03.jpg02.jpg05.jpg01.jpg04.jpg

Географски положај

Општина Рековац се налази у средишњем делу Србије и југоистичном делу Шумадије, између Гледићких планина на западу и Јухора на истоку. 

Поморавски округВарош Рековац, центар истоимене општине у Поморавском округу, налази се на око 30 км југозападно од Јагодине, на реци Дуленки, у брдовитом крају који је познат под својим историјским именом Левач. Са запада се уздижу високи обронци Гледићких планина, а са југоистока прибрежје планине Јухор. Цео Левач прошаран је малим али водоносним рекама.

Опширније...

Статистички подаци

Страница у изради

Историја

Левач се као жупа помиње већ у повељама Симеона Немање и Стефана Првовенчаног у манастиру Хиландару, крајем XII и почетком XIII века, као и у житију Светог Симеона (Немање) од Саве Немањића. Према овим наводима, Левач је улазио у састав државе великог жупана Стефана Немање. Старо српско село Рекавице први пут се помиње у писаним изворима турског начелства и пореским документима 1595. године као Раковац. После ослобођења од Турака, Рековац је постао део кнежевине Левач у саставу Јагодинске нахије. Насеље је ушорено 1836. године, а статус варошице добило је 1886. године.

Опширније...

Рељеф и клима

У рељефу општине Рековац издвајају се две природне целине: равничарски део који се простире на површини од око 3.700 ха и брдско-планински део, површине 32.000 ха (приближне процене). Истичу се следећи тектонски облици: Јухор (стара громадна планина), Гледићке планине (младе веначне планине) и Левачка котлина спуштена између поменутих планина која представља границу између старих родопских и младих динарских планина. Од флувијалних облика рељефа већи значај имају долине Каленићке, Жупањевачке и Дуленске реке, а мањи долине Ломничке, Доброселичке и Крушевичке реке.

Опширније...

Спорт

Спорт

Спорт у Рековцу се одвија на аматерском нивоу. Од спортова је најзаступљенији фудбал. Овај податак илуструје чињеница да у граду постоји 11 фудбалских клубова. 

Опширније...

Општина Рековац, 2012. Сва права задржана