Відкриття меморіальної плити на місці загибелі Омеляна Грабця

Всеукраїнське об'єднання "Свобода". Офіційна сторінка ВО "Свобода".
Новини

Відкриття меморіальної плити на місці загибелі Омеляна Грабця

Повстанський прапор
Повстанський прапор
10 червня 2010

10 червня 2010 року члени та прихильники Вінницької міської організації ВО "Свобода" та молодіжної громадської організації "Сокіл" візьмуть участь у відкритті меморіальної плити на місці загибелі командира групи УПА-Південь Омеляна Грабця, псевдо "Батько" в селі Микулинці, Літинського району на Вінниччині. Цього дня виповнюється 66 років з дня його загибелі. Початок мітингу-реквієму об 11-00.

Для участі в заході запрошені також священики Української Греко-католицької та Української православної церкви Київського патріархату.

Символічна могила "Батька" в Микулинцях була відкрита в 1994 році. Однак за цей час під дією природних умов пам'ятна табличка майже зруйнувалася, огорожа та хрест також потребували реставрації. Дізнавшись про це, молоді вінничани з МГО "Сокіл" вирішили обновити пам'ятне місце.

Наведемо уривок з науково-публіцистичної статті аспіранта історичного факультету Вінницького Державного Педагогічного Університету, члена ВО "Свободи" Романа Марійчака:

"У Чорному лісі на Вінниччині загін "Батька" опинився у березні 1944 року. На цей час сюди уже повернулася совєтська влада. Українські повстанці змушені були постійно відбивати атаки численних каральних "заградітєльних отрядов НКВД". Серед упівців зайшовся зрадник – сексот Зайцев, якого Омелян Грабець визволив із німецького полону. Він і розповів ворогам про місце розташування загону полковника "Батька".

10 червня 1944 року 189-й каральний батальйон внутрішніх військ НКВС неподалік села Микулинці оточив повстанців. "Батько" наказавши побратимам відступати, вступив у нерівний бій з московськими "поліцаями". Вони хотіли захопити командира живим. Проте він загинув героїчною смертю встигнувши знищити з десяток окупантів.

У тому бою, за повідомленням НКВС, було вбито 14 повстанців, двох взято в полон. Про деталі бою історики дізналися від місцевого селянина лише в 1990 –х. За його свідченнями, енкаведисти глумилися над мертвим тілом Омеляна Грабця, а потім кинули його на купу гною. Опісля вони перевезли його в Літин. Там тіло українського мученика таємно закопали в землю в невідомому місці …".

Довідка:

Омелян Грабець (Батько)

Полковник, командир УПА-Південь.

Народився в 1909 році в Новому Селі Лобачівського повіту (нині у Польщі). Одружений.

Політичний в'язень польського концтабору Береза Картузька (1935-1936),

Учасник похідних груп ОУН у 1941 році,

Обласний провідник ОУН Рівненщини (1941-1942), Кам'янець-Подільщини (1942-1943), провідник Генеральної округи ОУН на східноукраїнських землях (СУЗ) (1943-1944).

Організатор відділів УПА-Південь у Вінницькій та Хмельницькій областях.

Загинув у червні 1944 року в бою з військами НКВД у Літинському районі Вінницької області.

Прес-служба Вінницької обласної організації ВО "Свобода"






Пошук

Усі права належать ВО "Свобода", 1995-2015.

Матеріали сайту є вільними для розповсюдження за умови посилання (для internet-ресурсів - гіперпосилання) на джерело.