Polska  

LATARNIA MORSKA W GDAŃSKU

 

Wysokość wieży - 61,0 m

Wysokość światła - 56,0 m n.p.m.

 

Latarnia morska w Cleveland (Ohio) nad Jeziorem Erie uchodziła za jedną z najpiękniejszych latarń morskich Ameryki. W 1893 roku delegacja Miasta Gdańska miała okazję ją zobaczyć i widocznie zachwyceni jej architekturą Gdańszczanie zdecydowali, by u siebie w Nowym Porcie zbudować podobną latarnię. Latarnia w Porcie Północnym jest najmłodszą ze wszystkich polskich latarń. Na budynku z żelbetonowym szkieletem stoi wieża o przekroju kwadratowym, a na niej jedyny ciekawy element - dwupiętrowa, nowoczesna chatka "Baby Jagi", wyżej zupełnie w innym stylu, jakby przypadkiem przyklejona laterna. Elewacja całego budynku została odnowiona co poprawiło znacznie jej wygląd. Budynek i góra latarni są śnieżnobiałe, a wieża ciemnoniebieska. Jako jedyna latarnia ta posiada windę pozwalającą na dostanie się na górę. Z jej szczytu można zobaczyć ogromny obszar morza ograniczony po północno-zachodniej stronie Półwyspem Helskim, lecz mogą podziwiać go jedynie pracownicy kapitanatu portu. Całość nie ma ani odrobiny uroku pozostałych, starszych latarń.

 

Źródłem światła jest układ optyczny składający się z żarówek umieszczonych w panelach na obrotowym stole. Błyski obracających się reflektorów trwają 0,5s, a przerwy odpowiednio: 1,5s, 1,5s, 4,5s. Światło widoczne jest tylko od strony morza. Żeby dostać się w pobliże latarni trzeba kierować się drogowskazami na Port Północny lub Westerplatte.

 

ZOBACZ BAZĘ NOCLEGOWĄ:
Świnoujście, Niechorze, Kołobrzeg, Gąski, Darłowo, Jarosławiec, Ustka, Rozewie, Jastarnia, Hel, Sopot, Gdańsk, Krynica Morska

 

Latarnie Morskie 
Portal Turystyczny Max Media
Notariusz Szczecin