Tražilica:



Srijeda, 8. svibnja 2013.  








Djeca




Mladi




Studenti




Odrasli




Osobe starije dobi




Osobe s invaliditetom




Zdravstveni djelatnici









Zanimljivosti


Nagradni natječaj "Znanje pobjeđuje-'ajde priključi se!"
Povodom Svjetskog dana borbe protiv AIDS-a (1.12.) Hrvatski zavod za javno zdravstvo i UN tematska skupina za HIV/AIDS uz potporu Ministarstva zdravlja organiziraju nacionalnu kampanju promocije edukacije, zaštite i testiranja na HIV „Znanje pobjeđuje“.



Zanimljivosti


Svjetski dan prve pomoći
Druge subote u rujnu obilježava se Dan prve pomoći. Pružanjem pravodobne i pravilne prve pomoći i sprečavanjem ozljeđivanja spašavaju se životi.



Zanimljivosti


Nagradni kviz "Zaštita od sunca i zdravlje 2012"
Portal zdravlje.hzjz.hr organizira edukativni nagradni online kviz s ciljem edukacije kako zaštiti zdravlje od prekomjernog izlaganja suncu.



Zarazne bolesti


Informacije za roditelje koji su odabrali ne cijepiti dijete
Ako ste odabrali ne cijepiti svoje dijete, trebate biti svjesni rizika i odgovornosti. Odluka o odgodi nekih cijepljenja ili potpunom odbijanju cjepiva može biti rizična. Ovdje možete pročitati prijevod letka o cijepljenju koji je izradio Europski ured Svjetske zdravstvene organizacije.Molimo Vas da slijedite ove upute radi zaštite Vašeg djeteta, obitelji i drugih osoba.



Zarazne bolesti


Šumski krpelji i bolesti koje prenose – kako se zaštititi?
Krpelji su sitne, nekoliko milimetara dugačke životinjice koje pripadaju skupini člankonožaca i paučnjaka. Važni su za zdravlje jer se hrane krvlju životinja i čovjeka i mogu prenositi neke zarazne bolesti, no na sreću samo mali broj krpelja nosi uzročnike bolesti. Kako bi mogli što ljepše i sigurnije odlaziti u prirodu, dobro je ponešto znati o tim malim životinjama, o rizicima koje one predstavljaju za ljude i načinima zaštite zdravlja.



Tjelesna aktivnost i zdravlje


Počeli upisi u školu trčanja za odrasle
Živite u začaranom krugu sjedenja i vožnje automobilom do radnog mjesta gdje opet sjedite satima i satima pred kompjuterom? Na kraju dana opet sjedate u automobil i vozite se doma gdje večeri provodite zavaljeni na kauču u dnevnom boravku? Prekinite začarani krug i upišite se u školu trčanja za početnike!



Osobe s invaliditetom


Program za kvalitetniji život osoba s invaliditetom
Život osoba s invaliditetom ponekad je težak- ne možeš sam otići u dućan, često ti je potrebna pomoć drugih, a ne znaš kako i gdje ju tražiti, želiš imati nekog pored sebe da te sasluša kad ti je teško, htio bi se više zabavljati u životu ili želiš pronaći posao, a ne znaš od kuda krenuti... Ako si mlada osoba s invaliditetom, imaš između 18 i 30 godina i živiš na području Grada Zagreba, mi ti možemo pomoći da uspješno riješiš poteškoće koje donosi život s invaliditetom.



Zanimljivosti


Važno je kretati se!
Kretanje je izuzetno važno za zdravlje, za psihu, za radostan i vedar odnos prema životu. Krećite se svakog dana najmanje 30 minuta, onako kako vam najviše odgovara i najbolje se uklapa u vaš dnevni ritam. Hodajte! Možete umjereno, ili pak „oštro“ hodati. Važno je kretati se!



Okoliš i zdravlje


Plastična ambalaža
Posljednjih dana primamo e-mail o plastičnoj ambalaži koji bez provjere u istinitost prosljeđujemo dalje. Iznosimo činjenice je li se zaista trujemo!



Osobe s invaliditetom


Osobe s invaliditetom otplivale rapski maraton
U subotu 20. kolovoza održan je Inicijalni plivački maraton za osobe s invaliditetom u sklopu tradicionalnog rapskog maratona ''Rab 2011''.



Osobe s invaliditetom


Promocija ronjenja za osobe s invaliditetom
Ronilački klub „Geronimo“ i IAHD Adriatic pozivaju Vas da medijski popratite tradicionalno otvaranje ronilačke sezone koje se održava u Mariboru, Slovenija, na bazenu Pristan, u utorak, 12. travnja 2011. godine, s početkom u 16:00 sati.



Osobe s invaliditetom


Rehabilitacija i zapošljavanje osoba s invaliditetom
Dana 11.03.2011. s početkom u 09:30 h, u organizaciji Udruge ''Svitanje'' održan je seminar ''Hrvatska iskustva u rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom''. Seminar se održao u u prostorima Kuće ljudskih prava u Zagrebu. Obrađene su brojne zanimljive i korisne teme, a seminaru je prisustvovalo 40 stručnjaka iz zdravstvenih ustanova, centara za socijalnu skrb, strukovnih, nevladinih, državnih i drugih organizacija.



Osobe s invaliditetom


Thera vital u Hrvatskoj
Visoke cijene te niski životni standard obično su razlog što večina naših osoba s invaliditetom (prije svega osoba s ozljedom kralježnične moždine) ne ulaže dovoljno u svoju kondiciju i održavanje fizičkog stanja. No, zahvaljujući dobroj suradnji njemačke tvrtke medica Medizintechnik i udruge HUPT (Hrvatske udruge paraplegičara i tetraplegičara) jedini model kućnog uređaja za aktivnu rehabilitaciju osoba s najrazličitijim vrstama invaliditeta postao je dostupan i u našoj zemlji.



Zanimljivosti


GRIPA
Knjiga o gripi



Upute za potrošače


Tečaj higijenskoga minimuma
Za stjecanje osnovnog znanja o zdravstvenoj ispravnosti namirnica i osobnoj higijeni osoba koje rade u proizvodnji i prometu namirnica.



Zanimljivosti


OSMJEH
OSMJEH - savjetovalište za neurorizičnu djecu je otvoreno! Hrvatsko društvo za optimalizaciju razvoja neurorizične djece je nevladina i neprofitna organizacija koja je osnovana 2005. god.



Hrana


Smeđi šećer ili meki smeđi šećer, ima li razlike?
Kontroverze koje se odnose na proizvod naziva „smeđi šećer“ mogu se naći na raznim forumima , stručnim i manje stručnim člancima na web-u. Isto je izazvalo nekoliko interesantnih polemika i na nacionalnoj televiziji , dnevnim novinama pa i u novinama specifičnog područja obajavljivanja . Upravo zbog ovog potonjeg potrebno je razjasniti nekoliko zabluda koje se navode u članku potonjih novina.



Tjelesna aktivnost i zdravlje


Kretanjem do zdravlja
Udruga Aktivan život, uz pokroviteljstvo Gradskog ureda za zdravstvo Grada Zagreba, organizira seriju predavanja pod nazivom "Kretanjem do zdravlja".



Osobe s invaliditetom


Obilježen dan multiple skleroze
Savez društava multiple skleroze Hrvatske (SDMSH) i Društvo multiple skleroze grada Zagreba (DMSZG) centralno su obilježili 26. rujna - nacionalni Dan multiple skleroze, predstavljanjem novih prostorija Udruge koje su otvorene na adresi Trnsko 34.



Zanimljivosti


Međunarodni dan starijih osoba
Međunarodni dan starijih osoba, koji su proglasili UN, pod sloganom "Stariji ljudi kao nova snaga za razvoj", obilježava se u cijelom svijetu da bi se naglasila važnost osiguravanja životne sredine koja se može prilagoditi potrebama i sposobnostima stanovnika treće dobi.



Osobe s invaliditetom


Građanskom inicijativom do bolje pristupačnosti
U savjetovalište za osobe s invaliditetom, u travnju 2008. godine, pristiglo je pismo čitateljice o potrebi poštivanja pristupačnosti javnim ustanovama za osobe s invaliditetom s posebnim naglaskom na ulazak u domove zdravlja. Kao jedan od primjera naveden je problem ulaska u Dom zdravlja željezničara u Zagrebu, Grgura Ninskog 3.



Osobe s invaliditetom


Znak pristupačnosti i plaćanje parkinga u Zagrebu
U savjetovalište za osobe s invaliditetom pristigao je upit o načinu reguliranja parkirnog mjesta, u Gradu Zagrebu, na osnovu posjedovanja znaka pristupačnosti.



Osobe s invaliditetom


10. škola za voditelje udruga osoba s invaliditetom
U organizaciji Hrvatskog saveza udruga tjelesnih invalida (HSUTI) održati će se, od 16.10. – 18.10. 2008., 10. škola za voditelje udruga osoba s invaliditetom „Znanjem do bolje kvalitete života osoba invaliditetom“.



Osobe s invaliditetom


"Žene i multipla skleroza"
Od 3. – 5. listopada 2008. godine u Selcu će se, u organizaciji Saveza društava multiple skleroze Hrvatske, održati VII. Simpozij pod nazivom: „Žene i multipla skleroza“. Skup će se održati pod visokim pokroviteljstvom Predsjednika RH gosp.Stjepana Mesića.



Zanimljivosti


Akcija darivanja krvi u HZJZ-u
Hrvatski zavod za javno zdravstvo u suradnji sa Hrvatskim zavodom za transfuzijsku medicinu organizira akciju DARIVANJA KRVI 27. 08. 2008. od 13 do 15 sati.



Osobe s invaliditetom


Kako osigurati pristupačnost za osobe s invaliditetom?
U savjetovalište za osobe s invaliditetom pristiglo je pismo čitateljice o potrebi poštivanja pristupačnosti javnim ustanovama za osobe s invaliditetom s posebnim naglaskom na ulazak u domove zdravlja. Kao jedan od primjera naveden je problem ulaska u Dom zdravlja željezničara u Zagrebu, Grgura Ninskog 3. Rampa za osobe s invaliditetom postoji no pristup joj je uglavnom zakrčen parkiranim automobilima. U nastavku teksta je zamolba čitateljice s ciljem mogućeg rješavanja postojećeg problema.



Zarazne bolesti


Cijepljenje
Cijepljenje je unošenje antigena u organizam sa svrhom stvaranja protutijela, koja će pri susretu sa mikroorganizmom od kojega potiče cjepivo, spriječiti razvoj bolesti. Antigeni su specifična strana tijela koja izazivaju imunološki odgovor organizma. U cjepivima su antigeni najčešće dijelovi mikroorganizama, cijeli mrtvi ili oslabljeni mikroorganizmi. Protutijela su proizvodi limfocita, obrambenih stanica organizma, koja ciljano uništavaju mikroorganizme.



Osobe s invaliditetom


ICF konferencija u Zagrebu
Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi dana 26. ožujka 2008. godine u Centru za odgoj i obrazovanje „Slava Raškaj“, Zagreb, V. Nazorova 47, organizira konferenciju pod nazivom “DEVELOPMENT OF A COMMON LANGUAGE ON HEALTH AND DISABILITY IN THE ALPS ADRIATIC REGIONS: PROMOTING APPLICATION OF THE INTERNATIONAL CLASSIFICATION OF FUNCTIONING, DISABILITY AND HEALTH (ICF)”, na kojoj će predstavnici Radne zajednice Alpe Jadran iznijeti svoja iskustva vezana uz primjenu ICF klasifikacije.



Osobe s invaliditetom


Yoga za osobe oštećena vida
Medical Yoga Centar u suradnji s Hrvatskim savezom slijepih organizira besplatnu jogu za slijepe i slabovidne osobe.



Zanimljivosti


Spriječite mučninu i povraćanje uzrokovane kemoterapijom
Informativno-edukativna akcija Hrvatske lige protiv raka U Hrvatskoj svake godine preko 20.000 građana oboli od nekog oblika karcinoma, a njihov ukupan broj posljednjih godina stalno se povećava. Oko 70 – 80% oboljelih u nekoj fazi bolesti iskusi mučninu i povraćanje, što značajno pogoršava njihovu kvalitetu života, kao i njihovo zdravlje.



Zanimljivosti


Bowen terapija
Bowen terapija je noviji oblik terapije kojim se služi sve veći broj fizioterapeuta, kiropraktičara i osteopata diljem svijeta. Bowen terapija koristi seriju jednostavnih i nježnih pokreta preko mišića i vezivnog tkiva. Postupci su vrlo učinkoviti u omogućavanju balansiranja različitih tegoba mišićno-koštanog i živčanog sustava, te različitih kroničnih stanja.



Zanimljivosti


Peticija «STOP raku vrata maternice u Europi»
Akcija «Stop raku vrata maternice u Europi» Europske udruge za rak vrata maternice (ECCA) i Međunarodne unije protiv raka (UICC).



Zanimljivosti


Dan dobrovoljnih darivatelja krvi
25. listopada u Hrvatskoj se obilježava Dan darivatelja krvi. Toga dana želi se zahvaliti svim darivateljima na njihovoj humanosti i plemenitosti, te podsjetiti javnost koliko je darivanje krvi važno u spašavanju ljudskih života.



Zanimljivosti


Buka i trudnoća-opasnost oštećenje sluha novorođenčeta?
Buka ili preglasna muzika je uzrok oštećenja sluha izloženih osoba bilo da je riječ o onima koji su tome izloženi na poslu ili u slobodno vrijeme. Manje je poznato kakve učinke može imati izloženost trudnice prekomjernoj buci, i kakve sve posljedice mogu biti po dijete.



Osobe s invaliditetom


Europski kongres mentalnog zdravlja
U Zagrebu će se od 11. do 13. listopada 2007. godine, pod pokroviteljstvom predsjednika RH Stjepana Mesića, održati 6. Europski kongres mentalnog zdravlja osoba s intelektualnim teškoćama.



Osobe s invaliditetom


Zapošljavanje osoba s invaliditetom
U Zadru će se 13. i 14.09.2007. održati 3.stručni skup:"Aktualnosti i perspektive zapošljavanja osoba s invaliditetom u duhu Konvencije o pravima osoba s invaliditetom". Pokrovitelj skupa je Potpredsjednica Vlade Republike Hrvatske i ministrica obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti Jadranka Kosor.



Osobe s invaliditetom


Nacionalna strategija za osobe s invaliditetom
Vlada RH donijela je Nacionalnu strategiju izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom od 2007. do 2015. godine (NN 63/2007).



Osobe s invaliditetom


Povlastice u prometu za osobe s invaliditetom
U savjetovalište za osobe s invaliditetom pristigao je upit o načinu ostvarivanja povlastica u prometu za osobe s invaliditetom.



Osobe s invaliditetom


"Ispravno postupanje s djetetom"
Udruga roditelja djece s oštećenjem vida i dodatnim poteškoćama u razvoju "OKO", u suradnji s eminentnim stručnjacima, izradila je priručnik "Ispravno postupanje s djetetom – baby handling". Štampanje je financiralo Ministarstvo zdravstva i soc. skrbi.



Hrana


Mlijeko za niži kolesterol
Mlijeko koje snižava sadržaj kolesterola s novim dodatkom "Benecol".



Osobe s invaliditetom


Utvrđivanje tjelesnog oštećenja
U savjetovalište za osobe s invaliditetom pristigao je upit o postupku utvrđivanja tjelesnog oštećenja. Upit i odgovor iz Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje prenosimo u cijelosti.



Zanimljivosti


Vrtna terapija
Mnogi rade u vrtu da bi uzgojili vlastito voće i povrće. Drugima je cilj atraktivan cvjećnjak koji privlači poglede i uljepšava kuću. Neki rade iz zabave. No jeste li znali da se poslovi u vrtu koriste i u liječenju i rehabilitaciji mnogih bolesti ? A i zdravima je rad u vrtu ljekovit: opušta i oslobađa od stresa, a rad u vrtu na svježem zraku kao oblik tjelesne aktivnosti čuva naše srce i krvne žile i smanjuje rizik od srčanih i mnogih drugih kroničnih bolesti.



Osobe s invaliditetom


Savjetovalište za osobe s invaliditetom
U savjetovalište za osobe s invaliditetom pristiglo je prvo pismo. Objavljujemo ga u cijelosti.



Osobe s invaliditetom


Savjetovalište za osobe s invaliditetom
Poštvane osobe s invaliditetom, njihovi roditelji i obitelji! Na portalu zdravlja www.zdravlje.hr, na dijelu za osobe s invaliditetom, počinje sa radom intrenetsko savjetovalište za osobe s invaliditetom, njihove roditelje i obitelji.



Zanimljivosti


Knjiga Prihvatimo različitosti, odbacimo predrasude
U današnje vrijeme duševne bolesti i poremećaji nažalost su u porastu i sve se više pažnje polaže na očuvanje i unapređenje mentalnog zdravlja. Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo poremećaji mentalnog zdravlja zbog relativno visoke prevalencije, često kroničnog tijeka, kao i početka u adolescenciji i mlađoj odrasloj dobi, predstavljaju jedan od prioritetnih javno-zdravstvenih problema u Hrvatskoj.



Osobe s invaliditetom


Europska konferencija o autizmu
U Rimu će se 19 i 20.05.2007. održati Europska konferencija o autizmu. Izlaganja će imati vodeći svjetski stručnjaci za ovo područje.



Zanimljivosti


Festival zdravlja
Besplatna dijagnostika, savjetovanje, predavanja, radionice, nagradne igre za posjetitelje prvog Festivala zdravlja od 20. do 22. travnja u Zagrebu.



Turizam i zdravlje


Wellness
Pojam wellnessa prvi puta se spominje davne 1961. godine u knjizi "High level wellness" dr. Halbert L. Dunna, koji je na taj način spojio pojmove well-being (dobro-biti) i fitness (biti u formi). Izraz wellness danas predstavlja filozofiju, instituciju i pokret, vezanu za tijelo i duh. Wellness se veže uz mnoga područja ljudskog djelovanja, među kojima su turizam, medicina, arhitektura, sport itd.



Nezarazne bolesti


Humanitarna akcija škole u bolnici
Nastavnici osnovne škola Ivana Gorana Kovačića već 16 godina brinu za obrazovanje malih bolesnika koji su na liječenju u bolnici na Šalati. Osim redovnih aktivnosti, vode i projekt "Djeca za djecu" kojim se nastoji poboljšati bolničke uvjete i pridonijeti humanizaciji bolničkog tretmana djece. Prije 3 godine potaknuli su akciju izrade i prodaje kalendara kojeg slikaju djeca polaznici te «škole u bolnici».



Hrana


Jod i zdravlje
Jodiranje soli čuva mentalno zdravlje dojenčadi i sprječava pojavu gušavosti kod ljudi.



Osobe s invaliditetom


Škola za voditelje udruga invalida
U Zagrebu je od 25.10. do 27.10.2006., u organizaciji Hrvatskog saveza udruga tjelesnih invalida, održana Škola za voditelje udruga osoba s invaliditetom. Škola je održana pod motom: "Znanjem do bolje kvalitete života osoba s invaliditetom".



Osobe s invaliditetom


"Kako do mogućnosti zapošljavanja osoba s invaliditetom?"
U prostorijama Hrvatskog saveza udruga tjelesnih invalida, 14.06.2006.,održana je konferencija za tisak povodom završetka projekta: "Kako do mogućnosti zapošljavanja osoba s invaliditetom".



Zdravo srce


Planinarenje na velikim nadmorskim visinama
Oko 100 miliona ljudi godišnje, širom svijeta, planinari na nadmorskim visinama oko i preko 2000 metara. 60% njih je starije od 40 godina, a čak 15% starije je od 60 godina. Zasigurno se određen broj ljudi i iz Hrvatske sprema provesti godišnji odmor u nekim visokim planinskim lancima Europe ili šire. Prije polaska bilo bi dobro razmisliti o podacima i preporukama ovog članaka.



Osobe s invaliditetom


Projekt zapošljavanja osoba s invaliditetom
Web site MojPosao pokrenuo je Projekt zapošljavanja osoba s invaliditetom vjerujući kako svi imaju pravo biti ravnopravni na tržištu rada.



Okoliš i zdravlje


Zeleni tjedan 2006 – Biološka različitost je život
Europska Unija obilježava Zeleni tjedan (Green Week) od 30. svibnja do 2. lipnja. Pod motom Biološka različitost je život, Zeleni tjedan je ove godine posvećen nastojanju očuvanja biološke raznolikosti – promjenom našeg ponašanja- kroz četiri glavne komponente. To su: biološka raznolikost kao globalni pojam, gospodarenje prirodnim izvorima, prostor za prirodu i biološka raznolikost i društvo.



Zdravlje na radnom mjestu


Svjetski dan sigurnosti i zaštite zdravlja na radu
2006: DOSTOJAN POSAO – SIGURAN POSAO - HIV/AIDS



Zanimljivosti


Dojenje može smanjiti rizik od šećerne bolesti
Dojenje je najbolji način kojim se djetetu osiguravaju optimalne hranjive tvari i povoljni učinci na zdravlje. Pozitivno utiče i na zdravlje majke. Pored brojnih poznatih prednosti, nova istraživanja su pokazala da dojenje može smanjiti rizik oboljevanja majke od šećerne bolesti tipa 2.



Osobe s invaliditetom


Pravno savjetovalište za osobe s mentalnom retardacijom
Hrvatski savez udruga za osobe s mentalnom retaradcijom ima besplatno pravno savjetovalište za osobe s mentalnom retaradcijom i njihove roditelje, skrbnike i udomitelje.



Osobe s invaliditetom


Školovanje i zapošljavanje osoba s intelektualnim teškoćama
Hrvatsko zakonodavstvo kojim su obuhaćena prava osoba s intelektualnim teškoćama (osoba čije su sposobnosti za učenje značajno ispodprosječne) još uvijek nije u skladu s međunarodnim standardima. Ovaj rezultat proizlazi iz izvješća o monitoringu Prava osoba s intelektualnim teškoćama: pristup obrazovanju i zapošljavanju u Hrvatskoj.



Nezarazne bolesti


Pušači moraju poštivati prava nepušača
Pušenje je navika koja stvara psihološku i fizičku ovisnost. Ukoliko niste uspjeli nadvladati tu štetnu naviku, vodite brigu o nepušačima oko sebe, osobito o djeci i mladima. Naučite pravila bon-tona u javnim prostorima i svojim stanovima.



Osobe s invaliditetom


Duhovnost u prevenciji i liječenju depresije
Vjera je veliki duhovni izvor koji može značajno utjecati na proces izlječenja, ona otkriva jedan nadnaravni duhovni svijet koji je izvor životne snage. «Čovjek je ono u što vjeruje» a «vjera je sila pomoću koje živimo».



Zdravo srce


Sigurno planinarenje
Svjedoci smo nedavnog tragičnog događaja, na Velebitu, u kojemu su život izgubili planinari. Hrvatska je zemlja velikih prirodnih ljepota koje svakako treba upoznati, ali je pri tome potreban oprez. U nastavku ovoga članka su preporuke za sigurno planinarenje Gorske službe za spašavanje.



Osobe s invaliditetom


Vjera i zdravlje
U Zagrebu je održan simpozij pod nazivom "Vjera i zdravlje". Simpozij je bio internacionalnog, interdisciplinarnog te multikonfesionalnog karaktera.



Voda za piće


Svjetski Dan Vode
Poruka glavnog tajnika UN povodom proglašenja desetljeća ”VODA ZA ŽIVOT” Voda je nužnost našeg opstanak. Danas je oko bilion ljudi u Svijetu žedno.



Osobe s invaliditetom


HNOS i učenici s posebnim potrebama u obrazovanju
U Zagrebu je 10.studenog 2005.godine održano savjetovanje:"Hrvatski nacionalni obrazovni standard i učenici s posebnim odgojno obrazovnim potrebama". Savjetovanju su prisustvovali predstavnici Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa, Sabora RH, Grada Zagreba, Udruga osoba s invaliditetom te Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.



Osobe s invaliditetom


Izvješće o obrazovanju osoba s intelektualnim teškoćama
U prostorijama HAK-a, u Zagrebu, 18.11.2005. održati će se prezentacija "Izvješća o pristupu obrazovanju i zapošljavanju osoba s intelektualnim teškoćama u Hrvatskoj".



Osobe s invaliditetom


Psihološka pomoć osobama s mentalnom retardacijom
U svakodnevnim prigodama osobe s mentalnom retardacijom i članovi/roditelji obitelji, susreće se sa stresnim situacijama koje utječu na kvalitetu življenja obitelji i njezinih članova. Da bi pružili psihološku pomoć osobama s mentalnom retardacijom i članovima/roditeljima obitelji, Hrvatski savez udruga za osobe s mentalnom retardacijom osnovao je savjetovalište za psihološku pomoć.



Osobe s invaliditetom


Što su Europski standardi za osobe s invaliditetom?
U organizaciji Hrvatskog saveza udruga tjelesnih invalida i Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija, 14.06.2005. godine, u prostorijama Hrvatskog auto-kluba održan je okrugli stol "Što su Europski standardi za osobe s invaliditetom?"



Osobe s invaliditetom


Uzroci invaliditeta kod osoba starije životne dobi
Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavio je publikaciju: Zdravstveno stanje i zdravstvena zaštita pučanstva starije životne dobi u Republici Hrvatskoj. Za potrebe izrade te publikacije, Hrvatski registar o osobama s invaliditetom obradio je podatke osoba s invaliditetom starije životne dobi. Obrađeni su svi, u tom trenutku, dostupni podaci sa danom 18.01.2005.



Osobe s invaliditetom


Gluhoslijepe osobe
Gluhosljepoća je jedinstveno, specifično i veoma kompleksno oštećenje. Osnovno obilježje gluhosljepoće je istovremeno oštećenje i vida i sluha. Gluhosljepoća može biti posljedica neke bolesti, ali ona nije bolest, već stanje koje ograničava ili onemogućava pojedincu optimalnu percepciju putem vida i sluha.



Osobe s invaliditetom


Celijakija
Celijakija je nepodnošljivost organizma na gluten - bjelančevinu koje ima u žitaricama: pšenici, raži, ječmu. Posljedica je tipična glutenska enteropatija koja se manifestira kod nekih osoba i izaziva teško oštećenje sluznice tankog crijeva, zbog čega je umanjena resorpcija hrane.



Osobe s invaliditetom


Gluhoća kao Božji dar
"Bog daje, ali i uzima..." Velika se većina ljudi za svoje nedostatke, odnosno posebnosti, uvijek pita: "Zašto mi je Bog uzeo ovo ili ono". .. A samo mali broj ljudi, vjerujem, razmišlja poput mene: BOG UZIMA , ALI I DAJE...



Osobe s invaliditetom


Inkluzija
Osobe s teškoćama u razvoju dugi niz godina bile su institucionalizirane i marginalizirane u društvu. Razvojem svijesti društva o vrijednosti svakog pojedinca javlja se inkluzija kao pokret u okviru socijalnog modela. Inkluzija sama po sebi ne podrazumijeva izjednačavanje svih ljudi, već uvažavanje različitosti svakog pojedinca kojem pruža mogućnost odlučivanja o vlastitom životu i preuzimanja odgovornosti.



Zanimljivosti


Svjetski dan šećerne bolesti
Svjetski dan šećerne bolesti prvi puta je obilježen 1991. godine u organizaciji Internacionalne diabetičke federacije (IDF) uz podršku Svjetske zdravstvene organizacije. Svake godine 14. studenog i Hrvatska se tome pridružuje različitim aktivnostima usmjerenim na otkrivanje i liječenje šećerne bolesti. Ove aktivnosti se nastavljaju i tijekom godine, jer su dosadašnji napori u poboljšanju skrbi ovih bolesnika ipak nedovoljno učinkoviti.



Osobe s invaliditetom


Što je cerebralna paraliza?
Cerebralna paraliza može se definirati kao grupa poremećaja pokreta i položaja uzrokovana defektom ili oštećenjem nezrelog mozga. Pojam "cerebralna" odnosi se na mozak, a "paraliza" na poremećaj pokreta i položaja. Definicija i dijagnoza cerebralne paralize još su uvijek predmet mnogih diskusija. Predlaže se i novi naziv za cerebralnu paralizu, "centralni motorni deficit", vjerujući da je to bolje razumljiv termin.



Osobe s invaliditetom


Informacijski sustav registra o osobama s invaliditetom
Registri značajnih zdravstvenih problema, mogu se opisati kao specijalni statističko-epidemiološki uređaji za poimenično višegodišnje, odnosno doživotno praćenje osoba s određenim oštećenjem zdravlja. Invaliditet predstavlja jedan od vodećih javnozdravstvenih problema, kako u svijet tako i u Hrvatskoj. Prema procjenama UN problem invalidnosti je mnogo rašireniji nego što se inače misli: od deset stanovnika svake zemlje bar je jedan u izvjesnoj mjeri invalid.



Zanimljivosti


Dojenje može smanjiti rizik za rak dojke
Osim što je najbolji način prehrane i zaštite za dijete, dojenje ima pozitivne učinke i na zdravlje majke. Jedna od njih je i smanjenje rizika od nekih zloćudnih bolesti. Istraživanja su pokazala da žene koje doje rjeđe oboljevaju od raka dojke u usporedbi s općom populacijom. Zaštita od raka veća je što žena duže doji. Rak dojke je najčešći rak u žena u svijetu i u Hrvatskoj, i važno je uzeti u obzir svaki čimbenik koji smanjuje njegov rizik.



Zarazne bolesti


Ptičja gripa i ljudi
Kao i mnoge toplokrvne životinje i ptice, među njima i domaća perad (kokoši, patke i dr.) obolijevanju od gripe. No, ljudi ne dobivaju bolest od ptica jedući peradsko meso.



Zdravo srce


Svjetski dan srca 2005.
Zdravo srce neophodno je da biste mogli živjeti punim životom, neovisno o Vašoj dobi ili spolu. Održavanje idealne tjelesne težine i zadržavanje zdravog oblika Vašeg tijela, bitno će smanjiti mogućnost obolijevanja od bolesti srca ili moždanog udara. Upravo je stoga Svjetski dan srca ove godine posvećen temi "Zdrava tjelesna težina, zdrav tjelesni oblik", kao jednostavan podsjetnik kako bi ljudi diljem svijeta održali zdravo srce za zdrav život.



Osobe s invaliditetom


Razvoj sposobnosti kod osoba s mentalnom retardacijom
Prema najnovijem pristupu Američkog udruženja za mentalnu retardaciju (Luckasson i sur. AAMD 2002), mentalna retardacija se definira kao snižena sposobnost kojoj su svojstvena značajna ograničenja u intelektualnom funkcioniranju i u adaptivnom ponašanju, izražena u pojmovnim, socijalnim i praktičnim adaptivnim vještinama. Nastaje prije 18. godine života osobe.



Zarazne bolesti


Ptičja gripa – HPAI
Ptičja gripa je akutna zarazna bolest ptica koja u izuzetnim okolnostima, vrlo rijetko preskoči "barijeru vrste" i tada izazove oboljenje kod čovjeka. Bolest izazivaju virusi influence tipa A i to različitih antigenskih karakteristika. Trenutačno u središtu interesa javnosti nalazi se tip A/H5N1/, poznat u stranoj literaturi kao Highly pathogenic avian influenza (HPAI).



Okoliš i zdravlje


Kinetoze – bolesti kretanja
Osjećate li mučninu, imate vrtoglavicu, pada vam tlak, znojite se i povraćate tijekom putovanja, razlog je - bolest kretanja. To su neugodni simptomi koji se kod nekih ljudi javljaju pri vožnji brodom, zrakoplovom, vlakom, automobilom, autobusom i sl., no ne predstavljaju ozbiljnu bolest. Tegobe se obično povuku kad se tijelo navikne na dotični način putovanja ili brzo nakon što putovanje završi, a postoje i načini koji ih ublažavaju ili sprečavaju.



Hrana


Način prehrane u ljetnim mjesecima
Pazimo li dovoljno da u ljetnim mjesecima na visokim temperaturama sigurnim načinom pripremamo hranu, kada nam organizam traži više tekućine, svježeg voća, povrća, cjelovitih žitarica, mahunarki i ribe a manje "teških" obroka? Evo nekoliko preporuka kako izbjeći moguće zdravstvene probleme uzrokovane našom nepažnjom prilikom pripreme i konzumiranja hrane i napitaka:



Zanimljivosti


Dobrovoljno davanje krvi
Svjetski dan darivatelja krvi – 14. lipanj. Unatoč brojnim istraživanjima, krv u cijelosti još uvijek nije moguće nadomjestiti umjetnim pripravkom. Kako bi se osiguralo brzo, kvalitetno i sigurno liječenje bolesnika potrebno je uvijek imati dovoljan broj darivatelja krvi.



Zanimljivosti


"Halo doktore" 24 sata
24 sata telefonom i Internetom "Halo doktore"



Prevencija ovisnosti


Međunarodni dan borbe protiv zlouporabe droge
OSOBE LIJEČENE ZBOG ZLOUPORABE PSIHOAKTIVNIH DROGA U HRVATSKOJ U 2004. GODINI (podaci iz Registra Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo).



Osobe s invaliditetom


Aktivno do potpunijih podataka o osobama s invaliditetom
Odjel za prevenciju invalidnosti Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo započeo je sa aktivnim pristupom u prikupljanju podataka, iz primarne zdravstvene zaštite, za registar osoba s invaliditetom. Aktivnost se odnosi, za sada, na liječnike iz primarne zdravstvene zaštite sa područja Grada Zagreba.



Osobe s invaliditetom


Tjedan osoba s paraplegijom i tetraplegijom
U Hrvatskoj živi oko četiri tisuće paraplegičara i tetraplegičara, a svake godine zbog stradavanja, najčešće u prometnim nesrećama, ta se brojka povećava za stotinjak novih osoba s tim invaliditetom. Zbog mogućnosti prevencije tih invaliditeta i potrebe što potpunijeg uključivanja osoba s paraplegijama i tetraplegijama u svakodnevni život, Udruga osoba s paraplegijom i tetraplegijom organizira u Zagrebu od 6. do 11. lipnja 2005. Tjedan osoba s paraplegijom i tetraplegijom.



Zanimljivosti


Dani jagoda
Hrvatska udruga bolesnika s poremećajima pokreta (HUBPP), neprofitna je udruga čiji je cilj pomoć oboljelima od poremećaja pokreta i njihovim obiteljima, edukacija stanovništva i medicinskih djelatnika te stručna pomoć. Udruga je dana 21.05. organizirala dobrotvornu akcija prodaje jagoda na Cvjetnom trgu, čiji prihod je namijenjen obnovi Odjela za pacijente oboljele od poremećaja pokrete, a organizirano je i potpisivanje Globalne dekaracije bolesnika s Parkinsonovom bolesti.



Nezarazne bolesti


Konferencija - Zdravstveni djelatnici i suzbijanje pušenja
Povodom obilježavanja Svjetskog dana nepušenja Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi organizira konferenciju «Zdravstveni djelatnici i suzbijanje pušenja» koja će se održati 31. svibnja 2005. godine u 12 sati u biološkoj dvorani Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Šalata 3b



Zdravo srce


Biciklom na posao
Zagreb se, kao i druge europske metropole, sve više susreće sa problemom gradskog prijevoza. Procjena je da se oko 2/3 gradskog prijevoza i dalje odvija osobnim automobilima. Automobilski promet kao način gradskog prometovanja ne samo da je štetan po zdravlje ljudi, već je i izgubio svoj osnovni smisao, a to je brži dolazak na željeno odredište.



Zdravo srce


Bundek, Kopački rit u Novom Zagrebu
Ukoliko želite provesti svoje slobodno vrijeme uz cvrkut ptica i opojne mirise proljetne vegetacije, novozagrebačko jezero Bundek je idealno mjesto za Vas.



Osobe s invaliditetom


Registar djece s neurorizikom
U okviru Nacionalne strategije jedinstvene politike za osobe s invaliditetom od 2003. do 2006. godine, predviđeno je u Programu djelovanja za područje zdravstva da Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi u suradnji s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo, stručnjacima iz ovog područja te upravom i lokalnom i regionalnom (područnom) samoupravom definira način provođenja, implementacije i praćenja podataka u svezi djece s rizicima do kraja 2005. godine.



Okoliš i zdravlje


Alergije - rastući zdravstveni problem
Učestalost alergijskih bolesti u izrazitom je porastu zadnjih četrdestak godina naročito u industrijski razvijenim zemljama. Uzroci ovog porasta kao i patogeneza bolesti još uvijek nisu dovoljno razjašnjeni.



Zdravlje na radnom mjestu


Zabrana uporabe azbesta u Hrvatskoj
Čini se da je relativno nezapaženo u javnosti i u medijima prošla odluka Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi objavljena u Narodnim novinama broj 29 od 2. ožujka 2005. godine, kojom je utvrđena Lista otrova čija se proizvodnja, promet i uporaba zabranjuju u Republici Hrvatskoj. Na toj listi se među ostalima nalaze i azbestna vlakna.



Osobe s invaliditetom


Neurorizično dijete
Pojam neurorizično dijete pojavio se u medicinskoj literaturi šezdesetih godina 20. stoljeća s ciljem da se iz ukupnog broja živorođenih izdvoje ona novorođenčad koja bi mogla imati smetnje u razvoju. Metode probira su usavršavane, a broj čimbenika rizika je smanjivan kao rezultat brojnih istraživanja i dugoročnog praćenja rizične djece. Danas se smatra da 10% živorođene djece pripada grupi neurorizičnih.



Zanimljivosti


Svjetski dan astme
Dana 3. svibnja obilježava se Svjetski dan astme.



Okoliš i zdravlje


Alergija
Alergija, grč. = drugačije djelovanje Ako vas svake godine u isto vrijeme snađe osip ili svrbež, suze vam oči, nos vam curi ili je začepljen, kišete učestalo u blizini životinja, moguće je da ste alergični.



Pravilna prehrana


Parkinsonova bolest - kako živjeti s Parkinsonovom bolešću?
Parkinsonova bolest je bolest s poremećajima pokreta, nazvana po liječniku iz Londona Jamesu Parkinsonu koji je 1817. godine prvi opisao simptome bolesti. Do poremećaja pokreta dolazi uslijed smanjenja lučenja kemijske supstance dopamina i to u dijelu mozga koji ima važnu ulogu u kontroli voljnih pokreta.



Zanimljivosti


Djeca u Hrvatskoj i demografija




Zanimljivosti


Priča majke i djeteta s posebnim potrebama
Radovala se drugoj trudnoći i nije pomišljala da bi moglo biti nekih problema, jer je sve bilo u redu a i već je imala zdravu djevojčicu staru dvije godine.



Hrana


Sladila
Postoji li opravdan razlog za nepovjerenje u zamjenske nekalorične i niskokalorične zaslađivače?



Hrana


Ginko biloba - Milenijsko drvo
Smatra se prirodnim lijekom pri smetnjama u cerebralnoj cirkulaciji. Porijeklom iz Kine i Japana, preživjelo sva moguća zagađenja (uključujući i bombu bačenu na Hirošimu), poboljšava pamćenje jer poboljšava moždanu cirkulaciju na osnovi aktivnih izvora (terpentina i flavonoida) koji imaju antioksidativno djelovanje i poput prirodnog „čistaća“ smanjuje količinu štetnih slobodnih radikala, supstancija odgovornih za starenje stanica mozga i živčanog sustava.



Hrana


Zeleni čaj
Camellia sinensis je grmolika zimzelena tropska biljka bez mirisa s krutim zašiljenim, kožastim, sjajnim, eliptičnim listovima, nazublljenim po rubovima. Cvijet je bijeli, mirišljavi. Grmovi se sade u velikim čajnim vrtovima na visinama od 100 – 2000 m nadmorske visine. Grm se reže na visinu do jednog metra radi većeg broja izdanaka i lakšeg branja lišća.



Hrana


Rogač (Ceratonia siliqua L.)
Ova biljka spada u porodicu Leguminosae. Drvo joj je široke krošnje i do 15 m visoko a potječe iz istočnog Sredozemlja. Najvjerojatnije je upravo rogač bila hrana iz biblijskih vremena, za koju se smatra da se njome hranio Ivan Krstitelj. Zato se i plod rogača naziva "Kruhom Svetog Ivana".



Okoliš i zdravlje


Prehrambeni aditivi - sigurni ili opasni sastojci hrane?
Uz umjerenu i raznoliku prehranu ne postoji bojazan da ljudi koji se hrane industrijski prerađenom hranom unesu prehrambene aditive više od prihvatljivog dnevnog unosa. Prihvatljivi dnevni unos znači da se određeni aditiv u tim količinama može konzumirati cijeli život, svaki dan, a da nema posljedica na zdravlje čovjeka .Veliki dio aditiva se razgrađuje obavljajući svoju ulogu u tijeku tehnološke proizvodnje, a samo manji dio zaostaje u gotovom proizvodu.



Odgovori na upite


Premenstrualni sindrom - PMS
Pod nazivom premenstrualni sindrom (PMS) podrazumijeva se stanje s manjim psihološkim smetnjama i promjenama raspoloženja. U težim slučajevima primjećuje se višak tekućine, napetost u dojkama, pritisak u zdjelici, razne probavne smetnje, može se osjetiti i bol u križima. Moguće je pogoršanje promjena na koži, pojava akni. Smetnje mogu biti blage i kratkotrajne ali i intenzivnije izražene. Pravilna prehrana, smanjenje stresa, redovna tjelesna aktivnost i dovoljno sna mogu ublažiti tegobe.



Hrana


Lan kao namirnica
Lan (Linum usitatissimum L.) je jedna od najstarijih kultiviranih biljaka i vrlo vrijedna namirnica s visokim postotkom α-linolenske (omega-3) kiseline ali i bjelančevina.



Zanimljivosti


Respiratorne infekcije u starijoj dobi - tečaj za liječnike
Poslijediplomski tečaj trajnog usavršavanja liječnika"Respiratorne infekcije u starijoj dobi: epidemiološka i klinička slika, dijagnostika, terapija i prevencija" održat će se od 17. do 19. veljače 2005, u Hrvatskom liječničkom domu, Šubićeva 9, Zagreb



Hrana


Izjava HZJZ povodom napisa o prehrambenim aditivima




Pravilna prehrana


Hrana i fitonutrijenti
Pojam zdravlja povezan je s optimalnom unosom prehrambenih tvari (makro i mikronutrijenata) pa će nedostatan ili prekomjeran unos nutrijenata dovesti do poremećaja ravnoteže u organizmu i posljedično pojave bolesti. Iako je većina sastojaka hrane poznata i dobro kvantificirana, pojedini sastojci hrane poput fitonutrijenata slabije su poznati i opisivani.



Pravilna prehrana


Tajne mediteranske prehrane
Mediteranska prehrane nije poseban način prehrane ili dijetni režim, nego samo skup prehrambenih navika koje tradicionalno slijede ljudi koji žive u mediteranskom području. Otprilike postoji najmanje 16 zemalja koje graniče sa mediteranskim morem i u čijih stanovnika prehrambene navike variraju uslijed kulture, etničkog porijekla i vjere.



Pravilna prehrana


Trans masne kiseline? Osvrt European Food Safety Authority
Nezasićene masne kiseline su molekule masnih kiselina koje sadrže u kemijskoj strukturi najmanje jednu dvostruku vezu. S obzirom na strukturu dvostruke veze unutar molekule, mogu se klasificirati kao cis (zakrivljeni oblik) ili trans (ravni oblik) masne kiseline. Većina nezasićenih masti u prehrani prisutna je u cis obliku, dok je mali postotak ipak prisutan u trans formi.



Zanimljivosti


Svjetski dan menopauze
Za mnoge žene menopauza i klimakterij, razdoblje u kojem prestaju mjesečnice i nastaju druge promjene u tijelu, predstavlja period kojeg se pribojavaju jer ga povezuju s valovima vrućine, debljanjem, depresijama i gubitkom seksualne želje. I samu predodžbu o ulasku u klimakterij one smatraju deprimirajućom. Međutim, to je prirodno prijelazno razdoblje koje nastupa na kraju reproduktivnog razdoblja žene. Većina žena ima malo ili nikakvih tegoba, a ako se i jave mogu se uspješno ublažiti.



Nezarazne bolesti


Hipertenzija – bolest povišenog krvnog tlaka!
Hrvatski zavod za javno zdravstvo organizirao je 9. prosinca u Novinarskom domu, u okviru obilježavanja tjedna borbe protiv hipertenzije okrugli stol na temu »Sprječavanje i suzbijanje hipertenzije». Tom prigodom predstavljene su aktivnosti u tjednu borbe protiv hipertenzije, te publikacija «Kardiovaskularne bolesti u Hrvatskoj» i edukacijska brošura «Brinuti o zdravlju: Povišeni krvni tlak i ja».



Zanimljivosti


Svjetski dan osteoporoze
Ojačajte svoje kosti pravilnom prehranom i ciljanim vježbama! Mislite o tome na vrijeme i spriječite osteoporozu!



Okoliš i zdravlje


GMO pojmovnik
Napravljen je GMO pojmovnik radi boljeg razumijevanja i informiranja javnosti. Tu ćete naći razjašnjenja termina i pojmova korištenih u genetičkom inženjeringu, odnosno genetskoj modifikaciji na hrvatskom i engleskom jeziku. Npr. biotehnologija – interdisciplinarna znanost koja se temelji na uporabi živih organizama ili njihovih proizvoda



Zdravlje djece i mladih


Na što roditelji trebaju obratiti pozornost
Zdravi stil života od neprocjenjive je važnosti upravo u ovom životnom razdoblju. Dječji organizam intenzivno raste i razvija se, a to je praćeno naglim intelektualni i emocionalni napretkom. Kako bi dijete u svakom od tih područja moglo ostvariti svoj maksimalni potencijal, životni uvjeti djeteta moraju biti najbolji mogući.



Zdravlje djece i mladih


Naši prvašići su krenuli u školu
Djeca su krenula u prvi razred i time je započeo dugotrajni put njihovog odgoja i obrazovanja na kraju kojeg će se naći kao odrasle osobe spremne na preuzimanje različitih društvenih uloga.



Pravilna prehrana


Zašto jedemo ono što jedemo?
Naš svakodnevni izbor namirnica i način prehrane, može imati određene učinke na zdravlje pa kvaliteta prehrane predstavlja jedan od problema javnog zdravstva. Utvrđivanju prioriteta u promjeni prehrambenih navika stanovništva, značajno pridonosi boljem razumijevanju čimbenika koji utječu na izbor namirnica.



Zdravo srce


Medvednica je zakon
Ukoliko baš niste od onih koji vole subotnju "špicu", a nedjelje su Vam samo dio ponedjeljka, Vi ste dobitnik glavne nagrade: IZLET NA SLJEME!!



Osobe s invaliditetom


Još jedna medalja za Hrvatsku!!
Hrvatski plivač paraolimpijac Mihovil Španja osvojio je još jedno brončano odličje na Paraolimpijskim igrama u Ateni.



Osobe s invaliditetom


Hrvatskoj prva medalja na Paraolimpijskim igrama
Na Paraolimpijskim igrama u Ateni hrvatski plivač Mihovil Španja osvojio je brončano odličje u plivanju na 100 metara leđno u kategoriji S8.



Zdravlje djece i mladih


Preteške školske torbe-prijetnja zdravlju
Prema nalazima sistematskih pregleda više od jedne trećine učenika i studenata ima nepravilno držanje, a oko 40 % ima jače izraženu deformaciju stopala. Deformacije kralježnice su češće utvrđene u djevojčica. To je problem kojega već desetljećima ne može riješiti ni Ministarstvo, ni roditelji, ni nastavnici. Iako se nastavnicima čini da su nemoćni, ipak su oni ti koji mogu olakšati školske torbe učenika, osobito onih u nižim razredima osnovne škole.



Osobe s invaliditetom


Gluhi učenici osjećaju glazbu
U bilo kojoj drugoj publici bilo bi nepristojno govoriti. Ali ne tijekom ove izvedbe i ne u ovoj publici.



Osobe s invaliditetom


Besplatna škola plivanja za osobe s invaliditetom
Na jarunskom otoku Trešnjevka do kraja kolovoza održava se besplatna škola plivanja za osobe s invaliditetom.



Okoliš i zdravlje


Svjetski populacijski dan
Danas na Svijetu živi preko 6,300,000,000 ljudi. Svake minute se taj broj poveća za 138-ro djece.



Osobe s invaliditetom


Psi vodiči
Gubitak vida predstavlja vrlo složen problem za svaku osobu.Sljepoća je težak i složen invaliditet koji uvjetuje razvoj i stavljanje u funkciju preostalih sposobnosti –sluh, opip, njuh, visok stupanj mentalne koncentracije. Osposobljavanje za samostalno kretanje svakoj slijepoj osobi predstavlja najzahtjevniji i najsloženiji iskorak. Uključivanjem u program orijentacije i mobiliteta slijepe osobe postižu visok stupanj neovisnosti od drugih u obavljanju svakodnevnih životnih obveza.



Osobe s invaliditetom


Započela izgradnja Centra za pse vodiče i mobilitet
Na inicijativu Hrvatske udruge za školovanje pasa vodiča i mobilitet u Zagrebu, je na prostorima parka Dotršćina, započela izgradnja Centra za pse vodiče i mobilitet.



Zdravo srce


Zdravstvene koristi vožnje bicikla
Vožnja bicikla je istovremeno zabava i sjajan način vježbanja. Ima izvrstan utjecaj na kardiovaskularni sustav povećavajući tjelesnu spremnost. Kardiovaskularne bolesti su vodeći uzrok smrti u zapadnim civilizacijama, najviše visoki krvni tlak, arterioskleroza, infarkt miokarda i moždani udar.



Zdravlje na radnom mjestu


Zašto se treba odmarati i koristiti godišnji odmor?
ŠTO ZNATE O UMORU? Približava se doba korištenja godišnjih odmora. Zašto nam je uopće potreban, zašto i kako nastaje umor i kako ga prepoznati.



Zdravlje djece i mladih


Retencija testisa
Što je to retencija testisa? Retencija testisa ili nespušteni testis poremećaj je kod kojeg tijekom unutarmaterničnog razvoja dječaka nije došlo do spuštanja testisa u njihov prirodni položaj – u mošnje (skrotum). Testisi mogu biti nespušteni samo s jedne ili s obje strane.



Zdravlje djece i mladih


Hiperaktivno dijete
Sindrom nepažnja - hiperaktivnost (prekomjerna aktivnost), razvojni je poremećaj koji se očituje nepažnjom, impulzivnošću i hiperaktivnošću. Takva hiperaktivna djeca mogu i roditeljima i odgajateljima i učiteljima zadavati mnogo brige i zahtijevaju dodatnu pažnju i tretman.



Zdravlje djece i mladih


Što mladi misle o svom izgledu i kontroli tjelesne težine
Danas je imperativ vitkosti i dobrog izgleda toliko snažan da se u mnoge djece i mladih potpuno neopravdano pojavljuje strah od vlastite "debljine" i težnja da se što više približi idealnom liku iz časopisam s malih ili velikih ekrana. Istražili smo što o svom izgledu mladi misle i kako se doživljavaju.



Osobe s invaliditetom


Invalidski sport
Svaka osoba s invaliditetom želi postići potpunu socijalizaciju u društvo, izjednačiti se sa ostalima, pa i preteći ih u raznim vještinama. Sport je jedan od načina na koji osobe s invaliditetom mogu aktivirati i potencirati svoje talente i mogućnosti te se na taj način što uspješnije uključiti u svakodnevni život.



Osobe s invaliditetom


Bontončić je kandidiran za najbolju dječju knjigu
Hrvatski savez udruga tjelesnih invalida na čelu sa mr.sc. Mirjanom Dobranović priredila je i prevela Bontončić na engleski jezik i esperanto.



Osobe s invaliditetom


Na Jarunu kupalište za osobe s invaliditetom
Ured za zdravstvo, rad i socijalnu skrb Grada Zagreba je inicirao početak radova na izgradnji posebno prilagođenog kupališta za osobe s invaliditetom. Kupalište će biti u okviru ŠRC Jarun.



Osobe s invaliditetom


Zakon o Hrvatskom registru o osobama s invaliditetom
U Republici Hrvatskoj danas ne raspolažemo potpunim i posve sigurnim podacima o broju osoba s invaliditetom, kao ni podacima o vrstama invaliditeta u tih osoba. Taj je broj osoba znatno uvećan nakon Domovinskog rata i sve je više izražena potreba za ovakovom bazom podataka. Iz tih razloga Hrvatski sabor proglasio je Zakon o Hrvatskom registru o osobama s invaliditetom 5.srpnja 2001. (NN 64/01).



Osobe s invaliditetom


Bontončić
Sa željom da se olakša svakodnevni život djece s invaliditetom i potakne njihove prijatelje na kontakt sa njima bez straha, Hrvatski Saveza Udruga Tjelesnih Invalida sročila je nakon "Bontona" za odrasle i "Bontončić" za djecu. Knjižica je niz jednostavnih uputa za što bolju svakodnevnu komunikaciji s djecom koja imaju neki invaliditet. Bontončić je izdan kao slikovnica i besplatno je distribuiran u osnovne škole i vrtiće.



Nezarazne bolesti


Novosti u liječenju kralježnice, koljena, kukova i ramena
Prema statistikama 80% stanovništva ima probleme s kralježnicom tijekom života, a razlog tome je sve manje kretanja i rad samo određenih mišićnih grupa. Statistike također pokazuju da 75% osoba starijih od 50 godina ima artrozu koljenskog zgloba, a 33% artrozu kuka. Ovaj problem osobito pogađa žene, a danas je dobna granica kada se pojavljuju diskretni znaci poremećaja bitno pala ispod 45 godina života.



Okoliš i zdravlje


Sredstva za čišćenje sanitarija– opasnost za djecu !
Sredstva za čišćenje sanitarija i kanalizacijskih odvoda pripadaju u grupu kućnih kemikalija koja su lako dostupna djeci i odraslima u njihovim domovima, vrtovima ili garažama. Prepoznaju li roditelji moguću opasnost ovakvih sredstava u kućanstvu?



Zanimljivosti


Promocija web-portala www.zdravlje.hr




Nezarazne bolesti


Kronične nezarazne bolesti
Kronične nezarazne bolesti čine 75% morbiditeta i mortaliteta u razvijenim zemljama svijeta. Procjenjuje se da će među 15 vodećih uzroka bolesti i ozljeda 2020. godine u razvijenim zemljama prednjačiti ishemična bolest srca, depresija, cestovne prometne nesreće i cerebrovaskularne.



Zdravo srce


Kardiovaskularne bolesti
Kardiovaskularne bolesti su bolesti srca i krvožilnog sustava, a glavne kliničke manifestacije se mogu podijeliti na one koje zahvaćaju: • srce i srčani krvožilni sustav– koronarna (ishemična) bolest, • mozak i moždani krvožilni sustav – cerebrovaskularna bolest, • donje udove – okluzivna bolest perifernih arterija.



Zdravlje djece i mladih


Nasilje među djecom u školi
Većina ljudi ima neka iskustva s okrutnim zadirkivanjem ili tiraniziranjem vršnjaka bilo iz svojih vlastitih školskih dana, bilo kroz školovanje svoje djece. No donedavno se dječje grubosti nisu smatrale društvenim ili problemom vrijednim medicinske pažnje.



Zdravlje na radnom mjestu


Znate li o čemu ovisi vaša radna sposobnost?
Na poslu svaki zaposleni provede više vremena nego u bilo kojoj drugoj aktivnosti. Znamo da prosječni radni vijek traje 30-40 godina te da postoje stalne tendencije njegovog produžavanja. Rad u takvim uvjetima postavlja sve veće psihičke i fizičke zahtjeve od radnika koji su često u neskladu sa njihovim sposobnostima, mogućnostima, ali i samim potrebama, što neminovno utječe i na njihovu radnu sposobnost.



Prevencija ovisnosti


MLADI I PSIHOAKTIVNA SREDSTVA
U našoj je zemlji zlouporaba psihoaktivnih droga i nadalje u porastu, a osoba koje dolaze na liječenje u sustav zdravstva ima sve više. U Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo prikupljaju se podaci iz centara za izvanbolničko liječenje te savjetovališta za prevenciju ovisnosti kao i polikliničkih ordinacija i stacionarnih zdravstvenih ustanova. Ti podaci ne obuhvaćaju terapijske zajednice.



Nezarazne bolesti


Ozljede uzrokovane prometnim nesrećama
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije u 2002. godini umrlo je u cestovnim prometnim nesrećama 1,2 milijuna ljudi u svijetu. Daleko je veći broj ozlijeđenih u svijetu u prometnim nesrećama (procjena SZO za 2002. godinu: 20-50 milijuna), a u velikom broju ozlijeđenih osoba ostaju trajne posljedice po zdravlje.



Zdravlje na radnom mjestu


Izračunajte svoj indeks radne sposobnosti!
Work ability index po metodi Finskog instituta za medicinu rada (FIOH)



Pravilna prehrana


Prehrambene smjernice za odrasle
Prehrambene smjernice su putokaz za pravilan način prehrane kojim se zadovoljavaju prehrambene potrebe pojedinca , u cilju optimalnog rasta i razvoja u dječjoj i mladenačkoj dobi te očuvanja zdravlja tijekom cijelog životnog vijeka. Uobičajeno se koriste smjernice - preporuke o dnevnom unosu energije i pojedinih prehrambenih tvari te prehrambene smjernice temeljene na odabiru namirnica.



Zarazne bolesti


Ptičja gripa
ŠTO JE TO PTIČJA GRIPA? Ptičja gripa ili tzv. kuga peradi akutna je zarazna bolest ptica koja u izuzetnim okolnostima, vrlo rijetko preskoči “barijeru vrste” i onda izazove oboljenje kod čovjeka.



Voda za piće


Voda - opće dobro
Protokol o vodi i zdravlju je međunarodni pravni instrument za prevenciju, suzbijanje i smanjenje bolesti prenijete vodom u Europi. Dosadašnji pokušaji međunarodnog praćenja situacije o vodi za piće su nepoštovani od mnogih zemalja a podaci su različito prezentirani i neusporedivi. Nakon inicijative Europske komisije u tijeku su velike promjene u vođenju Europske politike upravljanja kvalitetom površinskih i otpadnih voda koje je od izuzetnog značaja u zaštiti ljudskog zdravlja.



Hrana


10 zlatnih pravila higijenske pripreme hrane
Upoznajte 10 zlatnih pravila za higijensku pripremu hrane, primjenjujte ih i tako spriječite trovanje hranom. Pravila su sliljedeća:



Zdravlje djece i mladih


Kako do zdravih zubi?
Zubni karijes je jedna od najraširenijih bolesti školske djece i mladeži. Kvarenju zubi najviše pogoduju namirnice i pića koje sadrže ugljikohidrate, znači šećere i škrob. Bakterije koje žive u usnoj šupljini za svoju prehranu također koriste ugljikohidrate, pri čijoj se razgradnji stvara kiselina koja nagriza zubnu caklinu.



Voda za piće


Uporaba malih kućanskih aparata za pripravu pitke vode
Uporaba malih kućanskih aparata za pripravu pitke vode – potreba ili zabluda. Voda za piće je jedina namirnica koju koristi cjelokupno stanovništvo i to bez obzira na zemljopisni položaj (otočani/kontinentalci), socioekonomski status (siromasi, bogataši), vjeru i rasu, jer je potreba za vodom opće poznata za normalno funkcioniranje ljudskog organizma.



Zanimljivosti


"Lagane" cigarete nisu ništa manje opasne
Povećan rizik smrtnosti od raka pluća podjednak je u ljudi koji puše cigarete sa niskim i vrlo niskim sadržajem katrana kao i u pušača drugih vrsta cigareta. Nazivi poput «Lights», «Super Lights» i «Ultra Lights» " sugeriraju kod pušača manju razinu štetnosti po zdravlje, a koja nije znanstveno utemeljena.



Voda za piće


Svjetski dan voda
"Voda je opće nasljedno dobro, čiju vrijednost moraju svi poznavati. Zadatak je svakog da s njom gospodari i da je brižljivo koristi." Točka X Evropske povelje o vodi


ZDRAVSTVENI DJELATNICI


Povratak na: NASLOVNICA








Napomene i upozorenja | O nama | Kontakt | Sadržaj portala | Važne pravne napomene

Zdravlje.hr , prva objava 2003.