Festiwale filmowe




 
Festiwale filmowe

Łódź to miasto o specyficznym, niespotykanym klimacie. Pałacowe salony, piękne sakralne wnętrza, sale koncertowe i teatralne, a także rozmaite nieszablonowe przykłady architektury industrialnej są oprawą dla wielu ciekawych wydarzeń kulturalnych o międzynarodowej renomie. Również łódzka publiczność entuzjastycznie przyjmuje wszelkie inicjatywy mające na celu popularyzację sztuki, dlatego licznie uczestniczy w różnorodnych w tematyce i charakterze festiwalach odbywających się w Łodzi przez cały rok.

Ze względu na tradycje filmowe Miasta nie brak tu wydarzeń poświęconych X Muzie. Poniżej zamieszczamy krótkie opisy najważniejszych łódzkich festiwali związanych ze sztuką filmową - od kameralnych, prezentujących dzieła wychodzące poza główny nurt współczesnej kinematografii, po przedsięwzięcia największe, organizowane z rozmachem i wieloma imprezami towarzyszącymi, na których spotkać można gwiazdy światowego kina.


 



Explorers Festival

Termin: listopad
Rodzaj: impreza cykliczna
Organizator: Łódzki Klub Trekkingowy

Explorers Festival odbywa się w Łodzi od 1999 roku. Festiwal to multimedialne prezentacje indywidualności alpinizmu, eksploracji, sportu, filmu i przygody z całego świata, zawody, konkursy i wystawy. Gośćmi festiwalu byli m.in.: Reinhold Messner, Bertrand Piccard, sir Christian Bonington, Norman Kent, Borge Ousland, Erich von Däniken, Krzysztof Zanussi.

Ważnym wydarzeniem festiwalu jest jego część filmowa:

  • Konkurs Form Wizualnych i Sztuki Prezentacji „Artshow” – najważniejszy konkurs filmu dokumentalnego w Polsce nawiązujący do tematyki festiwalu
  • Top Kino - spotkania ze światowymi twórcami filmu dokumentalnego, prezentacja ich twórczości i dorobku

Explorers Festival jest jednym z najważniejszych na świecie festiwali. Znakomici goście, fantastyczna atmosfera, to powód, dla którego w Łodzi co roku pojawiają się tłumy młodych ludzi okupujących obiekty festiwalowe.

www.festiwalgor.pl


Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej "Kamera Akcja"

Termin: marzec

Rodzaj: impreza cykliczna

Organizator: Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalno-Rozwojowych PROKULART

Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej KAMERA AKCJA to jedyne wydarzenie w Polsce poświęcone działalności krytyków filmowych. Festiwal organizowany jest przy wsparciu merytorycznym Instytutu Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie znajduje jeden z dwóch oddziałów filmoznawstwa w naszym kraju. Głównym celem festiwalu jest tworzenie żywego miejsca wymiany poglądów o sztuce filmowej kształtującego i wpływającego na młodych adeptów stawiających pierwsze kroki w dziedzinie krytyki filmowej. Efektem dużego sukcesu organizacyjnego dwóch pierwszych edycji festiwalu jest powstanie branżowej platformy komunikacyjnej pomiędzy filmoznawcami z całej Polski – „Akcja Filmoznawca”.

Organizatorzy współpracują z większością ośrodków filmoznawczych w Polsce integrując środowisko teoretyków kina oraz budując i konfrontując poglądy filmoznawców, krytyków, widzów i artystów.

W części filmowej festiwalu prezentowane są produkcje zauważone i docenione przez krytyków na polskich i światowych festiwalach filmowych. W formie retrospektyw często powracamy do kina tworzonego przez najważniejszych twórców XX wieku. Organizatorzy starają się prezentować filmy, które rodzą polemikę i wywołują emocje i mogą być doskonałym materiałem do pracy nad doskonaleniem się w wyrażaniu własnych sądów.

http://kameraakcja.com.pl/


Targowa Street Film&Music Festival

Termin: lipiec

Rodzaj: impreza cykliczna

Organizator:  Targowa Street Film&Music Festival, Stowarzyszenie Filmowo-Muzyczna Odyseja, Blackmilk Impresariat

To jedno z największych letnich wydarzeń filmowo-muzycznych w Polce i kulturalna wizytówka miasta Łodzi. Festiwal co rok gromadzi kilkanaście tysięcy fanów muzyki i filmu. W 2011 r. w festiwalu wzięło udział ponad 14 000 osób z całej Polski.  Targowa Street Film&Music Festival to trzydniowa uczta dla kinomanów i melomanów. Festiwal co roku rozpoczyna się koncertem inauguracyjnym na dziedzińcu łódzkiej „Filmówki". Artyści to światowej sławy kompozytorzy muzyki filmowej, którym towarzyszy orkiestra symfoniczna. Kolejne dwa dni to przede wszystkim: Forum wypowiedzi dla młodych twórców oraz konkurs studenckich etiud filmowych „Przed debiutem", nadsyłanych przez szkoły filmowe z całego świata, projekcje filmowe zgodnie z ideą  „Wielkie kino bez popcornu" - prawdziwe kino spoza ekranów multipleksu, „Lekcje Kina z Mistrzami", czyli otwarte spotkania z autorytetami świata X muzy, zdobywcami najważniejszych europejskich nagród filmowych i światowych ( Oscar, Złota Palma, Złoty Niedźwiedź, Złote Lwy).

http://targowafestival.pl/

 

Filmteractive Festival 

Termin: wrzesień

Rodzaj: impreza cykliczna

Organizator: Fundacja Media Klaster

Festiwal Filmteractive to jedyny europejski festiwal poświęcony mieszance nowych technologii i sztuki filmowej. Festiwal ma zapewnić miejsce, gdzie przedstawiciele branży filmowej, interaktywnej i reklamowej będą mogli wymieniać swoje doświadczenia i poszukiwać nowych możliwości współpracy w ramach sieci. Zakres tematyczny trzydniowego festiwalu skupia się na kwestiach interaktywnych wideo, treści branżowych, zagadnień cross-mediowych, cyfrowego opowiadania historii i rozrywki samej w sobie.  Na Filmteractive Festiwal składają się z warsztaty, panele dyskusyjne, konkursy i "strefy sieciowe".

http://www.filmteractivefestival.pl/

 

Festiwal Kina Niezależnego „Off Jak Gorąco”

Termin: maj
Rodzaj: impreza cykliczna
Organizatorzy: Kino Charlie i Stowarzyszenie „Łódź Filmowa”

Festiwal Kina Niezależnego "Off jak gorąco" jest imprezą ogólnopolską. Uczestniczą w niej twórcy kina niezależnego, debiutanci i miłośnicy kina pozostającego na uboczu polskiej kinematografii. W jury zasiadają twórcy, którzy wyszli z nurtu kina niezależnego i odnieśli sukces na polskich festiwalach.
W ramach Festiwalu odbywa się konkurs na najlepszy film niezależny, zaś towarzyszą mu retrospektywy, przeglądy filmów fabularnych, spotkania z twórcami i warsztaty filmowe.

Młodzi twórcy walczą o nagrodę w dwóch kategoriach:

  • Najlepszy film niezależny (studenci i absolwenci szkół filmowych i artystycznych, amatorzy, niezależne grupy filmowe itp.)
  • Najlepszy film szkolny (uczniowie szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i liceów)

Swoją nagrodę przyznaje również publiczność festiwalu.


Festiwal Mediów„Człowiek w Zagrożeniu”

Termin: listopad
Rodzaj: impreza cykliczna
Organizator: Muzeum Kinematografii

Ogólnopolski Festiwal Mediów „Człowiek w Zagrożeniu” jest konkursowym przeglądem krajowej twórczości dokumentalnej, którego tematyka dotyczy szeroko rozumianych zagrożeń kondycji człowieka – zarówno indywidualnych, jak i społecznych.
Festiwal prezentuje twórczość filmową, telewizyjną, video – profesjonalną i amatorską oraz reportaże radiowe. Dopuszczone są materiały dowolnej długości.
Oprócz nagrody głównej festiwalu – statuetki „Białej Kobry” wraz z towarzyszącą Nagrodą Prezydenta Miasta Łodzi – przyznawanych jest kilka innych wyróżnień. Każdemu przeglądowi towarzyszą pokazy pozakonkursowe (najczęściej twórczość zagraniczna, często z krajów sąsiednich), wystawy fotograficzne lub plastyczne, sesje, spotkania autorskie i panele dyskusyjno-filmowe.

www.festiwalmediow.art.pl


Festiwal Muzyki Filmowej

Termin: na przełomie maja i czerwca
Rodzaj: impreza cykliczna
Organizator: Stowarzyszenie Miłośników off Kultury „SMoK” i Muzeum Kinematografii

Idea festiwalu promującego polskich twórców muzyki filmowej zrodziła się w Łodzi w roku 1996. Założeniem programowym festiwalu była chęć skupienia i zaprezentowania w jednym miejscu twórczości największych kompozytorów muzyki filmowej. Każda edycja jest poświęcona jednemu autorowi. Bohaterami poprzednich edycji Festiwalu Muzyki Filmowej byli: Wojciech Kilar, Krzysztof Komeda Trzciński, Michał Lorenc, Zygmunt Konieczny, Krzesimir Dębski, Andrzej Korzyński, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Henryk Wars, Henryk Kuźniak, Andrzej Kurylewicz i Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz.
Bohaterem XII Festiwalu Muzyki Filmowej będzie Jerzy Satanowski. Festiwal nawiązuje również do bogatych tradycji filmowych Łodzi i promuje Łódź - jako miasto filmowe.

Dla upamiętnienia zmarłego tragicznie pomysłodawcy Festiwalu przyznawana jest Nagroda im. Tomasza Gaduły - Zawratyńskiego dla dziennikarza promującego film i muzykę filmową. Laureatami tej nagrody są m.in. Grażyna Torbicka, Alicja Helman, Maria Szabłowska, Stanisław Janicki, Paweł Sztompke, Marek Karewicz.

http://www.kinomuzeum.pl/index.php?action=fe014



MEDIATRAVEL
Festiwal Cywilizacji i Twórczości Audiowizualnej

Termin: początek kwietnia
Rodzaj: impreza cykliczna
Organizator: Fundacja ARKADIA, Stowarzyszenie PROCINEMA

Festiwal MEDIATRAVEL skierowany jest głównie do twórców z obszaru mediów i sztuk audiowizualnych (Film, Radio, Fotografia, Internet) związanych
z tematyką społeczną, podróżniczą, etniczną i obyczajową.

Wyodrębniony w ramach Festiwalu- MEDIATRAVEL CINEMA (Lodz Cinema Document) to konkurs filmów dokumentalnych, skierowany przede wszystkim do twórców profesjonalnych, ale także do amatorów, którzy realizują swoje utwory w szeroko pojętej tematyce Odkrywania Świata.
Festiwalowi towarzyszą liczne wystawy fotograficzne, prezentacje, koncerty oraz warsztaty radiowe, fotograficzne i filmowe (reżyserskie).

www.mediatravel.pl

 

Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego

Termin: wrzesień co 2 lata (13 edycja 16-19/09/2009)
Rodzaj: impreza cykliczna
Organizator: Wytwórnia Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych, Łódzki Dom Kultury, Stowarzyszenie "Film – Przyroda – Kultura", Stowarzyszenie "Łódź Filmowa", Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 im. Wł. Puchalskiego w Łodzi.

Celem Festiwalu jest popularyzacja krajowego i międzynarodowego dorobku filmu przyrodniczego, dokonanie oceny dzisiejszego stanu i perspektyw rozwoju filmu przyrodniczego, określenie możliwości wykorzystania filmu przyrodniczego w edukacji młodzieży i wyróżnienie najbardziej wartościowych filmów i programów TV o tematyce przyrodniczej

W Festiwalu biorą udział filmy krótko- i średniometrażowe, które rywalizują o następujące nagrody:
1) Główną nagrodę - Grand Prix im. Wł. Puchalskiego dla najlepszego filmu Festiwalu, w postaci statuetki oraz nagrody pieniężnej.
2) Nagrody Specjalne (w tym: za zdjęcia im. Janusza Czecza, za film posiadający szczególne wartości edukacyjne, za film o charakterze publicystyczno – reportażowym, za film najbardziej zgodny z tematyką festiwalu).

Festiwal jest imprezą wielonurtową, której towarzyszą wystawy fotograficzne i plastyczne, a także warsztaty edukacji ekologicznej dla dzieci i młodzieży.

www.wfo.com.pl


 

Międzynarodowy Festiwal Szkół Filmowych i Telewizyjnych "Mediaschool"

Odbywa się: październik
Rodzaj: impreza cykliczna
Organizator: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera

Nagrodą główną Festiwalu jest Grand Prix. Dodatkowo dzieła studentów rywalizują także o I, II, III nagrodę oraz Discovery Network Award, w konkursie krótkometrażowych filmów dokumentalnych. Corocznie, o wspomniane trofea ubiegają się studenci z ponad 30 szkół filmowych z różnych krajów świata. Prezentowane filmy reprezentują wysokie walory humanistyczne.
Na Festiwalu prezentowane są projekcje filmów członków Federacji Niezależnych Twórców Filmowych. Odbywa się tu także pokaz archiwalnych etiud zrealizowanych przez studentów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

www.filmschool.lodz.pl/pages/view/269-festiwal-mediaschool


 

Se-ma-for Film Festiwal

Termin: październik
Rodzaj: impreza cykliczna
Organizator: Fundacja Filmowa Se-ma-for

 

Se-Ma-For Film Festival istnieje od 2009 roku. Jest drugim na świecie i pierwszym w Europie międzynarodowym festiwalem animowanych filmów lalkowych i technik przestrzennych (stop motion).

Festiwal składa się z następujących elementów: międzynarodowego konkursu filmów wykonanych w klasycznych technikach poklatkowych (animacja lalkowa, animacja plastelinowa i inne techniki przestrzenne); polskiego konkursu profesjonalnych filmów animowanych realizowanych we wszelkich technikach; cyklu pokazów towarzyszących (tematycznych, historycznych, monograficznych) prezentujących możliwości wyżej wymienionych technik filmowej animacji wczoraj i dziś; warsztatów animacji dla dzieci i młodzieży, spotkań autorskich i innych wydarzeń towarzyszących.

Se-ma-for Film Festival kieruje swój program zarówno do studentów rozmaitych kierunków (nie tylko artystycznych), do ludzi dorosłych jak i do dzieci i młodzieży w różnym wieku (przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum), jednym słowem do wszystkich zainteresowanych sztuką filmowej animacji. Ponadto na Festiwal zapraszani są goście zarówno z polskich, jak i z zagranicznych środowisk: twórców, producentów, dystrybutorów, teoretyków, historyków i popularyzatorów filmowej animacji.

 

http://www.se-ma-for.com/pl/festiwal

 

 

 

strona główna łódź film commission miasto i region łódź i film realizacja produkcji filmowej wsparcie finansowe baza specjalistów baza lokacji aktualności kontakt
Opracowanie graficzne: Toolbox  |  Wykonanie strony: SFeRa