WZHIUHistoria
Historia
Wielkopolskie Zrzeszenie Handlu i Usług w Poznaniu powstało w 1904 roku. Założyli je kupcy z terenów ówczesnego zaboru pruskiego. Swymi korzeniami organizacja sięga poznańskich średniowiecznych bractw kupieckich.

Z inicjatywy poznańskich kupców w roku 1921 zorganizowany został pierwszy Targ Poznański.

Po czterech latach, impreza przekształcona została w Międzynarodowe Targi Poznańskie. To kupcy założyli Towarzystwo Przyjaciół Wyższej Szkoły Handlowej. Działania Towarzystwa doprowadziły do utworzenia w 1926 roku szkoły wyższej - dzisiejszej Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

Aktywnymi działaczami naszej organizacji byli m. in. zasłużeni dla Poznania burmistrzowie Jarogniew Drwęski i Cyryl Ratajski oraz syn Hipolita Cegielskiego - Stefan.

W trudnych latach PRL-u, Zrzeszenie zajmowało się ochroną interesów swych członków, uzasadniało potrzebę istnienia w Poznaniu prywatnego handlu i usług.

Dom Kupiectwa Polskiego, w którym od roku 1929 znajduje się siedziba naszej organizacji, był w dwudziestoleciu międzywojennym ośrodkiem życia towarzyskiego i organizacyjnego wielkopolskich kupców. Parter budynku zajmowała tętniąca życiem „Resursa Kupiecka”. Coroczne bale karnawałowe należały do najważniejszych wydarzeń towarzyskich sezonu.
Naszym godłem jest biało-czerwona tarcza z wpisaną weń laską Merkurego, zwieńczona błękitnym trójmasztowcem. Herb WZHiU, zaprojektowany w roku 1925 na zlecenie poznańskich kupców, z biegiem lat stał się symbolem polskiego kupiectwa.
Dokonania WZHiU uhonorowała także Rada Miasta Poznania. Podczas uroczystej sesji w dniu 28 czerwca 2006 r. , Prezes Lesław Wiatrowski odebrał nadany WZHiU tytuł "Zasłużony dla Miasta Poznania".