Bahájske spoločenstvo

v SR
tel.: 02-54418191 - Bahájske centrum
0948-505 327

Kontakt pre médiá: 0902-229 123
 
www.bahai.sk
info@bahai.sk

 

Bahájske spoločenstvo v SR

je registrované náboženstvo


Prečítajte si článok!

Bahájska viera očami evanjelického teológa

 

Medzináboženský dialóg

 

Prezentácia o živote Bahá´u´lláha


Správy zo sveta (SJ) 

Voľby Svetového domu spravodlivosti (AJ)


Píšu o nás

Článok z časopisu .týždeň - reportáž Andreja Bána

 

Článok v TV OKO o Russovi Garciovi a o Omidovi Djalilim

 

Článok o bahájskom spoločenstve v Košiciach v Korzári

 

Článok o bahájskej viere v časopise .týždeň


Aktuality

Znepokojenie nad situáciou bahájov v Iráne zdieľa aj EU


Odporúčané články

1. Zažeňte stres a načerpajte energiu!

2. Vaše reakcie na náš emailový korešpondenčný kurz

3. Spoločné štúdium mení životy ľudí


Zaujímavosti

1. Ako krok po kroku môže každý nájsť Boha

2. 10 dôvodov na to, aby ste sa zaujímali o bahájsku vieru

3. Najohromujúcejší titulok

5. Bahájsky pohľad na hriech

6. Ako sa v bahájskej viere napĺňajú proroctvá Biblie?

Kto je Bahá'u'lláh?



Kto je Bahá'u'lláh?

Tisíce ľudí vystupujúcich k Bábovej svätyni, aby Mu vzdali hold.

Dejiny bahájskej viery sa začali v roku 1844 vo vtedajšej Perzii, keď mladý muž, ktorý sa volal Báb (1819 - 1850), vyhlásil, že nastala doba príchodu Prisľúbeného všetkých predchádzajúcich náboženstiev.

Zakladateľom bahájskej viery je však Bahá´u´lláh (12. novembra 1817 - 29. mája 1892), ktorý Bábove proroctvá o príchode Prisľúbeného, ako aj podobné proroctvá Biblie a ďalších svätých kníh, napĺňa. Meno Bahá´u´lláh v arabčine znamená Sláva Božia a pomenovanie nasledovníkov Jeho náboženstva - baháji - je odvodené od Bahá´u´lláhovho mena. Bahá´u´lláh sa narodil do bohatej perzskej šľachtickej rodiny, ale už v ranom veku sa stal známym ako „otec chudobných”. Za svoje náboženské učenie bol celý život prenasledovaný, väznený a postupne posielaný do vyhnanstva na rozličné miesta Perzskej a Osmanskej ríše. Posledné roky svojho života bol väznený na severe Izraela v meste ´Akká, kde je aj pochovaný. Toto miesto je pre bahájov svätým miestom. Svoje učenie Bahá´u´lláh zaznamenal počas Svojho života, pričom o autentickosti Jeho spisov, ktoré sa nám dochovali, niet pochýb. Bahá´u´lláh v týchto spisoch okrem iného zabezpečil, aby bahájska viera po Jeho smrti zostala jednotná, vďaka čomu sa až do dnešnej doby nerozdelila na žiadne ďalšie cirkvi či skupiny. Bahá´u´lláhov syn ´Abdu´l-Bahá (1844 - 1921) je veriacimi považovaný za dokonalý príklad bahájskeho života a Jeho spisy tiež tvoria súčasť učenia bahájskej viery.
 


Video z miest spojených so životom Bahá´u´lláha v Izraeli

Video z miesta spojených so životom Bahá´u´lláha v Turecku

Webová prezentácia o živote Bahá´u´lláha s kvalitným fotografickým materiálom


Život Bahá'u'lláha

Bahá´u´lláh (v preklade z arabčiny Sláva Božia) sa narodil 12. novembra 1817 v perzskom Teheráne. Jeho vlasť bola kolískou svetovej civilizácie a podľa názoru mnohých i miestom biblického raja. Z tejto oblasti pravdepodobne pochádzali i traja králi, ktorí sa do Betlehema prišli pokloniť Ježišovi.

Svätyňa Bahá´u´lláha v izraelskej ´Akke - miesto Bahá´u´lláhovho posledného odpočinku.Bahá´u´lláhov otec bol bohatým a významným šľachticom, ktorý na šachovom dvore zastával veľmi vysokú funkciu. Korene Jeho rodiny na jednej strane siahali až k najstarším kráľovským dynastiám Perzie a na druhej strane až k Abrahámovi.

Bahá´u´lláh ako malé dieťa nechodil do školy, a napriek tomu sa kvôli Jeho múdrosti a láskavosti okolo Neho už v útlom veku zhromažďovalo mnoho ľudí: ministri, úradníci, veriaci, deti… Všetci z nich s nesmiernym záujmom počúvali, keď na veľkých zhromaždeniach pred učenými kňazmi vysvetľoval rozmanité náboženské otázky. Ich srdcia si získal Svojou podmanivou osobnosťou, hlbokou múdrosťou, logickými argumentmi a rozvahou. Vo veku siedmych rokov zastupoval Svojho otca v súdnom spore s perzským šachom a vyhral ho práve vďaka spomínaným vlastnostiam.

Keď o niečo vyrástol, stal sa známym nielen tým, že bol schopný riešiť problémy, s ktorými za Ním ľudia prichádzali, ale taktiež tým, že Jeho štedrosť nepoznala hranice. Z Jeho bohatstva sa vždy dostalo chudobným a núdznym - všetkým ľuďom bez rozdielu. Všetci v Jeho okolí si uvedomovali, že Bahá´u´lláh nie je obyčajným dieťaťom. Jeho otec takisto tušil, že má výnimočného syna. Potvrdilo sa mu to vo sne, v ktorom sa dozvedel, že Bahá´u´lláha v živote čaká mimoriadna úloha…

V tom istom čase na druhom konci tej istej krajiny žil muž menom Báb. Ten v roku 1844 začal oznamovať ľuďom, že konečne nastal čas príchodu Prisľúbeného a s ním i príchod Kráľovstva Božieho na Zem. To, čo veriaci všetkých náboženstiev túžobne očakávali, sa malo stať skutočnosťou. Veľké zástupy ľudí prijímali Bábovu zvesť s nadšením, avšak mnohí náboženskí a vládni predstavitelia sa jej postavili na odpor. Vnímali ju ako ohrozenie svojich výsad a moci nad poddanými. Šach, vládca Perzie, sa zachoval rovnako ako Herodes - v roku 1850 dal Bába popraviť. Bábovi nasledovníci boli kruto prenasledovaní. 20 000 z nich za svoje presvedčenie položilo život.

Len čo sa Bahá´u´lláh o Bábovej zvesti dozvedel, uznal jej pravdivosť. Kvôli tomu prišiel o Svoj majetok a neskôr i slobodu. Šach ho dal v roku 1852 uväzniť v najstrašnejšom z teheránskych väzení a neskôr Ho poslal do vyhnanstva do Bagdadu, niekdajšieho Babylonu. Tu si Bahá´u´lláh postupne získal úctu i obdiv všetkých, ktorí s Ním prišli do styku. Bábovi nasledovníci Ho začali považovať za vedúcu osobnosť svojho spoločenstva. Ľudia si starostlivo zaznamenávali Jeho výroky. Keď sa prechádzal pri brehu Tigridu, radil im: „Moja prvá rada znie: Maj čisté, láskavé a žiariace srdce, aby si mohol získať kráľovstvo pradávne, večné a nepomíňajúce." Toto bola len jedna z mnohých rád, ktoré spoločne vytvorili knihu nazvanú Skryté slová.

V roku 1863 Jeho vplyv vzrástol natoľko, že sa šach rozhodol, že Ho musí vyhnať ešte ďalej - do tureckého Konštantinopolu, dnešného Istanbulu. V predvečer Bahá'u'lláhovho odchodu z Bagdadu sa zhromaždilo mnoho ľudí, aby sa s Ním rozlúčilo. Pri tejto príležitosti im oznámil to, čo mnohí už dávno tušili: že On je naplnením túžobného očakávania nasledovníkov všetkých náboženstiev, že On je tým, ktorého príchod zvestoval Báb.

Cesta z Bagdadu do Konštantinopolu bola kvôli počasiu a nedostatočným prípravám nesmierne strastiplná. Bahá´u´lláha však v každej dedine, ktorou prechádzal, vítali s kráľovskými poctami a vyprevádzali Ho až ďaleko za hranice dediny.

Bahá´u´lláh v Konštantinopole nepobudol ešte ani štyri mesiace a už prišiel list o vyhnanstve do Adrianopolu (dnes Edirne v Turecku). Bahá´u´lláh tam prišiel ešte v tom istom roku a ako prvý Posol Boží tak vkročil na pôdu Európy. V Adrianopole zjavil nesmierne množstvo textov zaoberajúcich sa rozličnými témami: životom a morálkou jednotlivca počínajúc a usporiadaním spoločnosti a náboženskými otázkami končiac. Jedinečnou udalosťou boli zjavenie niekoľkých listov, ktoré Bahá´u´lláh poslal významným panovníkom vtedajšieho sveta. V týchto listoch im oznamoval príchod Kráľovstva Božieho a napomínal ich, aby sa k svojim poddaným správali spravodlivo a poctivo. Jeden z týchto listov neskôr dostal i František Jozef vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku.

Ľudia v Adrianopole sa o nič nelíšili od Bagdadčanov. Sprvu na Bahá´u´lláha hľadeli s nedôverou, čoskoro však podľahli Jeho láskavosti a kráse Jeho učenia. Keď Bahá´u´lláh prechádzal ulicami, ľudia sa mu klaňali a túžili po Jeho požehnaní. Miestodržiteľ Adrianopolu dokonca dal svojho syna do výchovy ´Abdu´l-Bahovi, Bahá´u´lláhovmu najstaršiemu synovi. Bahá´u´lláhova popularita prinútila tureckého sultána k tomu, aby Bahá´u´lláha vyhnal ešte ďalej - do ´Akky.

Posledných dvadsaťšesť rokov života bol teda Bahá´u´lláh väzňom a vyhnancom vo Svätej zemi. ´Akká sa nachádza na severe Izraela neďaleko Nazaretu. Dnes je to príjemné, starobylé mesto, za čias Bahá´u´lláha to však bola opevnená väzenská kolónia s veľmi nezdravým podnebím. Sem Osmanská ríša posielala tých najťažších väzňov. Bahá´u´lláhovo utrpenie v tomto väzení nemožno porovnať so žiadnym strádaním, ktoré zakúsil na iným miestach. I preto Bahá´u´lláh nazval ´Akku Najhorším väzením.

Postupom času sa však obdiv obyvateľov ´Akky voči Bahá´u´lláhovi neustále zvyšoval. Mnohí z nich prijali Jeho učenie a stali sa Jeho nasledovníkmi - bahájmi. V tejto dobe začali Bahá´u´lláha navštevovať desiatky bahájov z Perzskej a Osmanskej ríše, pretože nesmierne túžili po tom, aby znovu mohli stráviť čo i len chvíľku v Jeho prítomnosti. Aby sa do Svätej zeme dostali, prešli pešky tisícky kilometrov. Nielen oni, ale i ľudia v Európe si stále viac a viac uvedomovali význam Bahá´u´lláhovho posolstva. Jediným Európanom, ktorý Bahá´u´lláha v ´Akke navštívil, bol orientalista z Cambridgskej univerzity, Edward Browne. Toto stretnutie na Browna urobilo hlboký dojem: „Tvár toho, na koho som hľadel, nikdy nezabudnem, aj keď ju nedokážem opísať. Tie prenikavé oči akoby vám videli do hlbín duše, v tom hustom obočí driemala moc a sila, kým hlboké čiary na čele a tvári poukazovali na vek, ktorý sa zdal byť v rozpore s ebenovočiernymi vlasmi a nesmierne bohatou bradou spadajúcou až takmer k pásu. Nebolo sa treba pýtať, pred kým stojím. Poklonil som sa pred človekom, ktorý je predmetom oddanosti a lásky, ktorú môžu králi závidieť a po ktorej panovníci márne túžia."

Bahá´u´lláh v 'Akke v roku 1873 zjavil najvýznamnejšiu knihu spomedzi všetkých Svojich spisov nazvanú Najsvätejšia kniha. Táto kniha obsahuje zásady a zákony pre život jednotlivca i spoločnosti. Predstavuje chartu budúcej civilizácie - Kráľovstva Božieho na Zemi.

Bahá´u´lláh až do konca života (zosnul 29. mája 1892) zostal väzňom Osmanskej ríše. Jeho učenie, Jeho myšlienky, Jeho predstavy však už dávno prekročili hranice Osmanskej ríše a rozšírili sa do celého sveta. Jeho predstavy o mierovom usporiadaní sveta a o jednote sveta sa postupne stávajú skutočnosťou. Vďaka Nemu sa radikálne zmenil život miliónov ľudí, vďaka Nemu mnohí našli zmysel života, vďaka Nemu slovo láska nadobudlo nový význam…

Na začiatok stránky

 


Profesor Edward Granville Browne, významný orientalista z Cambridgskej univerzity, ako jediný človek zo Západu navštívil Bahá´u´lláha. Hoci sa sám bahájskym veriacim nestal, táto návšteva naňho hlboko zapôsobila:


Tvár toho, na koho som hľadel, nikdy nezabudnem, aj keď ju nedokážem opísať. Tie prenikavé oči akoby vám videli do hlbín duše, v tom hustom obočí driemala moc a sila, kým hlboké čiary na čele a tvári poukazovali na vek, ktorý sa zdal byť v rozpore s ebenovočiernymi vlasmi a nesmierne bohatou bradou spadajúcou až takmer k pásu. Nebolo sa treba pýtať, pred kým stojím. Poklonil som sa pred človekom, ktorý je predmetom oddanosti a lásky, ktorú môžu králi závidieť a po ktorej panovníci márne túžia."

Edward Granville Browne,
Traveller´s Narrative, úvod


 Ponúkame vám popis jedného z raných veriacich,
Hájí Mírzu Haydara-´Alího
:


Navonok bol väzňom, odsúdeným a ukrivdeným, ale v skutočnosti bol Slnkom slávy, Prejavom nádhery a vznešenosti, Kráľ v kráľovstve vyrovnanosti a dôstojnosti. I keď preukazoval mnoho súcitu a láskavej milosti a ku každému, kto prišiel do Jeho prítomnosti, pristupoval s nežnou starostlivosťou a pokorou a častokrát hovoril s humorom, aby im uľahčil situáciu, i napriek tomu nik, veriaci či neveriaci, učený či neznalec, múdry či zmätený, nebol schopný vyriecť v Jeho prítomnosti desať slov obvyklým každodenným spôsobom. Skutočne mnohí boli mĺkvi, neschopní slova.

Niektorí ľudia žiadali o povolenie navštíviť Ho za účelom vedenia hádok a vyhľadávania sporov. Vďaka Svojej milosti im udelil dovolenie, aby vstúpili na dvor jeho vznešenosti a slávy. Keď vstúpili do miestnosti, začuli Jeho hlas, ako ich víta, a uvideli Jeho tvár žiariacu svetlom nádhery, nedalo sa inak, než sa pokloniť až po zem pri Jeho dverách. Potom vstúpili a sadli si. Keď im ukázal, kde si majú sadnúť, zistili, že nie sú schopní riecť ani slovíčko, ani klásť otázky. Keď odchádzali, nedobrovoľne sa Mu poklonili. Niektorých toto stretnutie zmenilo a odišli s úplnou úprimnosťou a oddanosťou, niektorí odišli ako obdivovatelia, iní odišli nevedomí a nedbalí a pripisovali svoj zážitok čírej vidine.

Keď veriaci popisuje, čo zažil v Bahá´u´lláhovej prítomnosti, jeho dojmy je možné vysvetľovať tak, že boli vytvorené prostredníctvom vlastnej poníženosti a pocitu úplnej ničoty vo vzťahu k Nemu. Ale čomu je možné pripisovať to, ak niekto príde do Jeho prítomnosti ako antagonista a odíde ako veriaci, alebo príde ako nepriateľ a odíde ako priateľ alebo príde, aby vyvolával spory, a odíde bez toho, aby čokoľvek povedal, a kvôli úplnej zaslepenosti to pripíše čarom? V stručnosti, požehnanie, ktoré sa človeku dostalo ako výsledok dosiahnutia Jeho prítomnosti, bolo nepopísateľné a nepoznateľné. Dôkazom slnka je slnko samotné."

Adib Taherzadeh,
The Revelation of Bahá´u´lláh:
 ´Akká, The Early Years 1866,
77, zv. 3, str. 248 - 49.
 ( © George Ronald Publishers, 1984)


 

 


Viac informácií o bahájskej viere vám radi poskytneme na adrese: info@bahai.sk
© 1998 - 2008
Bahájske spoločenstvo v Slovenskej republike. Pokiaľ nie je uvedené inak, texty z www.bahai.sk môžu byť použité bez predchádzajúceho súhlasu.
Podmienkou pre ich použitie je však uvedenie citovaného zdroja a vety, že učenie bahájskej viery sa nemusí zhodovať s názormi a myšlienkami média, ktoré náš článok preberá.
Zároveň budeme vďační, ak nás o tejto skutočnosti upovedomíte.
Dátum posledných zmien: 25.10.2008