TENDER

Dagad a botrány mobilügyben

Kedd, 2009. március 31. 17:40 - Frissítve: Szerda, 2009. április 1. 19:01
Zoom
Sűrűsödnek az események, még inkább az informális megjegyzések, valamint értesülések a negyedik mobilszolgáltatóra kiírt, és győztes kihirdetése nélkül megszüntetett pályázat ügyében. Korrupció gyanújába keverték az ügyben illetékes Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) elnökét, a nyeretlen pályázók és a mobilpiacot uraló nagy szolgáltatók kapcsán pedig felvetődött, hogy vitatható módszerekkel próbálták befolyásolni a tender eredményét. Az érintettek visszautasítják a feltételezéseket.
Nyomást gyakorolt több lobbitényező is a negyedik mobilszolgáltatóra kiírt pályázat elbírálása idején a Nemzeti Hírközlési Hatóságra (NHH), amely azonban még március 16-án, győztes kihirdetése nélkül zárta a tendert.

A hivatal korábbi álláspontja szerint a többhónapos eljárás során a döntéshozók kizárólag szakmai szempontokat vettek figyelembe, ezért nem tudták elfogadni egyik induló ajánlatát sem. Piaci információk és sajtóértesülések szerint azonban a megszüntetett mobiltender komoly politikai hullámokat vet, ami megingathatja az NHH elnökének, Pataki Dánielnek a székét is.

Az NHH elsősorban a gazdasági válság elbizonytalanító hatásaira, illetve a benyújtott pályázatok gyengeségeire, valamint a tenderre jelentkezett cégek tulajdonosi körének tisztázatlanságára hivatkozott, amikor megszüntette a pályázati eljárást. A Hatóság ezen kívül, indoklása végén megjegyezte, hogy a szélessávú mobilszolgáltatások iránti igény erősödése miatt később a mainál is értékesebbé válhat az ősszel még gyors átadásra szánt frekvencia.

Több, név nélkül nyilatkozó, egymástól független piaci szereplő véleménye, hogy az NHH pályázati eljárást megszüntető döntése mögött más is van, mint ami a nyilvános indoklásban szerepel. Piaci források szerint az NHH-nak nem csak – vagy éppen nem – az indulók ajánlatainak elégtelensége okozhatott fejfájást a döntéskor, hanem a pályázatok egyes adatainak januári kiszivárgása, a kijátszható pályázati feltételek, illetve a háttérben zajló erőteljes lobbiharc. A kritikusok azt sem értik, miként hivatkozhat az NHH a pályázat megszüntetésekor olyan okokra, amelyek – szerintük – már ősszel is nyilvánvalóak voltak.

A pályázat megszüntetésének közvetett előzményeiről az NHH szóvivője azt mondta a Zoomnak, előfordulhat, hogy a Hatóság a mobiltender tavaly őszi meghirdetésekor nem jól ítélte meg a közelgő gazdasági válság mértékét, de a lezárásról hozott döntés szakmaisága egyértelmű. A nyeremény nélkül maradt cégek közül a két, korábban győzelemre esélyesnek tartott vállalkozás várhatóan még ma, vagyis a megszabott határidő lejárta előtt, fellebbezést nyújt be az NHH tendert megszüntető határozata ellen.

Nehezen kivehető befektetők és milliárdok

Az NHH még 2008. október 22-én írta ki a negyedik mobilszolgáltató piacra lépését támogató pályázatot, amely feltételeit tekintve lényegesen eltért az előző évtized tendereitől. A korábbi koncessziónyertesekkel ellentétben a leendő negyedik mobilszolgáltatónak milliárdok helyett elég lett volna százmillió forintot fizetnie a frekvenciahasználat lehetőségéért, de az alacsony belépési díjért cserébe bevételének előre vállalt részét át kellett volna adnia az államnak. A megajánlott százalék mellett a pályázatok elbírálásában további szűrő volt, hogy a versenyzők mikortól és mekkora lefedettséget biztosítanának, valamint milyen az üzleti tervük és a szakmai tapasztalatuk.

A T-Mobile, a Pannon, valamint a Vodafone által hosszú ideje uralt mobiltelefon-piac élénkítését, így az árak csökkentését és a szolgáltatások javítását is célzó felhívásra négy cég jelentkezett. Közülük a távközlési tapasztalatokban gazdag Digi Kft.-nek és az Invitel Távközlési Zrt.-nek viszonylag kevés esélye volt a győzelemre. Legalábbis egyéb piaci szereplők véleménye, valamint a Napi Gazdaság által januárban közölt versenyállás alapján.

A kiszivárgott, de hivatalosan meg nem erősített információk szerint mindkét cég jóval alacsonyabb pontszámot ért el a bírálat során, mint vetélytársaik. Ennek fő oka a Digi esetében feltehetően az volt, hogy túlságosan is nagyvonalú, így teljesíthetetlennek látszó vállalásokat tett, az Invitel pedig éppen ellenkezőleg, túl keveset ajánlott a megpályázott frekvenciáért cserébe.

Az NHH közlése szerint Magyarország frekvenciakészlete a jelenlegi három mellett egy újabb, teljes spektrumú (900, 1800 és 2100 MHz-es frekvenciával is rendelkező) mobilszolgáltató számára elegendő, azaz a jelenlegiek mellett csak egy újabb szolgáltató léphet belátható időn belül a piacra.

A lehetőség elnyeréséért folytatott küzdelemben elsősorban a várható jövedelemből tett felajánlás mértéke számított – erre lehetett kapni a legtöbb pontot a bírálóbizottságtól. Ezen szempont alapján a győzelemre a tender két kevéssé ismert indulója látszott esélyesnek: a DreamCom Távközlési Kft., valamint a Mobinet Távközlési Projekt Kft. A pontverseny sajtóértesülések alapján közölt eredményei szerint mindkét cég viszonylag magas, de még vállalhatónak tűnő százalékot ajánlott remélt bevételéből az államnak.

Az NHH-nak kedves számokat prezentáló, nyerésre esélyes két projekttársaság tulajdonosi háttere azonban találgatásokra adott okot a sajtóban – és minden jel szerint a bírálóbizottságban is. A kétségek oka, hogy a DreamCom esetében a tulajdonosi lánc része két offshore-gyanús cég, az egyiket a közép-amerikai Belize-ben jegyezték be, a másik eredete a Virgin-szigetekig nyúlik vissza.

A Mobinet esetében szintén szerepel külföldi vállalkozás a közvetett tulajdonosok között, a távközléssel és a nyilvánossággal nehezen kapcsolatba hozható brit Layland Enterprises Ltd.
Előző oldal
1 / 3
Dagad a botrány mobilügyben
 
 
 

Utolsó 4 hozzászólás (összesen 4 darab)

1

igen

2009. március 31.

22:38

 

Korrupció korrupció hátán, miközben hazudnak és hazudnak tovább. Meddig tűrjük ezt, emberek?

2

Lia 59

2009. április 1.

11:03

 

Én már meg sem lepődök semmin! Az lenne a csoda, ha egyáltalán volna még téma, ahol nem a csalások sorozata derülne ki! A magam részéről - úgyis mint nyugdíjas, úgyis mint egyedülálálló, úgyis mint alsó "középosztálybeli" - egyetlen szavazásra sem fogok elmenni, nemhogy még voksolnék! Remélem akiknek kivilágosodott, ugyanezt fogják tenni!

3

mikkamakka

2009. április 1.

20:46

 

Halló! Hát mi történt ezzel a portállal? Hol vannak az arcképes anyagok? Miért bújik meg mindenki a "zoom" szerzőnév mögött? Ez valami új trend, vagy csak besz.rtatok valamitől, mert feljelentett? És miért nem frissül a nagyinterjú rovat? Hát már április van, és februári az utolsó valamire való saját termés! Vagy ez most csak áprilisi tréfa?
Remélem!

4

footblogger

2009. április 1.

20:55

 

kedves mikkamakka,

arcképpel főleg a hosszas utánajárással készülő, legkomolyabb cikkeinket szoktuk publikálni - vagyis az olyanokat mint ez.

abban viszont nem egységes a szerkesztőség, hogy ki mihez "adja a nevét". van, aki csak a véleménycikkeket jegyzi névvel, ez felfogás kérdése.

ami az interjúkat illeti: reméljük, hogy feltámad a jelenleg erőforrás hiányában pihenő rovat. tervezzük, hogy ha nem is heti rendszerességgel, mint korábban, de időről-időre készítünk nagyinterjúkat.

üdv,

bd

 

 
 

A hozzászóláshoz regisztráció és szükséges.