Bože! Osviež a poteš mi ducha! Očisti mi srdce! Daj zažiariť mojím schopnostiam! Do ruky Ti vkladám všetky svoje záležitosti. Ty si mi Vodcom a Útočiskom. Už viac nebudem žialiť a smútiť, budem šťastnou a veselou bytosťou. Ó Bože! Už viac nebudem naplnený úzkosťou ani sa nenechám skľučovať strasťami. Nebudem ľpieť na nepríjemnostiach života. Ó Bože! Ty si mi lepším priateľom, ako ja som sám sebe. Oddávam sa Ti, ó Pane!

'Abdu'l-Bahá


Tvoje meno ma uzdravuje, ó môj Bože, a spomienka na Teba je mi liekom. Blízkosť k Tebe mi dáva nádej a láska k Tebe mi je spoločníkom. Tvoje milosrdenstvo voči mne ma uzdravuje a  pomáha mi na tomto svete i vo svete ďalšom. Ty si vskutku nadovšetko Štedrý, Vševediaci, nadovšetko Múdry.

Bahá’u’lláh


Ó Bože! Vychovávaj tieto dietky. Tieto dietky sú rastlinkami v Tvojom sade, kvietím na Tvojej lúke, ružičkami v Tvojej záhrade. Nech sa na nich prší Tvoj dáždik a nech Slnce skutočnosti ožaruje Tvojou láskou. Nech ich osvieži Tvoj vánok, aby sa mohli vzdelávať, rásť, rozvíjať a ukázať sa v najväčšej kráse. Ty si Darca. Ty si Súcitný.

'Abdu'l-Bahá


Kto iný okrem Boha odstraňuje ťažkosti? Vrav: Chvála buď Bohu! On je Boh. Všetci sú Jeho služobníkmi a všetci sa riadia Jeho príkazmi.

Báb


Ó Ty najslávnejší Pane Požehnaj túto malú služobníčku a učiň u šťastnou. Daj, aby bola s láskou opatrovaná na prahu Tvojej jedinosti a dovoľ, aby sa plnými dúškami napila z pohára Tvojej lásky, aby sa jej srdce naplnilo duchovným šťastím a ona vôkol seba šírila sladkú, opájajúcu vôňu. Ty si Mocný a Silný. Ty si Vševediaci a Vševediaci.

'Abdu'l-Bahá


Milostivý Pane! Tieto ľúbezné dietky sú dielom Tvojej moci a nádherným znamením Tvojej veľkosti. O Bože! Ochraňuj tieto deti, milostivo im pomáhaj, aby sa mohli vzdelávať a daj, aby mohli slúžiť celému ľudskému pokoleniu. Ó Bože! Tieto deti sú ako perly, opatruj ich v lastúrach Svojej láskyplnosti. Ty si Štedrý, všetko Milujúci.

'Abdu'l-Bahá


 

Viac informácií o bahájskej viere vám radi poskytneme na adrese: info@bahai.sk
© 1998 - 2008
Bahájske spoločenstvo v Slovenskej republike. Pokiaľ nie je uvedené inak, texty z www.bahai.sk môžu byť použité bez predchádzajúceho súhlasu.
Podmienkou pre ich použitie je však uvedenie citovaného zdroja a vety, že učenie bahájskej viery sa nemusí zhodovať s názormi a myšlienkami média, ktoré náš článok preberá.
Zároveň budeme vďační, ak nás o tejto skutočnosti upovedomíte.
Dátum posledných zmien: 25.10.2008