Zlatne Godine Hrv Saha

Zlatne godine hrvatskog šaha

Vlado Karagić

Zlatne godine hrvatskog šaha
ostoje u sportu, glazbi, znanosti, kao i u čitavoj ljudskoj povijesti, godine u kojima su, više nego u svima drugima, rođeni njihovi ponajbolji predstavnici. Nama koji se već duže vrijeme krećemo i djelujemo u kadetskom i juniorskom šahu, nije mogla promaći činjenica kako smo suvremenici jedne sjajne i iznimne generacije, kakvih se sreće tek nekoliko u čitavo jedno stoljeće. To je generacija 1995. koja je u Šibeniku igrala svoje oproštajno kadetsko prvenstvo, po mnogima naša najjača smotra te vrsti u posljednjih desetak godina. Ponajbolji predstavnik te generacije, Jurica Srbiš iz Koprivnice, s 15 je godina postao nacionalni majstor, što je kod nas uspijevalo samo rijetkima, zbog čega je često u lokalnom tisku nazivan „čudom od djeteta“. Koliko god bio velik njegov talent, teško da bi zasjao u tolikoj mjeri da nije imao sjajne rivale upravo među pripadnicima svoje generacije. To su: Matija Ostović (Koprivnica), Toni Petrušić (Zadar), Matej Blažeka (Zagreb) i Mario Muškardin (Mali Lošinj). Ova je sjajna petorka s pravom najavila trajnu dominaciju u našem kadetskom šahu, a naskoro i u juniorskom, baš kao i njihove ženske vršnjakinje Patricija Vujnović (Vrbovsko), Tihana Iveković (Podsused) i Lora Kukić (Krk).

Jurica Srbiš

Matija Ostović

Toni Petrušić

Matej Blažeka

Mario Muškardin

Patricija Vujnović

Tihana Iveković

Lora Kukić
2

Jedna doista sjajna generacija

a sve ovo ne bi bilo samo „divljenje bez pokrića“ jednog neizlječivog pedagoškog optimista, prije ovog napisa dao sam se u mukotrpno istraživanje svih živućih hrvatskih šahovskih generacija, kako bi ovu tezu potkrijepio činjenicama. Rezultati koje sam pri tom dobio su i više nego zanimljivi. Nadam se da ću uspjeti pronaći način da ta prezentacija, s obzirom na golem broj podataka, bude većini jasna i razumljiva. No, krenimo prije toga u intrigantnu malu digresiju…

Odgovor na jedno teško pitanje:
Koga u svijetu šaha smijemo nazvati neospornim čudom od djeteta?

ko ćemo o tome egzaktno, utvrdimo najprije bitne kriterije. Najčešća definicija ovog pojma glasi ovako: šahovsko čudo od djeteta (chess prodigy), je dijete koje je ovladalo šahom u vrlo mladoj dobi, igrajući ga tako da je još u djetinjstvu u stanju pobijediti majstore. Nadalje, čudo od djeteta najčešće nauči šah samo, do svoje 4. godine, gledanjem partija odraslih, obično članova obitelji, koje zatim vrlo brzo i lakoćom pobjeđuje. Kao svojevrstan fenomen, takvo dijete kasnije vode na lokalne turnire i prvenstva gdje bilježi prve službene pobjede. Titule majstora obično osvajaju do svoje 10. godine, a velemajstora do 15. Ako se nastave baviti vrhunskim šahom, put do titule svjetskog prvaka im je širom otvoren. Kad ovako postavimo stvari, tada se čudima od djeteta moglo nazvati svega nekoliko igrača u povijesti šaha. To su: Paul Morphy, Jose Raul Capablanca, Samuel Reshevsky i Robert Fischer.

Paul Morphy

Jose Raul Capablanca

Samuel Reshevsky

Robert James Fischer

svakom od njih su ispisane stotine stranice knjiga i stručnih ocjena, a divljenje njihovom talentu ne prestaje ni danas. Neki od njih se smatraju najjačim igračima u povijesti ove igre, a osvojili su i nepodijeljene simpatije svjetske šahovske javnosti. U svim se šahovskim školama svijeta njihove odabrane partije pokazuju s divljenjem, a brojnim su malim prvacima oni postali najveći šahovski uzori. apredak modernog šaha i pojava novih tehnologija doveli su do neviđene popularnosti šahovske igre i sve bržeg razvoja njenih najnadarenijih mladih poklonika. Kao i u atletici i plivanju, stari rekordi se ruše nesmiljenom brzinom, a za ono što su nekada trebale godine i godine mukotrpnog rada, blagodatima informatičkog softwarea i online treniranja, proces stvaranja vrhunskih svjetskih igrača je sada daleko brži. Tako danas imamo čak 19 igrača koji su postali velemajstori u dobi do 15 godina. Pogledajmo ih, prema redoslijedu na toj fantastičnoj rang-listi. 1. Sergej Karjakin, Ukrajina (1990.) - postao velemajstor sa samo 12 godina i 7 mjeseci što predstavlja apsolutni svjetski rekord - trenutni rejting: 2747 - trenutni ranking: 11.

2. Parimarjan Negi, Indija (1993.) - postao velemajstor sa 13 godina, 4 mjeseca i 22 dana - trenutni rejting: 2615 - ranking: trenutno nije u svjetskih top-100

3. Magnus Carlsen, Norveška (1990.) - postao velemajstor sa 13 godina, 4 mjeseca i 27 dana - trenutni rejting: 2826 - ranking: 1. u svjetskih top-100

4. Bu Xiangzhi, Kina (1985.) - postao velemajstor sa 13 godina, 10 mjeseci i 13 dana - trenutni rejting: 2676 - ranking: 58.

5. Richard Rapport, Mađarska (1996.) - postao velemajstor sa 13 godina, 11 mjeseci i 6 dana - trenutni rejting: 2534 - ranking: trenutno nije u svjetskih top-100 6. Teimour Radjabov, Azerbejdžan (1987.) - postao velemajstor sa 14 godina, i 14 dana - trenutni rejting: 2748 - ranking: 10.

7. Ruslan Ponomariov, Ukrajina (1983.) - postao velemajstor sa 14 godina, i 17 dana - trenutni rejting: 2734 - ranking: 14.

8. Wesley So, Filipini (1993.) - postao velemajstor sa 14 godina, 1 mjesec i 28 dana - trenutni rejting: 2674 - ranking: 60.

9. Etienne Bacrot, Francuska (1983.) - postao velemajstor sa 14 godina i 2mjeseca - trenutni rejting: 2720 - ranking: 25.

10. Jorge Cori, Peru (1995.) - postao velemajstor sa 14 godina i 2 mjeseca - trenutni rejting: 2486 - ranking: trenutno nije u svjetskih top-100

11. Maxime Vacheir - Lagrave (1990.) postao velemajstor sa 14 godina i 4 mjeseca - trenutni rejting: 2723 - ranking: 22.

12. Peter Leko, Mađarska (1979.) postao velemajstor sa 14 godina, 4 mjeseca i 22 dana - trenutni rejting: 2734 - ranking: 16.

13. Hou Yifan, Kina (1994.) postala velemajstor sa 14 godina, 6 mjeseci i 16 dana - trenutni rejting: 2577 - ranking: 3. u ženskih top100

14. Anish Giri, Rusija (1994.) postao velemajstor sa 14 godina, 7 mjeseci i 2 dana - trenutni rejting: 2672 - ranking: 62.

15. Yuriy Kuzubov, Ukrajina (1990.) postao velemajstor sa 14 godina, 7 mjeseci i 12 dana - trenutni rejting: 2628 - ranking: trenutno nije u svjetskih top100

16. Dariusz Swiercz, Poljska (1994.) postao velemajstor sa 14 godina, 7 mjeseci i 29 dana - trenutni rejting: 2492 - ranking: trenutno nije u svjetskih top-100

17. Nguyen Ngoc Truong Son, (1990.) postao velemajstor sa 14 godina i 10 mjeseci - trenutni rejting: 2617 - ranking: trenutno nije u svjetskih top-100 -

18. Fabiano Caruana, Italija (1992.) postao velemajstor sa 14 godina, 11 mjeseci i 10 dana - trenutni rejting: 2697 - ranking: 39.

19. Ray Robson, SAD (1994.) postao velemajstor sa 14 godina, 11 mjeseci i 16 dana - trenutni rejting: 2562 - ranking: trenutno nije u svjetskih top-100 -

akon iščitavanja ove jedinstvene liste talenata, koja malo koga ne bi ostavila bez daha, vratimo se domaćim prvacima. Možda je za neke od njih točnija formulacija „hrvatsko čudo od djeteta“. Iako se čini se da mi još dugo nećemo imati predstavnika na nekoj ovakvoj svjetskoj listi, treba nam ostaviti taj mali prostor za divljenje. Kad je svojedobno Julijan Plenča igrao simultanku protiv hrvatskih političara i saborskih zastupnika, to je više učinilo za promociju šaha nego deseci slabo praćenih i zatvorenih prvenstava. avršimo dakle ovu raspravu o malim i velikim šahovskim dječjim čudima, izvatkom iz članka Marinka Krmpotića u riječkom Novom listu, uz želju da takvih afirmativnih napisa bude što više.

„DELNICE – Zahvaljujući sjajnom prošlogodišnjem rezultatu, pobjedi na državnom prvenstvu za djevojčice do 7 godina, mlada Delničanka Ena Cvitan stekla je pravo nastupa za reprezentaciju Hrvatske, odnosno sudjelovanje na Svjetskom prvenstvu u šahu za najmlađe koje će se sredinom studenoga ove godine održati u poznatom turističkom središtu Turske, gradu Antalyji. Zanimljivo je da mala Ena veže dva najveća goranska gradića – rođenjem i mjestom boravka je Delničanka, ali igra za Šahovski klub »Goran« iz Vrbovskog u kojem je, ističe njena majka, naišla na najviše razumijevanja i pomoći u dosadašnjem tijeku bavljenja šahom. Tog bi razumijevanja, dojam je, i kod svih ostalih trebalo biti više. Naime, mala Ena genetski je predodređena za odlične šahovske rezultate jer ne samo da je njena majka Iva odlična šahistica s iskustvom kvalitetne prvoligaške igračice, već je i njen otac Ognjen svojedobno bio svjetski juniorski prvak u šahu. Dakle, jabuka nije pala daleko od stabla i malom Enom Gorani bi se jednog dana mogli itekako ponositi. Naravno, ako njen razvoj bude tekao kako treba. Svakako treba spomenuti i činjenicu da je Ena i odlična – plivačica! Iako se ne bavi dugo vremena ovim sportom, iza sebe već ima naslove županijske prvakinje u četiri discipline. »U plivanje me prošle godine upisao djed koji me stalno tjera i da igram šah. Nije mi teško ni jedno ni drugo jer jako volim i šah i plivanje.“

Ne treba zaboraviti ni Laru Stock (Hrvaticu po majci) koja je svojedobno također proglašena „šahovskim čudom“ i postala svjetska kadetska prvakinja. Prisjetimo se lijepog članka Željka Petrušića iz Jutarnjeg lista:

„Lara Stock, 13-godišnja učenica osmog razreda Gimnazije u njemačkom gradu Freiburgu, simpatična je i vesela djevojčica koja ničim ne odaje da je drugačija od vršnjakinja, iako je mnogi smatraju čudom od djeteta. Kći Hrvatice i Nijemca, koja od razvoda roditelja živi s ocem, odlična je učenica, bavi se raznim hobijima i slobodnim aktivnostima, a u jednom je daleko iznad prosjeka: već četiri godine ima titulu šahovskog majstora FIDE. U kadetskoj je konkurenciji osvajala i europska i svjetska prvenstva, postizala je rezultate na jakim šahovskim Open turnirima na kojima nastupaju poznata velemajstorska imena te se približila normi za titulu velemajstora. Hrvatski olimpijski odbor proglasio ju je 2002. najvećom nadom hrvatskoga sporta, a konkurencija su joj bile Blanka Vlašić, Sanja Jovanović i Ivana Brkljačić. Sada će Lara Stock predstavljati Hrvatsku na 37. šahovskoj olimpijadi koja se od 15. svibnja do 4. lipnja održava u Torinu. Lara će biti "broj 2"  ženske reprezentacije, odmah iza Marijane Medić. Lara i njezin otac Michael Stock, s kojima samo razgovarali u Freiburgu, gradu s 200.000 stanovnika u blizini francuske i švicarske granice, razveselili su se pozivu na Olimpijadu: Bit ću vjerojatno jedna od rijetkih natjecateljica mojih godina i nije da se bojim, ali već osjećam tremu - iskrena je Lara koja je ljubav prema šahu naslijedila od oca koji joj je bio i prvi učitelj. Slučajno na turnir - Kad sam imala šest godina, naučila sam složiti figure, a tata me naučio igrati. Jako mi se svidjelo. Na prvom turniru nastupila sam sa sedam godina, slučajno. S tatom sam bila na skijanju u Austriji kad smo doznali da se u blizini održava turnir i prijavili se. No, kad sam vidjela toliko stranih ljudi, i to odraslih, prestrašila sam se. Dotad sam uglavnom igrala protiv poznatih i vršnjaka. Sjela sam nasuprot starijem gospodinu, ali se nisam usudila niti pogledati ploču, a kamoli povući potez  - priča Lara. No, strah je  popustio i uspjela je i pobijediti. Djevojčica je jedva virila iznad stola, a otac joj je morao pod noge postaviti dvije šahovske kutije jer nije stizala do poda. Gledajući dijete na suprotnoj strani, protivnici su u partije ulazili olako. - Kada su shvatili da bi mogli izgubiti, postajali su nesigurni i vukli loše poteze. Valjda su mislili da je sramota ako ih pobijedi djevojčica, pa su se neki i ljutili  - kaže Lara. Nakon toga počela je igrati na turnirima za djecu. Uvijek je bila među najboljima, a došli su i pehari koji su joj posebno dragi. - Imam prijatelja koji ih je mnogo osvojio pa sam ih i ja htjela skupiti što više. To mi je bilo fora - otkrila je mlada šahistica. Do neslaganja s Njemačkim šahovskim savezom i prelaska pod hrvatsku zastavu došlo je 2001. kad Lari nisu dopustili da nastupi za Njemačku i na Europskom i na Svjetskom prvenstvu u kategoriji ispod 10 godina (U10), s objašnjenjem da je to prenaporno za dijete, a zapravo su, tvrdi Stock, gurali svoje kandidate. Lara ima i hrvatsku putovnicu pa je otac dogovorio prelazak u Hrvatski savez te dobio odobrenje FIDE za nastupe na međunarodnim natjecanjima za Hrvatsku. Na Svjetskom prvenstvu na Kreti Lara je 2002. pomela konkurenciju i postala U10 svjetska prvakinja, a 2004. u Kapadociji je osvojila europski naslov u konkurenciji do 12 godina. „ Nakon iznimnih uspjeha Lara je dobila priznanje HOO-a, a naš Šahovski savez obećavao joj je potporu. Sve je ostalo na obećanjima, ali Stockovi to ne zamjeraju jer znaju da HŠS nema velik proračun. Ljetovanja na Jadranu Lara Stock obožava Freiburg i svoje društvo pa se ne želi  na neko vrijeme preseliti u Zagreb. No, Larin drugi dom je u Šepurinama na otoku Prviću, gdje je otac prije 15 godina kupio kuću.  Lara obožava more, kupanje i druženje s "ljetnim" prijateljima pa joj je uvijek teško vratiti se iz ljetnog sna u stvarnost u Njemačku.

10

Lara više ne ide na natjecanja u svojoj kategoriji jer joj je korisnije sudjelovati na otvorenim turnirima na kojima uglavnom ne igraju mlađi od 16 godina. Takvi turniri, zbog novčanih nagrada, privlače i  majstore i velemajstore, kojima je to izvor zarade od šaha. Za Laru je to mogućnost napredovanja u svjetskoj konkurenciji, ali i ostvarivanja norme za titulu ženske velemajstorice. I odlično joj ide. Ni velemajstori joj više nisu prepreka. Zaželim se igre Treninzi, analize partija i šahovska literatura Lari nisu dosadili, a kad osjeti zasićenost,  napravi pauzu od nekoliko tjedana ili mjeseci. - Najveće uspjehe ostvarila sam baš nakon  pauza. Bez šaha ne mogu dugo. Vjerojatno sam najbolja kada se sve nekako slegne, a ja se zaželim igre - kaže Lara koja nađe vremena i za druženje s prijateljicama i druge aktivnosti. Tenis igra odlično, obožava kupanje i plivanje, skijanje, čitanje i glazbu. Zidovi sobe oblijepljeni su slikama girl i boy bandova, a najviše voli Aliciu Keyes. I sama svira klavir. - Ne mogu reći da rado idem u školu. Mnogo mi je draže igrati šah, kupati se ili igrati tenis, ali škola mi je važna i ozbiljno je shvaćam, pa nemam problema - kaže Lara koja, osim njemačkog, tečno govori i hrvatski, ali i engleski i francuski, pa čak i španjolski. Kad smo Lari na rastanku poželjeli osvajanje olimpijske medalje, samo se nasmiješila i rekla kako ćemo i mi i ona na to ipak morati pričekati neku od budućih Olimpijada. Starost u Dalmaciji - U Hrvatskoj ima mnogo mladih talenata i šah se igra posvuda, u gostionicama, parkovima, klubovima. Jednom sam šetao Zagrebom i u nekom stanu vidio kako ljudi igraju šah. Bio je to šahovski klub i to mi je bio uzor za klub u Freiburgu - kaže Michael Stock koji tako voli Hrvatsku da bi starost volio provesti u Dalmaciji.“

A sada napokon o zlatnim godinama hrvatskog šaha

1385. Prvi spomen o igranju šaha na području Hrvatske potječe iz 1385. godine u Zadru.

U Splitu, pod vlašću Venecije, nadbiskup Andrija Corner 1535. zabranjuje svećenicima igrati šah. Šah se spominje kao "nepoštena igra" zajedno s kartama, kockama i pjesmama. Svećenici (glagoljaši) su tada nosili oružje, zalazili u gostionice, trgovali, "kockali" i sl. Takve zabrane "kocke" ponavljale su se više puta u raznim europskim zemljama; prva potječe još iz XI. st.

11

Poznati engleski povjesničar i orijentalist Thomas Hyde u knjizi De ludis orientalibus, tiskanoj 1694, spominje dopisne partije igrane između mletačkih i hrvatskih trgovaca od 1650. g.

1835. rođen je Antun Jordan.

Prvi šahovski problem u hrvatskom tisku objavljen je 1844. u karlovačkom časopisu Pilger.

U Slavonskom Brodu je 22. travnja 1846. rođen Đuro Pilar hrvatski geolog, sveučilišni profesor, prvi profesor astronomije na zagrebačkom sveučilištu, rektor Sveučilišta, putopisac i vrstan šahist.

U Slavonskom Brodu je 1. 10. 1848. rođen Milan Amruš, hrvatski liječnik i političar, gradonačelnik Zagreba te jedan od osnivača Hrvatskog šahovskog saveza.

12

U Sisku je 1852. rođen prvi naš šahovski majstor Aleksandar Wittek (pojam velemajstor tada nije bio u upotrebi)

1862. Rođen je dr. Slavko Wolf, jedan od kasnijih osnivača Hrvatskog šahovskog saveza i otac hrvatskog filozofa Pavla Wolfa.

Prva šahovska rubrika počela je izlaziti 1875. u tjedniku Hrvatska lipa.

1881. rođena je Paula Wolf-Kalmar.

Prvi šahovski turnir igran je u Zagrebu siječnja 1886. Pobjednik je bio dr. sc. Đuro Pilar, geolog i paleontolog svjetskog ugleda.

13

1889. rođen je Ljudevit Astaloš, mađarsko-hrvatski šahist.

1898. rođen Vladimir Vuković, hrvatski šahist i šahovski pisac preveden na više svjetskih jezika.

11. ožujka 1886., osnovan je Zagrebački šahovski klub, prvi šahovski klub na području današnje Hrvatske.

1903. rođen je u Šibeniku Tihomil Drezga, zapažen u pariškim šahovskim krugovima.

14. veljače 1904. osnovano je Varaždinsko šahovsko društvo.

14

1907. rođen Nenad Petrović, svjetski prvak u rješavanju šahovskih problema i velemajstor problemskog šaha. Iste godine rođen je i Vladimir Židovec, član hrvatske reprezentacije koja je 1944. pobijedila Bugarsku.

Prvi pokušaj održavanja Hrvatskoga prvenstva u šahu 1908./09. nije uspio zbog visokih hotelskih troškova za boravak sudionika. Osnovani šahovski klubovi Sisak, Karlovac i Osijek.

Prva šahovska knjiga tiskana je 1909. Bila je to Šahovska abeceda Izidora Grossa.

1910. u Dubrovniku je rođen Petar Trifunović, najjači hrvatski igrač od 1945.-1960.

1911. rođen je Vatroslav Petek, jedan od urednika Šahovskog glasnika.

15

„Tajnik Zagrebačkog šahovskog kluba Kosta Rožić otposlao je 7. rujna 1911. iz ZŠK-a proglas na preostala tri aktivna kluba u Karlovcu, Osijeku i Sisku. Proglas je sačuvan u “Sisačkome glasu”, u kojemu je objavljen 1. listopada 1911. godine.“ (Slavko Peleh)
„Osnivačka skupština HŠS-a održana je u ned-jelju 12. svibnja 1912. u Građanskoj Streljani u Zagrebu u nazočnosti više od 20 šahista, od kojih su pravo glasovanja imala osmorica – po dva iz svakoga kluba: ZŠK-a, KŠK-a, OŠK-a i SŠK-a. Skupštinu je sazvao ZŠK, a njom je rukovodio ZŠK-ov predsjednik dr. Milan Amruš. Pošto su još umoljena tri člana Z.Š.K., da pretresena pravila, što skorije pošalju vladi na odobrenje, predsjednik je zaključio skupštinu. Ta su trojica bili dr. Amruš, dr. Nikola Hoffer i dr. Slavko Wolf. Skupštini su iz Osijeka nazočili Josip Kohn, Josip Poić, Nikola Vesin, J. Kockar, Herman, Kišicki, Leitner, Madjarević i Zentner. Sisački š. k. zacijelo su zastupali osnivači kluba Adolf Kraus i Makso Hrnjak. Pretpostavlja se da su u ime Karlovačkog š. k. bili nazočni Izidor Gross, KŠK-ov predsjednik dr. Ivan Haslinger, dopredsjednik dr. Josip Kramer i još neki. Od zškovaca zacijelo su bili prisutni dr. Amruš, dr. Hoffer, dr. Wolf, K. Rožić, Lj. Čubelić, M. Majcen, F. Peyer, M. Singer, L. Stern i drugi. „ Slavko Peleh

27. rujna 1919. u Zagrebu je rođen Braslav Rabar, (prvi slijeva), najuspješniji igrač na Olimpijadi u Dubrovniku.

11. rujna 1920. u Staroj Jošavi je rođen Mijo Udovčić, prvi hrvatski velemajstor.

16

7. siječnja 1922. na Korčuli je rođen Ivan Milat, akademski slikar i šahovski mecena. 1922. Vladimir Vuković osvojio je naslov međunarodnog majstora.

1925. rođen je Dr. Boris Tagirov, jedan od najjačih ogulinskih šahista. 1925. Vladimir Vuković pokreće izdavanje Šahovskog glasnika. Osnovan ŠK Varaždinske Toplice.

2. rujna 1929. u Zagrebu je rođen Mario Bertok, sportski novinar i međunarodni majstor, izbornik hrvatske reprezentacije 1998.-99. 1929. je rođen i međunarodni sudac Zlatko Klement. 13. svibnja 1931. u Subotici je rođen Andrija Fuderer, olimpijski reprezentativac i međunarodni majstor, počasni velemajstor od 1990. Bio je talentom ravan najvećim igračima svog vremena. Iste godine rođen je i doajen zagrebačkog i ogulinskog šaha FM Ivan Devčić.

1932. rođen je Hrvoje Bartolović, prvak svijeta u rješavanju šahovskih problema. Osnovan šahovski klub u Babinoj Gredi.

17

1933. rođen je Ibrahim Kapić, četverostruki prvak Jugoslavije u dopisnom šahu i osnivač zavičajnog šahovskog kluba „Banja Luka“ Zagreb. Osnovan šahovski klub Dubrovnik.

1934. osnovan šahovski klub u Požegi.

22. prosinca 1935. u Sarajevu je rođena Semka Sokolović-Bertok, jedna od najvećih hrvatskih glumica. Pored toga bila je i odlična šahistica te supruga međunarodnog majstora Maria Bertoka.

1937. rođen je novinar i svestrani ogulinski sportaš Tomislav Zrnc.

„Novi poticaj za osnivanje Hrvatskoga šahovskog saveza dali su 1937. šahovski djelatnici u Zagrebu na čelu s dr. Vladimirom Židovcem i Vatroslavom Petekom Na skupštini 1. ožujka 1937. u Zagrebu su u Privremeni odbor izabrani dr. Vilim Benović kao predsjednik, dr. Židovec i dr. Niko Sever kao dopredsjednici i po jedan odbornik iz svakoga kluba. Vlasti nisu odobrile ta pravila (navodno zato što svi klubovi nisu bili iz jedne Banovine). I tako je ostalo do 1939., do utemeljenja Banovine Hrvatske, kad su se osnivali savezi svih športova u sklopu Hrvatske Športske sloge, kao vrhovnoga športskog tijela u Banovini Hrvatskoj.“ Slavko Peleh

18

„Poticaj za osnivanje dao je Privremeni radni odbor HŠS-a iz 1937. (Benović, Židovec, Petek...) koji je sjednicu izaslanika svih klubova sazvao 23. rujna 1939. Naglašeno je da će HŠS podpadati pod kompetenciju Prosvjetnoga odjeljenja Banske Vlasti u Zagrebu. Na napomenu da u Za-grebu već postoji Jugosl. šah. savez uslijedio je odgovor: Ti prigovori većinom potiču od ljudi, koji ne mogu ili neće shvatiti, da Hrvati nisu centralistički raspoloženi i da Hrvati daju prilike svakom narodu u ovoj državnoj zajednici, da se na svojem teritoriju slobodna razvija.“ Slavko Peleh

1. studenog 1939. rođen je Vladimir Bukal, međunarodni šahovski majstor i veteranski prvak Europe 2002. Kao veliki šahovski pedagog podigao je niz naraštaja mladih zagrebačkih šahista. (U Rapcu 2003. s fotografirao se za uspomenu s mladim Dvoržakovcima)
„Iz Pravila Hrvatskoga šahovskog saveza 1939. V. Petek pročitao je i ovo: Klubovi na području Banovine Hrvatske mogu biti članovi samo Hrvatskoga šahovskog saveza. Privremeni odbor je 12. listopada osnivačku skupštinu zakazao u nedjelju 29. listopada 1939. u 9 sati u Gajevoj 6/II u prostorijama Hrvatskoga nogometnog saveza. Ministar dr. Ivan Andres prihvatio je obnašati dužnost HŠS-ova predsjednika. Majstor Vladimir Vuković istaknuo je da Hrvatski šahovski savez može biti članom FIDE na posve jednaki način kao i Škotski šahovski savez. Vuković je također naglasio da je “akt samostalnosti” i činjenica da HŠS mora što prije početi dodjeljivati majstorski naslov. Osnivačkoj skupštini bi-li su prisutni izaslanici 20 hrvatskih šahovskih klubova. Skupštinu je vodio Vladimir Vuković. U upravu Saveza izabrani su: dr. Ivan Andres kao predsjednik, Vladimir Vuković kao I. dopredsjednik, Držislav Knežević kao II. dopredsjednik, dr. Vladimir Židovec kao III. dopredsjednik i Luka Predanić kao tajnik (no kao v.d. to je bio V. Petek!).“ Slavko Peleh

„Na svojoj sjednici 30. lipnja 1940. Poslovni odbor HŠS-a raspravio je o prvom amaterskom turniru Hrvatskoga šahovskog saveza. Taj HŠS-ov I. ama-terski turnir održan je u Borovu, a pobjednik Braslav Rabar proglašen je prvim majstorom Hrvatskoga šahovskog saveza.“ Slavko Peleh

19

18. listopada 1941. rođen je Stanko Košanski, međunarodni šahovski majstor i veteranski viceprvak svijeta 2002. godine. Kao šahovski pedagog radio je u Buševcu i Velikoj Gorici.
„Sredinom 1943. u Zagrebu je ustrojen Pripremni odbor koji je zakazao 30. kolovoza sastanak radi osnutka Hrvatskoga šahovskog saveza. Tada je izdan i br. 12 “Službenih viesti HŠS-a”. U nazočnosti izaslanika klubova 10. rujna 1943. konstituirana je uprava HŠS-a s Vatroslavom Petekom kao predsjednikom.“ Slavko Peleh

„Nakon 1945. šah se našao u državnom Fiskulturnom savezu (FISAJ), u čijem je okrilju bio i Šahovski odbor Hrvatske. Iz njega će se razviti Šahovski savez Hrvatske, osnivačka skupština kojega je održana 14. studenoga 1948. u Zagrebu. Republički će se savezi 20. prosinca 1948. udružiti u državni – Šahovski savez Jugoslavije, koji će ih reprezentirati prema vani.“ Slavko Peleh

1947. rođen je Nereo Butković, šahovski entuzijast, organizator i sudac u Istri. 1947. Velemajstor problemskog šaha Nenad Petrović postaje svjetski prvak u rješavanju problema.

1948. osnovani šahovski klub Brda Split i ŠK Vis

20

1949. osnovani šahovski klubovi u Puli, Zadru i Krku. Osnovan ŠK Končar Zagreb.

1950. održana je Šahovska olimpijada u Dubrovniku. Zbog sukoba tadašnje Jugoslavije sa Informbiroom, nisu sudjelovale ekipe SSSR-a i ostalih komunističkih zemalja. Prvo mjesto zauzela je reprezentacija Jugoslavije, u kojoj su igrali hrvatski igrači Petar Trifunović (rođen u Dubrovniku) i Braslav Rabar.

12. ožujka 1951. osnovan šahovski klub Hrvatska čitaonica Valpovo.

1952. osnovani šahovski klubovi u Belišću, Ivaniću i Krapini.

1953. počinje izlaziti obnovljeni Šahovski glasnik.

21

1954. osnovan šahovski klub Uljanik u Puli.

1955. osnovan ŠK Novska.

1956. Osnovan šahovski klub u Dugom Selu i Mraclinu. Osnovan je i Šahovski klub slijepih „Polet“ u Zagrebu.

1957. rođen je Zoran Devide, profesor i nadareni šahist. S 12 godina bio je juniorski prvak Hrvatske a u simultanci je pobijedio i Borisa Spaskog. Osnovan šahovski klub u Gospiću. Od početka 1960-ih do početka devedesetih godina organiziran je u Hrvatskoj velik broj međunarodnih turnira. Najznačajniji su bili Turnir kandidata za prvenstvo svijeta 1958. g., igran u Portorožu, Zagrebu i Beogradu (pobjednik je bio Mihail Talj).

22

1959. osnovan je Šahovski klub „Zelenjak“ Klanjec.

1961. Osnovan je šahovski klub „Rudar“ Ladanje Donje. Danas se taj klub zove ŠU „Metalac“

1962. osnovano ŠD Polet Buševec jedan od najjačih centara ženskog šaha u Hrvatskoj.

1965. u Zagrebu je rođen Devčić, fide-majstor i brzopotezni igrač.

Darko odličan

1965. g. Bojan Kurajica postaje omladinski prvak svijeta. Nenad Petrović po drugi put postaje svjetski prvak u rješavanju problema.

1966. osnovan šahovski klub FEŠK Feričanci.

23

1967. osnovan šahovski klub Rovinj.

1968. udareni temelji ŠŠ Goranka Ravna Gora, jednog od najboljih centara za rad s mladima. Njihova školska šahovska sekcija osnovana je 4 godine ranije.

1969. osnovan šahovski klub u Malom Lošinju.

1970. održan Turnir mira u Zagrebu na kojem je pobijedio Robert Fischer.

1971. osnovan je ŠK Straža u Humu na Sutli.

24

1972. osnovan ŠK Strizivojna.

1973. osnovan ŠK Trpinja, jedan od najstarijih na istoku Hrvatske. Osnovani i ŠK „Sloga“ Sisak i ŠK Sinj.

1974. Nenad Petrović po treći put postaje svjetski prvak u rješavanju problema.

1976. osnovan je ŠK Marof u Novom Marofu u kome je ponikla mlada reprezentativka Ivona Purgar. Osnovan ŠK Cres.

1978. osnovan je ŠK TomislavGoran“ Sveti Ivan Žabno u kom je ponikao jedan od najtalentiranijih mladih igrača osamdesetih, Goran Majić i ŠK Lapjak, Velika.

25

1979. osnovan je šahovski klub Goričan. Osnovan šahovski klub u Starim Mikanovcima u kom je ponikao velemajstor Ante Brkić.

1980. osnovan šahovski klub Gunja.

1981. Ognjen Cvitan postaje omladinski prvak svijeta.

1983. osnovan je ŠK „Prigorje“ Markuševec.

1984. Osnovan GŠK MravinceDalmacijacement, najtrofejniji klub u samostalnoj Hrvatskoj. Osnovani su i klubovi u Kutjevu, Karlobagu te ŠK Buje.

26

1990. osnovan šahovski klub Amater Strizivojna u kom je ponikla reprezentativka Kristina Šolić.

„Na skupštini 26. travnja 1991., u duhu tradicije hrvatskoga jezika, usvojeno je opet ime – Hrvatski šahovski savez. HŠS 3. kolovoza 1991. prekinuo je odnose sa Šah. savezom Jugoslavije i o tome izvjestio FIDE svojim dopisom od 12. rujna 1991. godine. Na kongresu FIDE u studenome 1991. u Berlinu zaključeno je da do prijama Republike Hrvatske u UN hrvatski pojedini šahisti nastupaju pod zastavom FIDE. I prije prijama u UN stigao je 1. svibnja 1992. poziv da hrvatski šahisti sudjeluju na Olimpijadi u Manili pod svojom zastavom.“ Slavko Peleh

U punopravno članstvo FIDE HŠS primljen je 21. lipnja 1992. u vrijeme Olimpijade. Od 1. srpnja 1992. na rejting-listama FIDE uz imena hrvatskih šahista naznačuje se – CRO.

Na Šahovskoj olimpijadi na Bledu 1992. godine hrvatska muška ekipa zauzela je izvrsno sedmo mjesto i to je do danas najveći uspjeh.

21. listopada 1993. osnovan ŠK Junior-Rijeka jedan od najtrofejnijih naših klubova u radu s mladima. U njemu je ponikao velemajstor Marin Bosiočić, te niz odličnih mladih igrača. Obnovljena je i aktivnost šahovskog kluba HAŠK-Mladost Zagreb.

27

1995. Hrvoje Stević postaje kadetski prvak svijeta.

1997. osnovan šahovski klub Knin.

1998. osnovan šahovski klub „Posavac-Festung“ Ruščica, najaktivniji šahovski klub u Hrvatskoj. Osnovan i ŠK Rijeka, klub koji je organizirao najjače šahovsko natjecanje na širim prostorima. Stvoren ŠK Pakrac-Lipik.

1999. u Zagrebu je osnovan ŠK Zrinjevac koji 2005. mijenja ime u ŠK Zagreb. U Borovu je osnovan ŠK Sloga Borovo, te ŠK Zrinski u Starom Slatniku.

2000. osnovan ŠK Križevci. 2000. osnovan je šahovski klub Rječina, Dražice.

28

2001. osnovan ŠK Mladost Ernestinovo. Formiran ŠK Orahovica.

2002. u Naumburgu (Njemačka), Stanko Košanski postaje veteranski viceprvak svijeta. Vladimir Bukal u Saint Vincentu (Francuska) postao veteranski prvak Europe.

2003. osnovani Šahovski klub za rad s mladima Ivan Dvoržak Rovišće-Zrinski Topolovac i Ogulinski šahovski klub.

2005. Osnovan šahovski klub Dama Đakovo. Osnovan ŠK Bartolovec.

2006. Zdenko Kožul postao prvak Europe. Robert Zelčić osvojio je 1. mjesto na Europskom prvenstvu u ubrzanom šahu, a Mladen Palac treće. Osnovan šahovski klub u Zaprešiću. Osnovan ŠK Viškovo i ŠK Garešnica.

29

2007. Osnovan šahovski klub Sveta Marija. Osnovan ŠK Brod.

2008. u Vijetnamu, Ivan Šarić i Valentina Golubenko postaju juniorski prvaci svijeta. Osnovan ŠK Čepin.

2009. u Condinu, velemajstor Mišo Cebalo postaje veteranski prvak svijeta.

2010. osnovan je ŠK „LA top“ Ladimirevci.

VAŽNA NAPOMENA: ovakav obiman posao, urediti svojevrsni „Vremeplov hrvatskog šaha“ iziskuje znatno više vremena, izvora i suradnika, no što ih ja ovog trenutka imam. Zato ovu tablicu smatrajmo nedovršenim radnimmaterijalom, dok nam sa raznih strana ne pristignu informacije o zaslužnim šahistima u pojedinim regijama, o bivšim i sadašnjim klubovima, događajima, uspjesima i sl. Tek tada bi ovaj pokušaj dobio svoj puni smisao. Do tada, on može služiti kao okvir s konturama jednog budućeg mozaika naše šahovske povijesti. Osobno ću nastojati da se on u narednim godinama što kvalitetnije
30

popuni i stoga pozivam na suradnju sve koji imaju neki autentičan dokument, fotografiju ili vrijedno saznanje iz prošlosti.

Generacije aktivnih hrvatskih šahista

uno je lakši zadatak bilo obraditi posljednje rejting liste i iz njih izvući podatke o najuspješnijim pripadnicima živućih šahovskih generacija. Koja je od njih bila najplodonosnija i najuspješnija – ocijenite sami. Nažalost, zbog selidbi i prijelaza igrača po klubovima, ostat ćemo prikraćeni za podatke o njihovim izvornim sredinama. I na tome bi se u suradnji s bivšim i sadašnjim povjerenicima hrvatskih liga vremenom dalo poraditi. Ipak, ovim preglednikom dobit ćemo najstarije i najmlađe registrirane igrače, kao i najuspješnije u svojim godištima. Prepoznat ćemo i šahovske sredine i neizbrisiv trag pedagoških velikana i entuzijasta poput Ivana Bažaja, Zdenka Jurkovića, Franje Koščevića i mnogih drugih, koji su godinama doprinosili da hrvatska šahovska šuma bude vječno mlada i zelena. Veliko im hvala na tome.
Godište 1918.

oljom sudbine i neumitnim tijekom smjene generacija, među nama više nema aktivnih šahista rođenih prije 1918. godine. Ta godina nosi veliku simboliku, jer je u njoj završen I. svjetski rat, a hrvatski narod koraknuo na svoju predzadnju postaju na putu prema neovisnosti i slobodi.
Kategorija /titula

Ime i prezime

elo

nrtg

sadašnji klub

IV.

Rudolf Žorat

1654

ŠK Delnice

Godište 1919.
Kategorija /titula

Ime i prezime

elo

nrtg

sadašnji klub

I.

Zvonimir Kovač

1808

ŠŠK Marof, Novi Marof

Čovjek u čijem je klubu ponikao jedan od najvećih dragulja hrvatskog juniorskog šaha, Ivona Purgar godinama je kao hrast prkosio vremenu i nevremenu svog vijeka. Ako se gradovi poznaju po katedralama, ljudi poput njega poznaju se po djelima koja će nadživjeti stoljeća.

31

Godišta 1920.-1922.

U
Kategorija /titula

ovim godištima nažalost više nemamo aktivnih šahista. Tko zna, možda se još netko od preostalih prepozna ovdje i ipak aktivira. Možda bi i klubovi mogli prepoznati i oživjeti sjećanja nekog od velebnih starih hrastova drevne igre u svojoj okolici. Lijepo i plemenito je raditi s mladima, a i taj rad bi dobio na težini kad bi djeca srela i popričala s nekim tko je učio šah u doba dr. Laskera,Capablance i Aljehina. Njihova živa sjećanja su neprocjenjiva. Godište 1923.
Ime i prezime elo nrtg sadašnji klub

II.

Mihajlo Smoljanović

1915

1821

ŠK Hrvatska radio televizija, Zagreb

„Profesor Mihailo Smoljanović, vjerojatno najstariji registrirani hrvatski šahist, rođen je prije točno 85 godina, 18. studenog 1923. Umirovljeni profesor etnologije diplomirao je 1962. godine na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Bio je dugogodišnji djelatnik zagrebačkog gradskog ureda za kulturu, član, plesač, pjevač i koreograf u ansamblu ˝Lado˝, a pored mnoštva koreografija koje je radio za razne KUD-ove posebno je cijenjena njegova koreografija ˝Baranjskih plesova˝ (1954). Profesor Mihailo Smoljanović standardan je šahist u postavi Šahovskog kluba ˝HRT˝ od 2004. godine, a oko 20 godina bio je i član Šahovskog kluba ˝Zanatlijski˝. Premda šahovske probleme hobistički sastavlja odavno, svoje prve radove je objavio tek početkom ovog milenija. Do sada je objavio oko 40 direktnih problema, većinom direktnih tropoteza, od kojih je oko petina odlikovana.“ Dejan Glišić

Godište 1924. /nema aktivnih igrača/ Godište 1925.
Kategorija /titula

Ime i prezime

elo

nrtg

sadašnji klub

IV.

Mladen Hanzlovsky

1802

1757

Doajen hrvatskog novinarstva, književnik, glumac, ostavio je svoj trag i u svijetu šaha, što je još jedan u nizu primjera o svestranosti i nadarenosti mnogih naših ljubitelja šaha.

32

Godište 1926.
Kategorija /titula

Ime i prezime

elo

nrtg

sadašnji klub

MK

Milan Pehnec

2121

1910

ŠK Liburnija, Rijeka

N
Kategorija /titula

ajstariji aktivni hrvatski majstorski kandidat, vječni mladić Milan Pehnec je jedan od najboljih riječkih veterana. Nažalost, na internetskim tražilicama nema podataka o životu i radu ovog igrača, kao ni njegovih fotografija. Može li tu nepravdu netko uskoro ispraviti? Godište 1927.
Ime i prezime elo nrtg sadašnji klub

GM

Mato Damjanović

2308

2295

Ogulinski šahovski klub, Ogulin

Mato Damjanović (rođen 23. ožujka 1927. u Đeletovcima) je najstariji živi hrvatski velemajstor, drugi koji je tu titulu osvojio poslije Mije Udovčića. Međunarodni majstor postao je 1962. a velemajstor 1964. Velemajstorsku titulu je stekao je 1964. godine na jakom turniru u Sočiju, gdje je osvojio drugo mjesto ispred budućeg svjetskog prvaka Borisa Spaskog. Spomenimo još i pobjede na turnirima u Zagrebu i Amsterdamu 1969. godine te na turniru u Bad Pyrmontu 1970. godine. Na šahovskoj olimpijadi u Leipzigu 1960. godine osvojio je 7 bodova iz 10 partija te osvojio srebrnu medalju u pojedinačnoj konkurenciji. Uspješno je igrao s najvećim šahistima 20. stoljeća, a pozitivan je skor ostvario protiv svjetskih prvaka Mihaila Botvnika i Borisa Spaskog. Osim šahovske karijere, ostavio je vrijedan trag u novinarstvu, te je jedan od naših posljednjih velikih erudita i svjetskih putnika. Godište 1928.
Kategorija /titula

Ime i prezime

elo

nrtg

sadašnji klub

VK

Josip Dulić

1610

ŠK Zrinski-Frankopan, Novi Vinodolski

Godište 1929.
Kategorija /titula

Ime i prezime

elo

nrtg

sadašnji klub

I.

Vladimir Vouk

1880

1828

ŠK Prigorje Zagreb-Markuševec

Godište 1930.
Kategorija /titula

Ime i prezime

elo

nrtg

sadašnji klub

MK

Lazar Ilić

2056

2082

ŠK Bjelovar

O živoj legendi bjelovarskog šaha nema na internetu ni biografije ni fotografija. 33

Godište 1931.
Kategorija /titula

Ime i prezime

elo

nrtg

sadašnji klub

MK

Boran Čulić

2200

2138

Rođen je u Splitu 1931. god., gdje je završio osnovnu školu i klasičnu gimnaziju. Na filozofskom fakultetu sveučilišta u Zagrebu je diplomirao povijest. Pisanjem se bavi od 1993. god. Živi u Korčuli gdje je dočekao mirovinu kao nastavnik. Oženjen je, ima dvoje djece.

Godište 1932.
Kategorija /titula

Ime i prezime

elo

nrtg

sadašnji klub

GM

Juraj Nikolac

2423

2382

ŠK Ericsson-Nikola Tesla, Zagreb

Juraj Nikolac (rođen 22. travnja 1932 ) - Hrvatski šahovski velemajstor od 1979. Njegov prvi uspjeh je došao 1953 godine u Zagrebu u finalu Pojedinačnog prvenstva Jugoslavije. U završnom turniru, sudjelovao je nekoliko puta, a 1978. dijelio 3.-6. mjesto. 1979. dijelio je 4.-8. mjesto. Najbolji period u njegovoj karijeri bio je u drugoj polovici 70-ih godina dvadesetog stoljeća. Imao je i uspjeha na međunarodnoj sceni, uključujući: II, mjesto u Rovinju i Zagrebu (1975) zajedno s Vlatkom Kovačevićem i Vitalijem Ceškovskim. Zapaženi su mu nastupi u Wijk and Zeu 1976., Amsterdamu 1977., Vrnjačkoj Banji 1978. i Dortmundu 1979. U oberwartu 1982. podijelio je 1. i 2. mjesto. 1987. osvojio je Memorijal Vasje Pirca u Mariboru. 1992. bio je četvrti u Sovjetskom Savezu, 1997. osvojio Zagreb-open, 2001. u Puli podijelio 2. mjesto. Najveći rejting imao je 1988. godine, 2500. Jedan je od naših najplodnijih živih šahovskih pisaca. godište 1933.
Kategorija /titula

Ime i prezime

elo

nrtg

sadašnji klub

MK

Petar Nikolić

2214

2211

ŠK Vladimir Gortan, Poreč

Na internetu postoje podaci jedino o Petru Nikoliću, knezu humske vlasteoske porodice, te o nekim imenjacima i prezimenjacima iz drugih oblasti društvenog života. Šteta!

34

godište 1934.
Kategorija /titula

Ime i prezime

elo

nrtg

sadašnji klub

MK

Anto Krnjić

2207

2088

Anto Krnjić je djed Antonia Radića, člana drugoligaške postave ŠK Križevci. Posljednje igračke godine proveo je u ŠK Kalnik i ŠK Tomislav-Goran Sveti Ivan Žabno. godište 1935.
Kategorija /titula

Ime i prezime

elo

nrtg

sadašnji klub

MK

Ivan Butorac

2238

2192

ŠK Vladimir Gortan, Poreč

godište 1936.
Kategorija /titula

Ime i prezime

elo

nrtg

sadašnji klub

FM

Tomislav Ledić

2244

2193

ŠK Sljeme-Agroproteinka Sesvete

Predsjednik Hrvatskog šahovskog saveza prije gospodina Stjepana Šturlana. godište 1937.
Kategorija /titula

Ime i prezime

elo

nrtg

sadašnji klub

MK NM

Emil Nikolić Rajka Masnjak

2189 2045

2108 2009

ŠK Sljeme-Agroproteinka Sesvete

Rajka Masnjak je najstarija hrvatska igračica na FIDE-rejting listi. godište 1938.
Kategorija /titula

Ime i prezime

elo

nrtg

sadašnji klub

GM III.

Dražen Marović Marija Jovanovac

2445 -

2445 1712

ŠK Vinkovci, Vinkovci

Dražen Marović rođen je 14. siječnja 1938. u Splitu. On je hrvatski šahovski velemajstor, trener, novinar, pisac i erudit. Šah je naučio relativno kasno, u dobi od 16 godina, a već dvije godine kasnije postiže izvanredan napredak osvajanjem 2. mjesta na Juniorskom prvenstvu Jugoslavije. Diplomirao je književnost i uz to postao profesor talijanskog, španjolskog i engleskog jezika. Postigao je niz odličnih rezultata na međunarodnim turnirima: Zagreb 1964. (2. mjesto), Malaga 1968. (1. mjesto), Zagreb 1971. (1. mjesto), Zagreb 1972. (2. mjesto), Virovitica 1978. (1. mjesto) i SainteMaxime 1982. (1. mjesto). Međunarodni majstor postaje 1965. a velemajstor 1975. Od 1990. prestaje s aktivnim igranjem, posvetivši se treniranju, novinarstvu i autorskim šahovskim knjigama. Vodio je šahovsku rubriku na televiziji i bio urednik Šahovskog glasnika. 35

Godište 1939.
Kategorija /titula

Ime i prezime

elo

nrtg

sadašnji klub

MK

Vitomir Šunjić

2173

2135

ŠK Banja Luka, Zagreb

Jedan od naših najvećih živućih znanstvenika, Prof.dr.sc. Vitomir Šunjić profesor je za organsku kemiju na Sveučilištu u Zagrebu. Nositelj je nagrade Republike Hrvatske Ruđer Bošković za istraživanja u organskoj kemiji i autor220 izvornih znanstvenih članaka i 80 patenata. Da se ovaj materijal ne pretvori u knjigu bez kraja i konca, slijede tablice najboljih igrača po godištima i poneka fotografija. Godište 1940.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

IM FM MK

Messing Hrvoje Bažaj Ivan Jadrijević Ante Savić-Šarić Marija

2322 2273 2242

2303 GŠK Kutjevo, Kutjevo 2261 ŠK Đakovo, Đakovo 2193 1818 ŠK Liburnija, Rijeka Godište 1941.

Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

FM CM MK

Vuković Ivo Jurić Slaven Ryznar Vladimir

2248 2137 2117

2238 2113 ŠK Mornar Split 2062 ŠK INA, Zagreb Godište 1942.

Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

GM IM MK

Kovačević Vlatko Rukavina Josip Krečak Zvonko

2471 2423 2172

2439 GŠK Mravince-Dalmacijacement, Solin 2379 ŠK Rijeka, Rijeka 2116

Vlatko Kovačević

Josip Rukavina

36

Godište 1943.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

IM NM I.

Marangunić Srđan Banušić Željko Dadić Ivan

2385 2283 2112

2374 ŠK Bjelovar, Bjelovar 2274 ŠK Banja Luka, Zagreb 2100 ŠK Nikola Tesla, Zagreb

Simultanka Srđana Marangunića iz mladih dana Godište 1944.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

GM FM MK

Komljenović Davorin Kovač Darko Stojković Josip

2445 2298 2152

2425 ŠK Grgin Dol, Požega 2278 ŠK UHBDR 99. brigade, Zagreb 2145 ŠK Duga Resa, Duga Resa

Godište 1945.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

GM IM FM NM

Cebalo Mišo Antunac Goran Prizmić Miodrag Popov Radmila

2500 2400 2272 2056

2481 2379 2252 2077

ŠK Rijeka, Rijeka ŠD Sisak, Sisak ŠK Rijeka, Rijeka ŠK Caissa, Vukovar

37

Godište 1946.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

FM FM MK WIM

Petrović Zvonko Jovanović Milenko Brunski Igor Belamarić Tanja

2219 2205 2132 2103

2203 2189 2092 2105

ŠŠK Podravka, Koprivnica ŠK Slaven, Vukovar
ŠK Petar Sedlar Pepe, Kaštel Stari ŠK Ericsson Nikola Tesla, Zagreb

Godište 1947.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

FM FM MK NM

Pavlović Ranko Drčelić Josip Cajzler Hinko Zelić Marina

2246 2226 2219 1920

2239 ŠK Crikvenica, Crikvenica 2201 2165 ŠK Belišće, Belišće 1894 ŠK A1 Split Godište 1948.

Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

FM MK MK MK

Glavica Željko Jelić Neven Hudolin Krešimir Bočina Marija

2310 2098 2063

2273 2069 ŠK Međimurje, Čakovec 2039 ŠK Polet, Buševec 1891 GŠK Mravince- Dalmacijacement, Solin Godište 1949.

Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

IM FM FM

Vujaković Branko Milašin Miljenko Fučak Emilijo

2381 2310 2285

2364 HAŠK Mladost, Zagreb 2315 2262 ŠK Kvarner, Rijeka

Godište 1950.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

FM IM IM

Vitić Ivan Novaković Dragan Medančić Rikard

2323 2312 2286

2304 ŠK ETF-Osijek, Osijek 2282 ŠK Slaven, Vukovar 2266 ŠK Kvarner, Rijeka

38

Godište 1951.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

GM IM IM I. MK I.

Hulak Krunoslav Rogulj Branko Hrešč Vladimir Rakipov Nataša Lukić Zora Ister Vera

2510 2412 2408 1763

2480 2406 0 1792 1817 1801

HAŠK Mladost, Zagreb ŠK Goran, Bibinje ŠK Kvarner, Rijeka ŠK Caissa, Vukovar ŠD Varaždin

Godište 1952.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

FM FM IM WIM I.

Biti Vladimir Bobanac Miro Majerić Zoran Maček Vlasta Smokvina-Korbar Rajka

2280 2275 2267 2213

2280 2226 2255 2223 1816

ŠK Mornar, Split ŠK Borac, Bobota HAŠK Mladost, Zagreb ŠK Zagreb, Zagreb

Godište 1953.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

FM IM NM

Krištović Marijan Sindik Ervin Kosić Eugen

2334 2325 2234

2295 ŠD Sisak, Sisak 2305 ŠK Zagreb, Zagreb 2228 ŠK Vladimir Gortan, Poreč

Godište 1954.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

IM IM FM

Mrđa Milan Gorić Esad Ćosić Marin

2372 2365 2302

2375 ŠK Vukovar '91, Vukovar 2365 ŠK Vinkovci, Vinkovci 2287 Godište 1955.

Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

FM IM FM

Mandekić Ivan Mufić Goran Medić Miljenko

2305 2299 2258

2260 ŠK Krk, Krk 2274 ŠK Junior, Rijeka 2231 ŠK Krapina, Krapina

39

Godište 1956.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

GM FM FM MK

Klarić Zlatko Orak Ljubomir Lisjak Zlatko Filipović Irena

2423 2317 2314 2065

2366 ŠK Junior, Rijeka 2294 ŠD Varaždin, Varaždin 2312 1978 ŠK Knin, Knin Godište 1957.

Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

IM IM NM MK MK

Filipović Branko Begovac Franja Jurković Ante Žilić Antonija Jović Nada

2415 2379 2329 1880

2381 2365 2278 1743 1975

ŠK Šibenik, Šibenik ŠK Banja Luka, Zagreb ŠK Goranka, Ravna Gora ŠK Maestral, Rijeka ŠK Dubrovnik

Godište 1958.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

GM IM FM NM NM

Dizdar Goran Rade Miroslav Martić Zlatko Rainer Vlasta Štadler Brigita

2555 2428 2390 2115 2112

2490 2393 2348 2119 2084

ŠK Zagreb, Zagreb GŠK Mravince-Dalmacijacement, Solin ŠK Brod, Slavonski Brod HAŠK Mladost, Zagreb

Godište 1959.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

IM FM IM

Zelić Zdravko Bubalović Davorin Pucovski Miroslav

2381 2313 2307

2389 ŠK Polet, Zabok 2285 ŠK Beli Manastir 2281 ŠK Ilok, Ilok Godište 1960.

Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

IM FM FM VK

Bilobrk Franjo Ivic Roman Brnas Augustin Hadžiselimović Bernardica

2368 2302 2281

2342 ŠK A1 Split, Split 0 2238 ŠK Dubrovnik 1600 ŠK Goran, Vrbovsko

40

Godište 1961.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

GM GM IM WFM MK

Cvitan Ognjen Ferčec Nenad Čvorović Dražen Šulc Gordana Iveković Irena

2531 2498 2451 1920

2497 2468 2431 1952 1928

ŠK Rijeka, Rijeka ŠK ETF-Osijek, Osijek GŠK Mravince-Dalmacijacement, Solin ŠK Slavonac, Našice ŠK Podsused, Zagreb

Godište 1962.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

GM IM FM I.

Šulava Nenad Jukić Mirko Mukić Joško Okanović Jasmina

2551 2455 2326

2513 2448 2329 1838

ŠK Rijeka, Rijeka GŠK Mravince-Dalmacijacement, Solin ŠK Liburnija, Rijeka ŠK Kvarner, Rijeka

Godište 1963.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

GM IM FM WFM

Muše Mladen Šale Srđan Lazović Gordan Bažaj-Boćkai Snježana

2446 2400 2380 2082

2448 GŠK Mravince-Dalmacijacement, Solin 2365 ŠK A1 Split, Split 2326 2094 ŠK Draga, Rijeka Godište 1964.

Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

GM IM IM WGM MK

Lalić Bogdan Lončar Robert Franić Milan Medić Mirjana Traub Ingrid

2491 2415 2382 2262

2491 2382 2358 2254 1891

GŠK Mravince-Dalmacijacement, Solin ŠK Zagreb, Zagreb ŠK Pula, Pula ŠK Lucija, Rijeka ŠK Kvarner, Rijeka

Bogdan Lalić

Robert Lončar

Mirjana Medić

41

Godište 1965.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

GM IM GM WIM NM WFM

Zelčić Robert Topalović Zlatko Žaja Ivan Puljek-Salai Zorica Radočaj Radmila Švaljek Radmila

2554 2539 2482 2250 2115 2007

2522 2403 2414 2213 2108 2019

ŠK Zagreb, Zagreb GŠK Mravince-Dalmacijacement, Solin ŠK Ivan Dvoržak, Rovišće-Zr. Topolovac ŠK Lucija, Rijeka

Robert Zelčić

Radmila Radočaj Godište 1966.

Radmila Švaljek

Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

GM IM IM MK I. VK

Kožul Zdenko Mrkonjić Nenad Kutuzović Branko Vodopija Irina Cvijanović Katarina Krsnik Čohar Aleška

2604 2393 2334

2583 2353 2340 1852 1774 1600

HAŠK Mladost, Zagreb ŠK Đakovo, Đakovo ŠK Grgin Dol, Požega ŠK Ericsson-Nikola Tesla, Zagreb ŠK Zagreb, Zagreb ŠK Kvarner, Rijeka

Godište 1967.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

IM FM MK NM MK

Feletar Darko Biliškov Vjekoslav Ivanda Branko Knežević Željka Stanić Jadranka Zelčić Maja

2391 2296 2274 2073 2055

2354 ŠK Grgin Dol, Požega 2260 ŠK Goran, Bibinje 2191 1961 1915 ŠK Zagreb

42

Godište 1968.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

FM FM MK MK MK MK

Medak Damir Koštrun Slaven Đeno Drago Tomulić Vesna Videković Marina (na slici) Harča-Baburek Barbara

2345 2331 2233 1913 1912

2315 2303 2215 1904 1949 1904

ŠK Samobor, Samobor ŠK Polet, Buševec ŠK Goranka, Ravna Gora ŠK Ivan Dvoržak Rovišće-Zr. Topolovac ŠK Križevci

Godište 1969.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

GM MK NM MK I. II.

Sermek Dražen Škarica Alan Ponoš Velimir Padavić Branka Aščić Josipa Pecarski Tamara

2524 2290 2250 2068

2488 ŠK ETF-Osijek, Osijek 2290 2215 1984 1824 ŠK Dama, Đakovo 1807 ŠK Kvarner, Rijeka Godište 1970.

Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

GM FM IM FM NM I. I. IV.

Leventić Ivan Novak Danijel Dorić Nenad Dabo-Peranić Robert Tomerlin Siniša Maršan Ivana Biličić-Vržina Filka Polutnik Sanja

2498 2358 2322 2313 2300 1788

2461 2346 2278 2288 2260 1734 1749 1600

ŠK ETF-Osijek, Osijek ŠK Pula, Pula ŠK Pula, Pula
ŠK Đuro Đaković Holding, Slavonski Brod

ŠK Mladost, Ernestinovo ŠK Podsused, Zagreb ŠK Jelsa, Jelsa ŠK Krk

Godište 1971.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

GM GM FM IM IM MK MK I.

Rogić Davor Palac Mladen Vukoje Vladimir Jukić Branimir Muše Dražen Raguž Ivanka Vukić-Arapović Vanda Mikić Muha Mirela

2586 2562 2402 2379 2378 1921

2519 2547 2359 2371 2407 1926 1901 1835

ŠK Đuro Đaković Holding, Slavonski Brod

ŠK Zagreb, Zagreb ŠK Brod, Slavonski Brod ŠK ETF-Osijek, Osijek ŠK Grgin Dol, Požega ŠK Dama, Đakovo ŠK Jelsa, Jelsa ŠK Zagreb, Zagreb

43

Davor Rogić

Mladen Palac

Branimir Jukić Godište 1972.

Ivanka Raguž

Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

IM IM MK WFM

Živković Vjekoslav Jušić Zdenko Dulić Grgur Samardžić Jasna

2379 2375 2229 2080

2342 ŠK Đuro Đaković Holding, Slavonski Brod 2344 ŠK Klaka, Zagreb 2168 ŠK Mladost, Ernestinovo 2093

Godište 1973.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

IM IM IM FM

Jurković Hrvoje Golubović Boris Armanda Ivica Bender Ivan

2412 2406 2375 2292

2371 2387 2333 2252

ŠK Goranka, Ravna Gora ŠK Rijeka, Rijeka GŠK Mravince-Dalmacijacement, Solin ŠK Dubrovnik, Dubrovnik

Godište 1974.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

NM MK MK WIM WIM NM

Teofilović Vjeran Ćurić Dražen Ševo Igor Jelica Mara Šargač Rajna Rosandić Albina

2309 2245 2242 2211 2192 2136

2288 2210 2216 2211 2197 2096

ŠK Đakovo, Đakovo ŠK Brda, Split
ŠK Sveta Nedjelja, Bestovje

ŠK Polet, Buševec
ŠK Đuro Đaković Holding, Slavonski Brod

Mara Jelica

Rajna Šargač

Igor Ševo

44

Godište 1975.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

IM IM FM I.

Kovačević Blažimir Bukal Vladimir Jr. Jukić Zdenko Đurđević Ivana

2459 2381 2299

2446 2344 2264 1833

ŠK Đuro Đaković Holding, Slavonski Brod

HAŠK Mladost, Zagreb ŠK Vukovar '91, Vukovar ŠK Samobor

Godište 1976.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

IM FM MK

Petrov Jole Malada Vinko Tomičić Zvonimir Pusara Vesna

2434 2311 2184 1967

2403 ŠK Rijeka, Rijeka 2253 ŠK HRT, Zagreb 2217 ŠK Mladost Ernestinovo

Godište 1977.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

IM MK MK NM

Krstić Uroš Basrak Srđan Kalajžić Ivan Mihalinčić Irena

2410 2252 2213 2069

2367 2171 2183 2037

ŠK Đakovo, Đakovo ŠK Belišće, Belišće ŠK Ilok, Ilok ŠK Šahovska škola Delnice

Trebalo je punih 7 godina u zlatnim sedamdesetima da se nakon Rogića i Palca pojavi novo velemajstorsko ime, a onda je krenulo… Ognjen Jovanić, Zoran Jovanović najavili su novi velemajstorski val osamdesetih i devedesetih. U ženskom je šahu to zatišje vrhunske kvalitete od 1974. koja je dala Maru Jelicu i Rajnu Šargač, bilo još vidljivije. Pojava tog novog vala koincidirala je sa sličnim preporodnim zbivanjima u glazbi i društvenom životu Hrvatske, koja je podsvjesno osjećala da ulazi u posljednje desetljeće jugoslovenske epizode, bratstva i jedinstva i socijalizma. Čitava istočna Europa predosjetila je rušenje Berlinskog zida, Azra je zapjevala o Gdansku 1980. i kotač povijesti neminovno je krenuo naprijed. Tako ove godine možemo smatrati i velikom prekretnicom u razvoju hrvatskog šaha. Godište 1978.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

GM IM FM NM I.

Jovanić Ognjen Režan Saša Medak Bojan Kruljac Nina Daud Dina

2523 2428 2384 2121

2492 2411 2327 2084 1792

ŠK Liburnija, Rijeka ŠK Goran, Bibinje ŠK Mladost, Ernestinovo ŠK Šahovska škola Delnice, Delnice ŠK Zagreb 45

Godište 1979.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

GM FM MK

Jovanović Zoran Brulić Denis Šušković Matija

2518 2331 2198

2500 ŠK ETF-Osijek, Osijek 2272 ŠK Brda, Split 2165

Kako su igrači rođeni osamdesetih godina prošlog stoljeća, u naponu svoje stvaralačke snage, njihove tablice treba promatrati u razvojnom kontekstu i s godinama na njima možemo očekivati lijepe promjene. Stoga sam u njima predstavio po 10 najboljih šahista i 3 šahistice. Godište 1980.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 1. 2. 3.

GM FM IM FM FM MK MK MK MK MK WIM MK WFM

Stević Hrvoje Njirjak Josip Biti Ozren Vidović Saša Trbojević Mladen Bači Vedran Aleksić Robert Janković Branimir Vidović Mario Strnišćak Tomislav Lukenda Tina Predović Danijela Režek-Jambrak Anet

2605 2378 2370 2356 2347 2241 2213 2212 2205 2203 2144 2071 2060

2556 2339 2352 2343 2294 2207 2170 2192 2203 2154 2095 1942 2023

ŠK Rijeka, Rijeka ŠK Đakovo, Đakovo ŠD Varaždin, Varaždin ŠK Stridon, Štrigova ŠK Stridon, Štrigova ŠŠK Podravka, Koprivnica ŠK Slavonac, Našice ŠK Stridon, Štrigova ŠK Ivanić, Ivanić-Grad ŠK Lucija, Rijeka ŠK Zagreb, Zagreb

Hrvoje Stević

Ozren Biti

Saša Vidović

Mladen Trbojević

Anet Režek

Generacija koja je dala svjetskog prvaka i krasne mlade obrazovane ljude, s godinama koje nadolaze može nam s pravom obećati da će ostati kao jedna od najsjajnijih. Oni hrvatskom šahu mogu dati još puno, jako puno. Neovisno o zavičajnoj i klupskoj pripadnosti, osobnim simpatijama i ukusu, možemo biti sretni što ih imamo i poznajemo.

46

Godište 1981.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 1. 2. 3.

FM FM MK MK MK NM I MK I NM MK MK

Jakić Ivan Paljušaj Edmond Cengija Vanja Žufić Željko Zovko Mario Barbarić Vuk-Tadija Jošić Hrvoje Mandarić Ante Portada Maroje Bezmalinović Dario Gržinčić Tihana Matušan Ivana Cvitan Iva

2399 2309 2240 2212 2209 2202 2180 2178 2096 2085 2026 1894 0

2333 2266 0 2146 2176 2134 2204 2061 2098 2013 2047 1884 1792

ŠK Zadar, Zadar ŠK Goran, Bibinje ŠK Pula, Pula ŠK Vukovar '91, Vukovar ŠK Mornar, Split ŠK Knin, Knin ŠK Dubrovnik, Dubrovnik ŠK Jelsa, Jelsa ŠK Šahovska škola Delnice, Delnice ŠK Liburnija, Rijeka ŠK Goran, Vrbovsko

Ivan Jakić

Edmond Paljušaj Godište 1982.

Maroje Portada

Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 1. 2.

IM IM FM MK MK MK MK MK I. I II

Žufić Miroslav Sertić Rudolf Filipović Marko Lalić Kristijan Rameša Marin Ivascanin Nenad Horvat Saša Prlac Vedran Petrina Tomislav Hergotić Ivica Trušček Andrijana Vrdoljak Ivana

2429 2395 2351 2294 2229 2197 2189 2187 2116 2078 0 0

2416 2351 2289 2228 2169 0 2117 2125 2060 2070 1854 1649

ŠK Liburnija, Rijeka ŠK Đakovo, Đakovo ŠK Dubrovnik, Dubrovnik ŠK Slatina, Slatina ŠK Junior, Rijeka ŠK A1 Split, Split HŠK Skradin, Skradin ŠK Šokadija, Stari Mikanovci ŠK Pretetinec, Nedelišće ŠK Slavonac, Našice ŠK Mladost, Osijek

47

Godište 1983.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 1. 2.

GM FM MK MK MK MK MK MK MK MK MK MK

Janković Alojzije Makaj Marko Pećnik Leo Šikanjić Bojan Vuković Nikola Šegović Goran Podravec Krešimir Grandić Zvjezdan Blagojević Marijan Bajlo Kristijan Frančišković Dubravka Milovac Sanja

2567 2525 HAŠK Mladost, Zagreb 2338 2264 ŠK Bilogora '91, Grubišno Polje 2249 2205 ŠK Odra, Odra-Novi Zagreb 2177 2149 ŠK Junior, Rijeka 2177 2110 ŠK Vodnjan, Vodnjan 2176 2177 ŠD Varaždin, Varaždin 2169 2106 ŠK Dalekovod, Zagreb 2145 2122 ŠK Orahovica, Orahovica 2144 2125 ŠK Univerzal, Zagreb 2130 2095 ŠK Sveti Vid, Privlaka 1999 1929 0 1872 ŠK Šahovska škola Delnice, Delnice

Alojzije Janković

Marko Makaj

Sanja Milovac (treća slijeva)

Godište 1984.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 1. 2.

GM IM FM FM MK NM MK MK MK MK NM NM

Šarić Ante Dorić Darko Plenković Zdenko Miletić Josip Saulić Vjekoslav Matko Ognjen Šipić Hrvoje Juranić Bruno Krklješ Slaven Brajdić Danko Pahor Andrea Aščić Iva

2472 2471 2388 2294 2250 2236 2227 2216 2185 2118 2070 2007

2461 2437 2343 2227 2196 2242 2165 2174 2146 2097 2056 2041

ŠK Liburnija, Rijeka ŠK Junior, Rijeka ŠK Casper, Zadar ŠK Slavonac, Našice ŠK Bilogora '91, Grubišno Polje ŠK Šokadija, Stari Mikanovci ŠK Goranka, Ravna Gora ŠK Maestral, Rijeka ŠK Odra, Odra-Novi Zagreb ŠK Draga, Rijeka ŠK Brod, Slavonski Brod

48

Ante Šarić

Darko Dorić

Ognjen Matko Godište 1985.

Iva Aščić

Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 1. 2. 3.

NM MK MK I I MK I MK MK II MK MK I

Drmić Tomislav Pavković Mario Bažant Jurica Kajtazi Driton Plenković Božidar Pavić Jakov Augusta Domagoj Grozdanić Velin Brenc Tomislav Meško Andrej Detelić Maja Herljević Romana Vnučec Marina

2302 2154 2139 2127 2126 2124 2101 2080 2071 2025 1863 0 0

2253 2116 2107 2069 2069 2100 2070 2104 2087 1953 1903 1796 1721

ŠK Đakovo, Đakovo ŠK Lovac, Pazin ŠK PIK Vrbovec, Vrbovec

ŠK PIK Vrbovec, Vrbovec ŠK Junior, Rijeka ŠK Goranka, Ravna Gora ŠK Hrvatska čitaonica, Valpovo ŠK Polet, Buševec ŠŠ Goranka, Ravna Gora ŠK Polet, Buševec

Godište 1986.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

1. 2. 3. 4. (1. ž) 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 2. 3.

IM FM MK WIM MK MK MK I MK I I NM MK

Kuljašević Davorin Đurović Goran Ciganović Nikola Šolić Kristina Babić Zvonko Zovko Marko Babić Radoslav Burić Petar Horvat David Glažar Domagoj Šerić Alen Đeno Snježana Kanceljak Dalia

2551 2348 2270 2225 2166 2150 2141 2125 2099 2054 2054 2045 1945

2476 2276 2222 2225 2159 2098 2120 2028 2134 2078 2049 2076 1994

HAŠK Mladost, Zagreb ŠK UHBDR 99. brigade, Zagreb ŠK Pula, Pula ŠK Lucija, Rijeka ŠK Bilogora '91, Grubišno Polje ŠK Brod, Slavonski Brod Bjelobrdski šahovski klub, Bijelo Brdo ŠK Mladost, Osijek ŠK Stridon, Štrigova ŠK Dalekovod, Zagreb ŠK Mladost, Osijek ŠK Polet, Buševec ŠK Šahovska škola Delnice, Delnice 49

Davorin Kuljašević

Goran Đurović Godište 1987.

Kristina Šolić

Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 1. 2.

FM FM MK MK MK MK I MK I I MK II

Rameša Davor Vernački Srđan Radulović Bojan Bosiočić Marko Frančišković Vinko Mutapčić Damir Janković Vladimir Zlomislić Vinko Radić Antonio Dvorski Renato Mance Jelena Varga Katarina

2326 2284 2219 2115 2114 2089 2064 2049 2010 1979 1837 0

2282 2240 2182 2131 2096 2093 2048 2035 2012 2021 1861 1704

ŠK Junior, Rijeka ŠK Slaven, Vukovar ŠK Sloga, Pačetin ŠK Junior, Rijeka ŠK Karlobag, Karlobag ŠK Vukovar '91, Vukovar

ŠK Križevci, Križevci ŠK Radnik, Velimirovac ŠK Zagreb, Zagreb

Davor Rameša

Marko Bosiočić

Katarina Varga

Trenerski potpis Gorana Mufića s ovom je generacijom započeo dotad neviđenu vladavinu u 1. juniorskoj ligi. Postavili su rekorde koji će godinama još biti teško dostižni i biti zapisani zlatnim slovima u našoj juniorskoj povijesti.

50

Godište 1988.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

1. 2. 3. 4. (1.ž.) 5. 6. 7. (2. ž.) 8. 9. 10. 11. 12. 3. ž.

GM GM MK WIM I MK WFM MK I II I II MK

Brkić Ante Bosiočić Marin Rukavina Dario Frančišković Borka Mijatović Vladimir Vršek Ivan Berke Ana Starčević Krešimir Lulić Igor Jelić Ivan Lovrić Petar Đurić Dario Glavaš Ana

2568 2543 2287 2253 2230 2218 2180 2138 2055 1973 1965 1891 1856

2545 2508 2232 2269 2083 2176 2154 2112 2041 1972 1962 1932 1825

ŠK Đuro Đaković Holding, Sl. Brod ŠK Junior, Rijeka ŠK Liburnija, Rijeka ŠK Petrinja, Petrinja ŠK Rijeka, Rijeka ŠK Dalekovod, Zagreb ŠK Krk, Krk ŠK Bošnjaci, Bošnjaci ŠK Posavac, Ruščica-Sl.Brod ŠK Goran, Vrbovsko

Ante Brkić

Marin Bosiočić

Borka Frančišković Godište 1989.

Ana Berke

Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. (1.ž.) 9. 10. 11. 2. ž. 3. ž.

FM MK MK MK I I MK NM I II III I I

Plenča Julijan Novosel Tomislav Karabaić Ivan Okroša Marijan Večera Stjepan Grbac Ivica Feltan Mario Kruljac Petra Valković Kristian Gregur Tomislav Rimanić Luka Purgar Petra Mihajlović Slađana

2302 2182 2142 2130 2122 2089 2081 2077 2045 2041 2025 1867 1782

2273 2153 2123 2117 1996 2083 2100 2084 2053 1955 1878 1830 1809

ŠK Rijeka, Rijeka ŠK Duga Resa, Duga Resa ŠK Krk, Krk ŠK PIK Vrbovec, Vrbovec ŠK Vladimir Gortan, Poreč ŠK Ilok, Ilok ŠK Lucija, Rijeka ŠK Pula, Pula ŠŠK Koprivnica, Koprivnica ŠŠK Marof, Novi Marof ŠK Ivan Dvoržak, Rovišće-Zr. Topolovac

51

Julijan Plenča

Tomislav Novosel

Ivan Karabaić Godište 1990.

Petra Kruljac

Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

1. 2. (1. ž.) 3. 4. 5. 6. 7. (2. ž.) 8. 9. 10. 11. 12. (3.ž.) 13.

GM WGM I I II II MK II II II III MK IV

Šarić Ivan Golubenko Valentina Iveković Josip Filipović Tomislav Kukuljan Vlatko Conjar Velimir Iveković Ivana Petrušić Branimir Dokmanović Srđan Sinković Hrvoje Delać Filip Sambolec Andreja Nemec Vinko

2584 2279 2049 2018 1947 1945 1932 1890 1876 1873 1867 1863 1862

2548 2279 2072 1990 1974 1921 1939 1880 1860 1852 1833 1842 1721

ŠK Liburnija, Rijeka ŠK Rijeka, Rijeka ŠK Podsused, Zagreb ŠK Dugo Selo, Dugo Selo ŠK Junior, Rijeka KŠK Karlovački šahovski klub ŠK Podsused, Zagreb ŠK Casper, Zadar ŠK Goran, Vrbovsko ŠK Zagreb, Zagreb ŠK Knin, Knin ŠK Stridon, Štrigova

Ivan Šarić

Valentina Golubenko

Ivana Iveković

Ako su osamdesete počele rođenjem svjetskog prvaka (Hrvoje Stević) – isto je i s devedesetima. Koliko je pojava Ivana Šarića zapravo čudo svog desetljeća svjedoči činjenica da je ostatku mladića svog godišta pobjegao 500-600 rejting bodova! Takav jaz u kvaliteti jedne generacije mladih izgleda gotovo nestvarno. Bez Ivana Šarića bi ova generacija, koja osim dva naslova svjetskog juniorskog prvaka nije dala ni jednog muškog MK, prema onoj 1995. izgledala kao prosječna studentska sekcija. Slično je i među šahisticama, koje osim pojave juniorske prvakinje svijeta (zlobnici će reći da je ona poput Eduarda naša „šahovska Brazilka“!), imaju veliku razliku u kvaliteti, pa onda paradoksalnu činjenicu da aktivnih igračica tog godišta gotovo i 52

nema. Sve skupa ih možemo nabrojati na prste jedne ruke. Još se sjećamo bizarne situacije kad bi zadnja s juniorskog prvenstva na Bjelolasici osvajala brončani pehar (lani čak srebrni!) Čini se da su nam šahovski bogovi, tu ljudskom nebrigom pogubljenu nit masovnosti, nadoknadili pojavom šahovskih dragulja. Njihova čudesna pojava najavila je i potakla stvaranje novih. Tu zapravo možemo reći da smo imali veliku sreću što su nam pravi pravcati dijamanti sami od sebe zasjali u tami. Ne znam u kom je splitskom rodilištu rođen Ivan Šarić, ali tamošnje tete mogu biti doista ponosne. Ivan Šarić pak može biti ponosan na svoje roditelje i sve one koji su s njim stručno radili. Činjenica da danas igra za riječku Liburniju, svjedoči o sljepilu šahovskog Splita koji je s njime mogao graditi šahovsku katedralu, a ovako ne može spojiti ni dvije poštene godine u 1. juniorskoj ligi. Iskreno se nadam da će se nešto u tom smislu promijeniti. Taj divni šahovski grad u kom su ponikle mnoge naše sportske legende i velikani – jednostavno zaslužuje više. Godište 1991.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

1. 2. 3. (1.ž.) 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 2. ž. 3. ž.

IM I NM I I I I II II II II I MK

Martinović Saša Novak Ivan Deur Zrinka Patarčić Domagoj Majer Ivan Buhin Denis Elez Ivan Kraljević Roko Ružić Sanjin Kaksa Antonio Horvatić Ivica Matetić Tonina Horžić Adriana

2505 2062 2061 1983 1973 1960 1958 1927 1914 1914 1914 1777 0

2473 2087 2098 1998 2008 2028 2002 1979 1966 1935 1892 1822 1809

ŠK Casper, Zadar ŠK Miklavec, Miklavec-Vratišinec ŠK Omiš, Omiš ŠK Sladorana, Županja ŠK Zanatlijski, Zagreb ŠK Ivan Dvoržak, Rovišće-Zr. Topolovac ŠK Mladost, Osijek ŠK A1 Split, Split ŠK Vinkovci, Vinkovci

ŠK Križevci, Križevci

Saša Martinović

Ivan Novak

Zrinka Deur

Saša Martinović i Zrinka Deur su također daleko pobjegli ostatku generacijske pratnje. Tako je vrijedni i skromni dečko iz Podturna, Ivan Novak u svome godištu postao hrvatski br. 2, jer Martinovića očito nitko ne može pratiti. Praznina masovnije kvalitete koja se godinama stvarala i osjećala u prvim godinama devedesetih otvorila je prostor koji će obilato iskoristiti „neki novi klinci“ rođeni u godini pobjedničkih akcija Hrvatske vojske, Bljeska i Oluje.

53

Godište 1992.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. (2.ž.) 11. 12. (3. ž.) 13.

WGM NM MK MK MK MK I I II MK I MK II

Stock Lara Antonia Sofie Iveković Zvonimir Stočko Josip Rubil Marko Baturina Andrija Bjeličić Jan Jusup Matej Grgurić Domagoj Sučić Mihael Grgurić Daria Vranar Viktor Mijatović Andrea Kirinčić Marko

2346 2337 2195 2195 2149 2135 2048 1935 1928 1913 1910 1898 1871

1960 2277 2194 2164 2139 2176 2076 2075 1956 1958 2017 1930 1969

ŠK Draga, Rijeka ŠK Podsused, Zagreb ŠK Vinkovci, Vinkovci ŠK Hrvatska čitaonica, Valpovo ŠK Mornar, Split ŠK Rijeka, Rijeka ŠK Slavonac, Našice ŠŠ Goranka, Ravna Gora ŠK Hrvatska čitaonica, Valpovo ŠK Goran, Vrbovsko ŠŠK Podravka, Koprivnica ŠK Lucija, Rijeka ŠŠ Goranka, Ravna Gora

Lara Stock

Zvonimir Iveković

Josip Stočko

Za ovu generaciju vezane su dvije neobičnosti: njen najbolji predstavnik je djevojka, a njen najbolji muški igrač Zvonimir Iveković, godinama je jedini bio ozbiljna konkurencija Šariću i Martinoviću. Zvonimir je nadomak osvajanja titule fide-majstora, a uz njega su ovdje još 4 majstorska kandidata, prva pojava te vrsti još od Plenčine generacije. Krizi u kvalitetnom radu s mladima napokon se nazirao kraj. Godište 1993.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. (2. ž.) 8. 9.

WFM MK MK I I I NM I II

Purgar Ivona Filipović Ivan Greb Nikola Blažeka Damjan Vujec Ivan Čupić Lovro Iveković Ana Grgurić Stjepan-Krešimir Svetinović Darjan

2104 2059 2045 2031 2017 1988 1956 1953 1917

2117 2106 2061 2070 2078 2017 2004 2039 1952

ŠŠK Marof, Novi Marof ŠK Vinkovci, Vinkovci ŠK Zagreb, Zagreb HAŠK Mladost, Zagreb ŠD Varaždin, Varaždin ŠK Dalekovod, Zagreb ŠK Podsused, Zagreb ŠK Hrvatska čitaonica, Valpovo ŠK Mladost, Osijek 54

10. 11. 12. 3. ž.

II II I I

Maleškić Bernard Jambrušić Zvonimir Dubrović Mihovil Kečkeš Anamaria

1896 1868 1866 1754

1937 1947 1965 1761

ŠK Pliva, Zagreb
ŠK Ivan Dvoržak, Rovišće-Zr. Topolovac

ŠK Draga, Rijeka ŠŠK Konaki, Novo Virje

Ivona Purgar

Nikola Greb

Ivan Vujec

Ana Iveković

Generacija dviju sjajnih šahistica i budućih reprezentativki iznjedrila je samo dva muška MK. Još kao mlađi kadeti na Visu 2006. pokazali su čudnu stagnaciju, pa im je godinu dana mlađi Mišel Bertusi pokupio zlatni pehar. Dugačak juniorski staž bit će im prilika da nadoknade propušteno i vrate se na staze stare slave, Medulina 2002., te Rapca 2003. i 2004. gdje su mnogi od njih prepoznati kao vanredni talenti. Do tada će Ivona Purgar predvoditi ovu generaciju kao njen ponajbolji i najuspješniji predstavnik. Godište 1994.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. (1. ž.) 9. 10. 11. 2. ž. 3. ž.

MK I III I I II II MK II II III MK MK

Havaš Janko Havaš Juraj Bačetić Marin Turk Karlo Bertusi Mišel Kolić Michael Cvitković Filip Renka Sanja Filipović Josip Prihoda Leonardo Milković Marino Rački Barbara Mrakovčić Karmen

2107 1950 1933 1929 1878 1877 1857 1823 1818 1815 1808 1775 1712

2132 2046 1867 2083 2018 1977 1910 1939 1862 1950 1726 1958 2013

HAŠK Mladost, Zagreb HAŠK Mladost, Zagreb ŠK Mornar, Split
ŠK Ivan Dvoržak, Rovišće-Zr. Topolovac

ŠK Križevci, Križevci ŠK Pula, Pula ŠK Banja Luka, Zagreb ŠK Goran, Vrbovsko ŠK Bošnjaci, Bošnjaci ŠD Sisak, Sisak ŠK Kastav, Kastav ŠŠ Goranka, Ravna Gora ŠK Draga, Rijeka

Trenutni vladari ove generacije su blizanci Janko i Juraj Havaš. Koliko se njihova pratnja muči na putu osvajanja titule MK svjedoči podatak da ih je sve prestigao trećekategornik Marin Bačetić iz Splita. To i ne bi bilo toliko frustrirajuće da sličnu naviku prestizanja nije počela prakticirati drska pobjednička petorka rođena 1995. (Srbiš, Ostović, Petrušić, Blažeka i Muškardin), a odnedavna i mlađi. Nije lako odrastati u sjeni mlađih ekstra-talenata, pa ćemo s radošću pratiti njihov novi uzlet kao svojevrsni „povratak otpisanih“. Upravo dok pišem ove redove stižu nam rezultati s Bjelolasice. Na Juniorskom prvenstvu države do 17 godina, nitko se iz godišta 1994. nije plasirao među prvih 5. I opet su oni mlađi, 55

Jurica Srbiš i Matej Blažeka uzeli najsjajnije pehare, dok je čast starijih juniora spašavao StjepanKrešimir Grgurić (1993.), uzevši broncu. Janko Havaš je nakon odličnog starta završio kao 6.

Janko Havaš

Juraj Havaš

Karlo Turk Godište 1995.

Sanja Renka

Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. (1. ž.) 8. (2. ž.) 9. 10. 11. 12. (3. ž.) 13.

NM MK MK MK MK I MK MK III III III MK II

Srbiš Jurica Ostović Matija Petrušić Toni Blažeka Matej Muškardin Mario Pejić Igor Vujnović Patricija Iveković Tihana Drozina Adrian Meglić Antun Glavan Marko Kukić Lora Dubrović Gabriel

2228 2214 2173 2134 2094 1963 1899 1893 1877 1805 1779 1738 1730

2257 2206 2153 2134 2174 1997 2025 2038 1818 1891 1873 2000 1941

ŠŠK Podravka, Koprivnica ŠŠK Podravka, Koprivnica ŠK Casper, Zadar HAŠK Mladost, Zagreb ŠK Liburnija, Rijeka ŠK Liburnija, Rijeka ŠK Goran, Vrbovsko ŠK Podsused, Zagreb ŠK Pula, Pula ŠK Zagreb, Zagreb ŠK Sveti Vid, Privlaka ŠK Draga, Rijeka ŠK Draga, Rijeka

Jurica Srbiš

Matija Ostović

Toni Petrušić

Matej Blažeka

56

Mario Muškardin Patricija Vujnović Tihana Iveković Lora Kukić Najtrofejnija generacija devedestih, toliko se već naosvajala odličja i naputovala po međunarodnim smotrama da će ih biti teško nadmašiti. Krasi ih veliko zajedništvo. Ostaje tajna kako neki od njih mogu izdržati naporan turnirski ritam, družiti se do sitnih sati i opet osvajati pehare. Talent, sportska drskost, pobjednički duh i nešto svojstveno samo njima, vode ih ka putu slave. Ako jednom objave knjigu o svojim najvećim nepodopštinama, bit će to hrvatski šahovski bestseler. Do tada im poželimo još puno uspjeha uz dobronamjeran savjet da na turnirima i nezaboravnim putovanjima žive „mrvicu sporije“. (Ovaj savjet se ne odnosi na Tihanu i Mateja koji su još uvijek pod brižnom roditeljskom paskom). Tako će još mnoga naša prvenstva završavati s krilaticom: Croatian Chess Giants 1995. strikes again! Godište 1996.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. (1. ž.) 10. 11. 2. ž. 3. ž.

MK I I II II II II II MK II III I I

Iveković Božidar Monjac Mislav Vučić Mihovil Čamber Ivan Alavanja Denis Dujić Marko Matanović Luka Mravić Filip Turk Tajana Golubičić Luka Boban Sten Blažeka Ivana Alaber Maja

2115 1937 1921 1880 1871 1808 1777 1774 1753 1639 0 0 0

2133 2077 2026 1943 1931 1890 1949 1902 1941 1888 1879 1805 1801

ŠK Podsused, Zagreb ŠK Rijeka, Rijeka ŠŠK Podravka, Koprivnica ŠK Junior, Rijeka ŠK Lošinj, Mali Lošinj ŠK Junior, Rijeka
ŠK Đuro Đaković Holding, Sl. Brod

ŠK Rijeka, Rijeka
ŠK Ivan Dvoržak, Rovišće-Zr. Topolovac

ŠK Bošnjaci, Bošnjaci ŠK Strmac, Nova Gradiška ŠK Polet, Buševec ŠK Ericsson-Nikola Tesla, Zagreb

Božidar Iveković

Mislav Monjac

Mihovil Vučić

Tajana Turk 57

Ova generacija je posve drugačija od prethodne, ali nipošto ne odrasta u njihovoj sjeni već ih napadne i izazove kad god to može. Njihov ponajbolji predstavnik, Božidar Iveković je tako direktno odlučio prošlo šibensko kadetsko prvenstvo do 15 godina pobijedivši u super-teškom turniru i Juricu Srbiša i Matiju Ostovića. Zbog njihovog talenta i upornog rada, o njihovim najvećim podvizima ćemo tek slušati. Mnogi igrači majstorske i fide-majstorske klase su na openima osjetili koliko je nezgodno igrati protiv „malog Božidara“, Mislava ili Mihovila. Tajani Turk uz 3 naslova državne prvakinje za novi iskorak na putu k majstorstvu, nedostaje još samo malo sportske drskosti. Neki od njih će u godinama koje slijede trajno obilježiti hrvatski kadetski i juniorski šah. Milina je promatrati kako odrastaju i već polako postaju zrele igračke veličine. Godište 1997.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. (1. ž.) 9. 10. 11. 2. ž. 3. ž.

II II III II II II III MK IV III II II II

Vuletić Karlo Krsnik čohar Ivan Vihor Vranković Ivan Sokač Marko Dušak Robert Samardžić Nikola Paleka Danijel Grgić Neomi Čolak Dominik Gregurić Tomislav Pavić Filip Drinković Sara Medek Martina

1814 1793 1775 1771 1716 1706 1654 1641 1636 1580 1548 0 0

1909 1981 1888 1849 1892 1956 1800 1979 1705 1819 1942 1799 1792

ŠK Đuro Đaković Holding, Sl. Brod ŠK Kvarner, Rijeka ŠK Brda, Split ŠK HAAS Đurđevac, Đurđevac ŠK Križevci, Križevci ŠK Junior, Rijeka ŠK Casper, Zadar ŠK Radnik, Velimirovac ŠK Casper, Zadar ŠD Varaždin, Varaždin ŠK PIK Vrbovec, Vrbovec ŠK Jelsa, Jelsa ŠK Ericsson-Nikola Tesla, Zagreb

Ivan Vihor Krsnik Čohar

Ivan Vranković

Marko Sokač

Grgić Neomi

Generacija od koje očekujemo strelovit napredak i novi kadetski poredak, u kojem će neki drugi klubovi od onih na koje smo dosad navikli ,puniti riznice trofejima. Dok Podravka, HAŠKMladost i Liburnija ne podignu nasljednike Srbišu, Ostoviću i društvu, ovi ovdje će već daleko odmaći. Tako to već godinama biva sa smjenama generacija. Sve što se danas osvoji i proslavi – već sutra odlazi u bogatu šahovsku povijest. Zato se u nekim sredinama prvaci rode jednom u 10-20 godina, u nekima 20-50, a u mnogima nikad. Tko želi znati u čemu je tajna neka pita Ivana Bažaja, Zdenka Jurkovića, Božu Ivekovića, Gorana Mufića i još neke od trenerskih legendi. Oni najbolje znaju kako. ☺ Slikovito ću to objasnite ovako: Ako želite do novog zlata – ne napuštajte rudnik! Ako Vam se stari rudnik zarušio ili iscrpio – tražite novi! Ako se umorite ili 58

posustanete u tome, zlato će, taj simbol praiskonske borbe, osobnog ispunjenja, sreće i nesreće sigurno uzeti drugi. Nikom nije zabranjeno pokušati. Kad 2041. budu slavili prvu pedesetogodišnjicu hrvatske slobode i neovisnosti, u nekom zborniku će sve lijepo pisati. Više od 10 pojedinačnih državnih prvaka u kadetskoj i juniorskoj konkurenciji imali su… Svi ostali koji smo bili djelić te vječno zelene hrvatske šahovske šume, moći ćemo također biti ponosni, svatko u svojoj mjeri i svatko na svoj način. Netko će tada od srca reći: hvala im što nisu posustali.

Godište 1998.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

1. 2. 3. (1. ž.) 4. (2. ž.) 5. (3. ž.) 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13.

II III II MK MK III III III I III III II III

Pavčević Bruno Hladnić Emanuel Šamanić Lorena Roklicer Heike Ljikar Tamara Dubrović Rafael Lesar David Tokić Jurica Vulinović Silvija Matošević Ivica Smoljanović Petar Kovačević Nina Matanović Pavo

1796 1750 1734 1727 1710 1593 1460 0 0 0 0 0 0

1906 1832 1784 1866 1927 1770 1872 1845 1836 1824 1812 1774 1762

ŠK Zagreb, Zagreb ŠŠK Konaki, Novo Virje ŠK Draga, Rijeka ŠK Donji Miholjac, Donji Miholjac ŠK Vukovar '91, Vukovar ŠK Draga, Rijeka ŠK Stridon, Štrigova ŠK Posavac, Ruščica-Sl.Brod ŠK Draga, Rijeka ŠK Strmac, Nova Gradiška ŠK Omiš, Omiš ŠK Donji Miholjac, Donji Miholjac ŠK Brod, Slavonski Brod

Bruno Pavčević

Emanuel Hladnić

Lorena Šamanić

Heike Roklicer

Generacija koja svojom brojnošću, osebujnošću i talentom budi razloge za optimizam. Ne tako davno bili su samo bistri petogodišnjaci, a sada su velika radost svojih trenera, učitelja i roditelja. Velik broj zapaženih djevojčica obećava i bolje dane ženskog šaha. Geografska raspršenost njihovih kluba od Vukovara do Omiša, kao i pojava nekih novih u radu s mladima, govori nam o početku jednog lijepog buđenja. Mladi, pametni, obrazovani roditelji sve više i češće dovode svoju djecu na šah i s njima on dobiva neki novi sjaj. Trebat će još puno strpljenja i rada s njima – no vidljivo je svima: vrijedi vjerovati u njih. Godište 1999. 59

Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

1. 2. 3. (1. ž.) 4. (2. ž.) 5. (3. ž.) 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13.

II II MK MK I III III III IV IV IV II IV

Plenča Jadranko 1728 1996 ŠK Rijeka, Rijeka Tica Sven 1577 1961 ŠK Rijeka, Rijeka Batory Lucija 1561 1923 ŠK Lucija, Rijeka Samardžić Ana 0 1937 ŠK Ericsson-Nikola Tesla, Zagreb Iveković Zvjezdana 0 1854 ŠK Podsused, Zagreb Udovičić Dominik 0 1807 ŠK Đuro Đaković Holding, Sl. Brod Pakter Mateo 0 1806 ŠK Vukovar '91, Vukovar Prevarić Ivan 0 1795 ŠK PIK Vrbovec, Vrbovec Zadravec Matija 0 1793 ŠK Gornji Mihaljevec, Macinec Makovec Bruno 0 1777 ŠK Sloboda, Mihovljan-Čakovec Ružić Rafael 0 1762 ŠK Labin, Labin Krajačić Ivona 0 1749 ŠK Goran, Vrbovsko Jurišić Josip 0 1744 ŠK Mornar, Split

Jadranko Plenča

Lucija Batory (u sredini)

Rame uz rame Jadranko Plenča i Sven Tica predvode ovu generaciju, čiji su junaci još mnogima nepoznati. Kad su treneri i gledatelji u Sv. Filipu i Jakovu gledali njegove partije protiv 7-9 godina starijih juniora, mnogi su pomislili: ovaj malac će prestići brata! Već je nadomak prve kategorije, što je za naše prilike u toj dobi vrhunsko prolazno vrijeme. Ovi klinci će vidno pomaknuti granice i uobičajene percepcije dječje nadarenosti. Godište 2000. 1. 2. 3. 4. 5. (1. ž.) 6. 7. 8. 9. 10. 11. (2. ž.) 12. (3. ž.) 13. II II III I IV IV IV III IV III III Livaić Leon Tomulić Teo Šaravanja Matija Jambrešić Filip Blažeka Mihaela Grgurević Benjamin Požgaj Hrvoje Muha Miljenko Matanović Anto Dubrović Romuald Sardelić Marina Samardžić Nikolina Kaselj Filip 1852 1591 1473 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1900 1931 1620 1829 1807 1794 1783 1755 1733 1728 1687 1670 1670 ŠK Banja Luka, Zagreb ŠK Junior, Rijeka ŠK Goran, Bibinje ŠK Ban Jelačić, Zaprešić ŠK Polet, Buševec ŠK Posavac, Ruščica-Sl.Brod ŠK Sveta Nedelja, Bestovje ŠK Zagreb, Zagreb ŠK Đuro Đaković Holding, Sl. Brod ŠK Draga, Rijeka ŠK Blato, Blato ŠK Lucija, Rijeka ŠK Virovitica, Virovitica 60

Leon Livaić Teo Tomulić Hrvoje Požgaj Djeca su najljepši ulog u budućnost, a ovdje imamo popis najustrajnijih ulagača. Do juniorske dobi ova će tablica doživjeti još puno preokreta, a sadašnjim predvodnicima valja dobro zapeti da izdrže i ne budu prestignuti. S osvojenom 2. kategorijom već sada im se smiješi lijepa perspektiva. Godište 2001.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

1. 2. (1. ž.) 3. 4. 5. (2. ž.) 6. 7. 8. 9. 10. 11. (3. ž.) 12. 13.

IV II IV IV II II

III

Ivić Lovre Cvitan Ena Benčić Vedran Iveković Stjepan Vujić Agata Antulov Marta Benčić Hrvoje Krmpotić Karlo Vidaković David Aščić Robert Stanković Elena Mićan Mato Veverec Ivo

1536 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

1725 1762 1746 1730 1722 1705 1675 1668 1667 1657 1653 1650 1649

ŠK Epetium, Stobreč ŠK Goran, Vrbovsko ŠK Banja Luka, Zagreb ŠK Podsused, Zagreb ŠK Rječina, Dražice ŠK Casper, Zadar ŠK Banja Luka, Zagreb ŠD Sisak, Sisak ŠK ETF-Osijek, Osijek ŠK Dama, Đakovo ŠK Stridon, Štrigova ŠK Piškorevci, Piškorevci ŠK Oroslavje, Oroslavje

Ena Cvitan

Vedran Benčić

Stjepan Iveković

Naizgled premali za neku ozbiljniju ocjenu perspektive, oni koračaju velikim koracima u ozbiljni šahovski svijet. Ena je uz to dijete omladinskog prvaka svijeta, Ognjena Cvitana i njegove velike šahovske ljubavi iz Delnica, Ive Cvitan Silić. Stjepan Iveković korača dobro utabanim trofejnim stopama starije braće i sestara i već se okitio titulom državnog prvaka. 61

Lovre Ivić iz Stobreča i Vedran Benčić iz Dugog Sela su dečki koji puno obećaju. Bit će to doista zanimljiva trka do neke Bjelolasice 2020. kad će neki od njih, ako izdrže sve nedaće naukovanja stići na vrh hrvatskog juniorskog olimpa. Tablice preostalih šahovskih godišta valja uzeti s krajnjom rezervom, jer neke od njih možemo sortirati samo po abecedi.

Godište 2002.
Kategorija /titula

Prezime i ime

elo

nrtg

sadašnji klub

1. 2. 3. 4.
5.-33.

IV IV

Duda Daniel Muha Magdalena Ribičić Marin Njegač Matija
Antić Iva Bužalja Ferninando Cokarić Marin Cokarić Petra Čule Niko Ergović Pavle Filajdić Petar Franolić-Kukina Silvio Golubičić Đuka Grgić Ivan Job Lara Lešić Sven Marković Ivan Matošević Viktor Mihaljević Marko Mišerić Ana Perkić William Puklin Karlo Pulić Silvestar Rozga Ivan Smokvina Toni Spajić Petra Stanković Branimir Stilinović Oton Šargač Laura Šoš Fran Vučemilović-Jurić Petra Vuković Tin Žuteg Dorotea

0 0 0 0
0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

1709 1638 1627 1609
1600 1600 1600 1600 1600 1600 1600 1600 1600 1600 1600 1600 1600 1600 1600 1600 1600 1600 1600 1600 1600 1600 1600 1600 1600 1600 1600 1600 1600

ŠŠ Goranka, Ravna Gora ŠK Zagreb, Zagreb ŠK Omiš, Omiš ŠD Varaždin, Varaždin
ŠK Donji Miholjac, ŠK Podsused, Zagreb ŠK Epetium, Stobreč ŠK Epetium, Stobreč ŠK Volosko, Volosko ŠK Radnik, Velimirovac ŠK Brod, Sl. Brod ŠK Karlobag, Karlobag ŠK Bošnjaci, Bošnjaci ŠK Vinkovci, Vinkovci ŠK Donji Miholjac ŠK Sladorana, Županja ŠK Kastav ŠK Strmac, N. Gradiška ŠK Hrvatski branitelj 90-96, Zagreb ŠK Podsused, Zagreb ŠK Lošinj, Mali Lošinj HAŠK-Mladost, Zagreb ŠK Volosko ŠK Petar Sedlar Pepe, Kaštel Novi ŠK Kraljevica ŠK Donji Miholjac ŠK Brod, Slavonski Brod ŠK Hrvatski branitelj 90-96, Zagreb ŠK Slatina ŠK Donji Miholjac ŠK Virovitica ŠK UHBDR 99. brigade, Zagreb ŠK Goran, Vrbovsko

62

Što god mislili o „registriranju male djece“ u toj dobi, neka Vam ovo bude podsjetnik da su neki klubovi već zauzeli „dobra mjesta u vlaku šahovske budućnosti.“ Jasno je da će se on još putem prazniti i popunjavati, te da za ozbiljno bavljenje šahom nije kasno ni u 10., pa ni u 16. godini (primjer velemajstora Marovića). Trebali bi ipak na nekoj od skupština klubova širom Hrvatske samo pokazati ovaj popis, pa malo razmisliti o njemu. Možda se stvari još više pokrenu. Ako primjerice Donji Miholjac ovdje već ima čitavu kadetsku ekipu za školsko natjecanje 2016., to mora nešto značiti. Vjerujte mi na riječ, pa ćemo jednom o tom popričati na nekoj kavi u budućnosti. Ako ste mislili da je ovdje kraj – prevarili ste se. Na rejting-listi HŠS-a ima još mlađih! Pogledajmo i njih. Godište 2003. 1. 2.
3.-13.

Kakuk Tibor Špiranec Lovro
Barbarić Domagoj Bibić Matea Bogdanović Renato Dejanović Tereza Raguž Šima Hajpek Egon Kardum Petar Krstanac Ante Levačić Matej Tomljanović Marin Vujić Zvonimir

0 0
0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

1645 ŠK Grgin Dol, Požega 1617 ŠD Varaždin, Varaždin
1600 1600 1600 1600 1600 1600 1600 1600 1600 1600 1600 ŠK Brod, Slavonski Brod ŠK Hrvatski branitelj 90-96, Zagreb ŠK Posavac, Ruščica-Sl.Brod ŠD Sisak, Sisak ŠK Dama, Đakovo ŠK Grgin Dol, Požega ŠK Zadar, Zadar ŠK Bedem, Gornji Bogićevci ŠK Casper, Zadar ŠK Velebit, Senj ŠK Rječina, Dražice

Ovo nije slika iz „paralenog svemira“ već šah s najmlađima na casperovski, (čitaj: Šagijev) način. Na listi 2003. godišta koje je tek nedavno savladalo slova i donijelo iz škole prve pohvalnice za odličan uspjeh, vidimo i djecu iz nekih šahovskih obitelji. Bit će jako, jako zanimljiva kadetska prvenstva do 2018. Kako je ono slijepi a dalekovidni profesor povijesti iz Dugava bio napisao: Školska šahovska epidemija! Povijest se nastavlja, proročanstva ispunjavaju, a mi smo svjedoci, protagonisti i ljudi koji mogu pomoći da hrvatska šahovska bajka bude još ljepša. Nema valjda još? Ne mogu vjerovati! Ima! 63

Godište 2004. 1.-4. Maravić Ivan Šargač Vlatka Tomrlin Luka Udovičić Krešimir 0 0 0 0 1600 1600 1600 1600 ŠK Odra, Odra-Novi Zagreb ŠK Slatina, Slatina ŠK HAAS Đurđevac, Đurđevac ŠK Brod, Slavonski Brod

Godište 2005. 1. Hajpek Erik 0 1600 ŠK Grgin Dol, Požega

Upoznajmo i upamtimo ime najmlađeg registriranog igrača u Hrvatskoj. To je Erik Hajpek iz Požege koji je od najstarijeg Rudolfa Žorata iz Delnica, mlađi ravno 86 godina 11 mjeseci i 3 dana. Bilo bi lijepo kad bi upriličili njihov susret i ovjekovječili ga kao primjer fenomena mogućeg jedino u šahu. Ni jedan drugi sport time se ne može podičiti.

Da ne odemo u krajnost, nećemo dalje istraživati tko sve i gdje igra šah od najranije dobi. I naše je vrijeme na svoj način „vrijeme čuda“, a svako bi se dijete koje ima radosno i sretno djetinjstvo trebalo osjećati „čudom ljubavi“.

UMJESTO ZAKLJUČKA: Na kraju ovog podugačkog i na trenutke zamornog uratka,

zahvaljujem na strpljenju svakom pažljivom čitatelju. 64

Čitav materijal je nastao kao uvod u ovogodišnji Osvrt na kadetsko prvenstvo u Šibeniku. Već dugo me kopkala ta tajna zlatnih godina našeg šaha, bljeskovi talenta i kontinuitet generacija. Kad sam ga započeo, tek sam onda uvidio koliko je to golem i zahtjevan posao, kog bi se trebala prihvatiti grupa odabranih autora, što bi nas odvelo na trag stvaranja „Hrvatske šahovske enciklopedije“. Za tako veliko i nadvremensko djelo, niti sam pozvan, niti kompetentan, pa mi oprostite ako sam se na trenutke u radosti otkrivanja bio zanio. Neće proći puno vremena pa će u dijalektici ovih tablica, osobito u mlađim godištima, doći do značajnih promjena. Neminovnom smjenom sjena i svjetala, neki će dragi šahisti tiho napustiti naš svijet, neki poći za unosnijim poslovima ili običnim malim srećama, a neki se jednostavno umoriti od aktivnog šaha. Oni drugi koji postignu pomak vrijedan bilježenja, naći će se kroz neko vrijeme nekoliko mjesta naprijed, možda i na samim vrhovima nečeg što stoljećima prepoznajemo kao glad duha, inspiraciju ratnika i maštu putnika. Do tada, hvala svima koji vole šah, na tom „pobratimstvu duša“, na utješnoj misli da mnogi koji nigdje na svijetu ne pronađoše „svoju vrstu“, mogu s pouzdanjem biti primljeni u bratstvo poklonika šaha i biti prihvaćeni na tom „Tibetu ljudskog uma“.
Vlado Karagić

65

Share & Embed

More from this user

Commenting has been disabled.