Megosztás

PUSZTAVACS

 (Terület : 7907 ha, lélekszám: 1538 fő, lakóházak száma: 561)

 

Pusztavacs-Hunyadi tér

 

 

A település már időszámításunk kezdetétől lakott hely lehetett. Régészek a falu mai területén szarmata temető nyomaira bukkantak, de ilyen leleteket a környező településeken is találtak. A szarmata leletek mellett avarkori régészeti leletek is előkerültek. A honfoglaló magyarok használhatták a legeltetésre alkalmas rétjeit. A honfoglalás után a térség Kurszán kezébe került, majd halála után Árpádhoz.
Az egyik közeli település megőrizte Árpád egyik fiának nevét is: Üllő. A XI-XII. században Vacs királyi birtok lehetett. Valószínű, hogy a királyi birtokon élők állattenyésztéssel teljesíthették szolgálatukat, mivel nyelvészek szerint „Och” a szláv eredetű ochar /juhász/ szóval állhat kapcsolatban.

A község első okleveles írásos említése 1274-ből való. IV.László király Vacson keltezett oklevelében arra „inti a sebeniciakat, hogy a traniakat ne zaklassák”. Az oklevél keltezési helye Och formában jelenik meg, a későbbiekben nyelvi változások következtében az „o” hangból „v” hang lett. A tatárjárás utáni időkben a királyi birtokok fokozatosan eladományozásra kerültek. A terület már 1280-ban Igmánd nembeli András fia Miklósnak birtoka.

A falu természetföldrajzi fekvése kedvezett a további fejlődésnek. A XIII. században alakulnak ki a fontosabb alföldi utak/ Kun, Szegedi, Körösi/. A Körösi út volt a Pest felé irányuló tiszántúli állatkereskedelem egyik fő útvonala. Így a település bekapcsolódhatott az árutermelésbe. Vacs 1384-ben heti-vásártartási jogot kapott. Ezzel Vacs, ha korlátozott lehetőségekkel is, de mezővárosi fejlõdés útjára léphetett.

A XV. században templomot építettek az itt lakók, a vásároztatási jog megszerzése után kereskedők, iparosok telepedtek meg, így az állattenyésztés és a földművelés mellett megjelentek iparosok és kereskedők is. A helyi oktatás megjelenéséről a XVII. század közepétő
l találhatók feljegyzések.

A település, története során többször is gazdát cserélt. 1415-ben a Szántai Kolos családtól a Némai Kolos családra szállt a birtok, majd visszakerült királyi tulajdonba. Később a Wachi családhoz került, és végezetül adósság miatt a Kenderessyek tulajdonába ment át. A török hódoltság alatt a térség a budai vilajet fennhatósága alá került. A települést lakói lassan elhagyták, fokozatosan elpusztásodott. A török kiűzése nyomán a Koháry család tulajdonába került, majd a férfiág kihalása után, benősülés következtében Vacs Ferdinánd Szász-Coburg hercegi család tulajdonába került. A család egészen 1944-ig birtokolta a területet.

A Coburg család hozzá kezdett gazdasága fejlesztéséhez. Lengyel és szlovák mezõgazdasági telepeseket /zselléreket/ hoztak a térségbe. A birtokon szükséges iparosok a szomszédos mezővárosokból költöztek be. A vacsi uradalom területén majorságok épültek ki. A hercegi család által folytatott gazdálkodás főirányi, amelyek ma is fellelhetők a térségben: állattenyésztés (sertés, juh, szarvasmarha, ló), földművelés( búza, repce, dohány, gyümölcs, szőlő) és erdőgazdálkodás.

A gazdasági fejlődésnek köszönhetően 1871-ben a falu községgé szerveződött, önálló jegyzőséggel. Ettől kezdve lett a község hivatalosan is Pusztavacs. Coburg herceg 1850-ben orvosi állomást és gyógyszertárat szervezett a faluban. 1856-ban pedig iskolát és tanítói lakást építtetett, rendeztetett be, majd az uradalom több helyén is nyitott iskolát.

1950-ben a tanácsrendszer bevezetésével megalakult Pusztavacson a községi tanács, majd az 1970-ben kialakított országos településfejlesztési koncepció eredményeként a község elvesztette önálló közigazgatását és Örkény Nagyközségi Tanácshoz csatolták társközségként, Hernáddal, Táborfalvával együtt. A településfejlesztési koncepció Pusztavacsot funkció nélküli településként sorolta be és a fejlődés központjába emelt Örkény „alvófalujává” tette.

Pusztavacs önállósága 1989-ben vetődött fel, majd az 1990-es helyhatósági választáson megalakult az önálló önkormányzat.

 

  

Pest megye-Pusztavacs

 

 

 

2010. 01. 27.

Kép 1945. január 27-én az első ukrán front néhány katonája lépett be elsőként az auschwitzi haláltábor kapuján. A látvány döbbenetes volt. Halottak mindenütt, az élők pedig emberi roncsok voltak csupán. 1942–45 között majd 2 millió ember pusztult el a legnagyobb náci haláltáborban. 2006-tól január 27. – az ENSZ határozata alapján – a holocaust nemzetközi emléknapja. A világon mindenütt megemlékeznek a népirtás áldozatairól, a körülbelül 6 millió emberről, aki már soha nem térhetett vissza az életbe.

A teljes bejegyzés | Hozzászólások: 0 | Menüpont: HÍREK

2010. 01. 15.

Kép Egy faszerkezetű ház vált a tűz martalékává...

A teljes bejegyzés | Hozzászólások: 0 | Menüpont: HÍREK

2009. 12. 18.

Kép Ebben az évben november 29-én kezdődött az advent. A Szent András ünnepéhez (november 30.) legközelebb eső vasárnaptól Jézus Krisztus születésnapjáig, december 25-ig tartó időszak a keresztény kultúrkörben az előkészület ideje a karácsonyra. Advent első vasárnapja a vízkereszt utáni első vasárnapig tartó karácsonyi ünnepkör és az egyházi év kezdete.

A teljes bejegyzés | Hozzászólások: 0 | Menüpont: Ünnepek

2009. 12. 05.

Kép Öt esztendeje Magyarországon népszavazást tartottak arról, hogy a trianoni, majd a második párizsi diktátum következtében elszakított, és az új határokon túlra került magyarok visszakapják-e a magyar állampolgárságot, ami egy normális korban, egy normális, ép nemzettudattal rendelkező nép esetében eleve nem lehet kérdés...

A teljes bejegyzés | Hozzászólások: 0 | Menüpont: HÍREK

2009. 11. 04.

Kép Október 28-tól - amikor Nagy Imre elismerte a felkelés jogosságát, és győzött a forradalom és szabadságharc - november 3-ig békés, reményteli újrakezdésre készülődött az egész ország. November 4-e vasárnapra esett, és 5-én, hétfőn, már dolgozni mentek volna az emberek.

A teljes bejegyzés | Hozzászólások: 0 | Menüpont: HÍREK

2009. 10. 23.

Kép Egy ismeretlen egyetemista személyes élményei

A teljes bejegyzés | Hozzászólások: 0 | Menüpont: HÍREK

2009. 10. 06.

Kép A dátum, ami kevés magyarázatra szorul. A százötvenöt évvel ezelőtt történt esemény pedig mára szomorú emlékezésre ad okot.

A teljes bejegyzés | Hozzászólások: 0 | Menüpont: HÍREK

2009. 09. 28.

Kép Kibővítették és felújították a pusztavacsi általános iskolát. Az ünnepélyes átadón Jóri László, Pusztavacs polgármestere elmondta: hogy nagy nap ez a település életében, mert az új tanévet már a megújított iskolában kezdhették a gyerekek.

A teljes bejegyzés | Hozzászólások: 0 | Menüpont: HÍREK

2009. 05. 20.

Kép Pusztavacs is megkapta Pest Megye millenniumi zászlaját, melyet Pest Megye Közgyűlése a megye ezer éves fennállása alkalmából ad át mind a 187 településnek.

A teljes bejegyzés | Hozzászólások: 0 | Menüpont: HÍREK

2009. 04. 10.

Kép ÁLDOTT, BÉKÉS ÜNNEPEKET KÍVÁNUNK!

A teljes bejegyzés | Hozzászólások: 0 | Menüpont: Ünnepek