Файли cookie допомагають нам покращити надання послуг та вдосконалювати цей веб-сайт, аналізуючи те, як ви використовуєте його. Користуючись нашими послугами або продовжуючи перегляд даного веб-сайту, ви погоджуєтеся з нашими правилами застосування файлів cookie. OK Дізнатись більше.

[Вернуться к основному разделу]

Знайти рецепт form

Енциклопедія спецій

Базилік

Базилік – пряна однорічна трав'яниста рослина. Смак базиліка злегка гіркуватий з солодкуватим присмаком. У кулінарії можна використовувати як свіже , так і сушене листя базиліка. Зазвичай його сушать у добре провітрюваних приміщеннях при температурі 30-35 ° С. Висушену таким чином рослину подрібнюють і додають у їжу. Ця приправа ідеально доповнює як м'ясні та рибні страви, так і страви з овочів. Базилік додають у фарш, паштети, ковбасу, приправляють ним яловичину, баранину і печінку. Подрібнений, він надає стравам кисло-солодкий присмак.

Ваніль

Ваніль - це незрілі стручки тропічної орхідеї - Vanillla planifolia. Ваніль має дуже сильний і стійкий солодкий запах. Стручок - ні в якому разі не ламкий. На смак вона гострувато - гірка. Стручок ванілі застосовується для приготування солодких страв: випічки, морозива, пудингів, кремів та мусів. Її також застосовують для приготування ароматизованих алкогольних та безалкогольних напоїв, ванільної кави, ванільного цукру та цукрової пудри, ароматизованих олій для кулінарії.

Гвоздика

Гвоздика - висушені квіткові бруньки тропічного вічнозеленого гвоздичного дерева (Myrtus caryophyllus), що не розкрилися. Ця пряність гостра на смак і має своєрідний запах коренів. Саме ці характерні якості смаку та аромату освіжають подих. У довідниках можна знайти інформацію, що гвоздика (пережована) перебиває неприємний запах часнику: потрібно розкусити кілька бутонів і неприємного запаху ніби не було. У кулінарії гвоздику можна використовувати (тільки обов'язково в міру) для приготування як солодких, так і пікантних страв. Вона відмінно доповнює різноманітні паштети, шинку, тушковану яловичину, страви з заячини, запечений балик, маринади для риби, хліб з приправами і навіть грушево- яблучний компот.

Гірчиця

У багатьох мовах назва гірчиці походить від латинської назви " mustum ardeum " ( у перекладі - «пекучий, що печуться, розпалює мозок»). Батьківщиною гірчиці вважають європейські та азіатські території. Це рослина, що має до 10 видів, належить до роду хрестоцвітних ( Cruciferae ). А назва говорить сама за себе: дуже гіркий смак. Існує декілька видів гірчиці : біла( Sinapsis alba ), чорна( Brassica nigra), перська (Brassica eruca ). Є ще один вид гірчиці, який найбільше люблять в Індії. Називається вона сарепською (Brassica juncea). Гірчиця є прекрасною приправою до ковбас, жирного м'яса, вареної риби, гарячих і холодних соусів, і  звичайно ж до страв з яєць.

Запашний перець

Запашний перець - це висушені недостиглі плоди вічнозеленого тропічного дерева - пімента лікарська. Його також називають – ямайським, англійським та гвоздичним перцем. Він має специфічний запах запашний. Його аромат асоціюється з гвоздикою, корицею, мускатним горіхом, гірчицею, чорним перцем, цим обумовлена його англійська назва " all spice " -  універсальна приправа. Ця пряність є ще й одним з компонентів приправи карі.

Естрагон

Eстрагон - це молоді пагони і листя в свіжому або сушеному вигляді. На смак естрагон трохи гострий і освіжаючий, запах дуже своєрідний, пряний, з нотками м'яти. Естрагоном, як свіжим, так і сушеним, приправляють найрізноманітніші страви. Він добре доповнює омлети, багато видів соусів. Він чудовий при консервуванні, виробництві напоїв (лимонад тархун, різні настоянки), випічці хлібобулочних виробів,

Імбир

Більше трьох тисяч років тому в тропічних районах Азії почали вирощувати імбир, звідки він і був вивезений фінікійцями в країни Середземномор'я. У теперішній же час імбир як спеція, відомий у всьому світі, і його присутність на кожній кухні вважається обов'язковою. Імбир - трав'яниста рослина сімейства Імбирних. Їстівною частиною цього деревця вважається коріння. Доступний у продажу імбир може бути двох видів: шматки коренів ( їх можна купити у великих супермаркетах ) і порошок , який є більш популярним (він представлений фірмами, що виготовляють приправи). Імбир характеризується специфічним сильним ароматом з освіжаючою, лісовою, трохи солодкуватою ноткою, а на смак він гострий і злегка гіркуватий.

Карі

Карі - свіже листя дерева сімейства цитрусових (Murraya koenigii), батьківщиною дерева якого є Індія, і сьогодні воно широко поширене по всій Південній і Південно-східній Азії від Індії і Шрі -Ланки до Таїланду та Індонезії. Тонке блискуче темно-зелене листя дерева карі використовують тільки свіжим. Основне застосування листя карі на батьківщині - з бобовими або овочевими стравами вегетаріанської кухні. Призначені вони в індійській кухні для того ж, що і лавровий лист у європейській.

Кмин

Кмин - це рослина родини зонтичних (Carum carvi). Існує більш ніж 25 видів цієї рослини, в основному , в Європі, Південній Америці та Африці. Найвідомішими є звичайний кмин, римський, корейський і єгипетський. Кмин - це добра приправа до жирних і важко перетравлюваних страв. Зернята кмину використовують як в цілому, так і в молотому вигляді. Мелений кмин додають у салати, сири, пасти, а цілі зерна використовують в різноманітній випічці: хлібі, булочках, солоному крекері та ін. Можна також приправити їм буряк, моркву, свіжу і квашену капусту, картоплю, всі види жирного м'яса (наприклад, свинину), рибу, особливо варену, і раків.

Кориця

Кориця, мабуть, найдавніша приправа. Кориця - це сушена, а потім подрібнена кора рослини, відомої під назвою китайської кориці (це вічнозелене дерево висотою до 12 метрів), яка росте на околицях Індонезії, в Китаї, В'єтнамі та Бірмі. Ще одним джерелом отримання кориці є дерево цейлонської кориці, яке значно нижче своєї китайської родички. Своїм бездоганним смаком кориця зобов'язана вмісту ефірних олій, які й характеризують її якість. Корицю відносять до солодких спецій і найчастіше використовують у виробництві кондитерських виробів і різноманітних напоїв.

Кріп

Кріп - однорічна трав'яна рослина з сильним пряним освіжаючим смаком і запахом. Залежно від призначення, в якості приправи використовують так звані листи або плоди. Кріп надає стравам специфічний аромат і смак кореня. Свіжа зелень добре доповнює салати, сир, деякі грибні страви, а також тушковану рибу і м'ясо, желе, омлети, відмінно домінує в деяких соусах і супах. Кріп не рекомендують піддавати тепловій обробці, так як він втрачає свій аромат і смак.

Кумин ( зира )

Кумин (зира) - дрібне насіння рослини Cuminum цімінум. Кумин - одна з найпопулярніших спецій світу, яка має сильний, пряно-гірко-солодкий смак, з легким відтінком горіхового. Кумин (зира) - поширена приправа в стравах арабської, турецької та мексиканської кухні. У Середній Азії кумин, відомий як "зира". Аромат кумина яскраво розкривається в процесі теплової обробки. Кумин застосовують у стравах з бобових, баранини, особливо коли м'ясо готують на грилі.

Куркума

Куркума – це потовщене кореневище багаторічної трав'янистої рослини (Curcuma longa) з родини імбирних. Вона має трохи мускусний запах і гострий гіркий смак. Куркума, як і шафран, надає стравам жовтий колір - її ще називають "індійський шафран", але ця рослина набагато дешевша за шафран. Про цю схожість писав у своїх записках ще великий мандрівник Марко Поло. Завдяки речовинам, що входять в хімічний склад куркуми, вона є натуральним барвником.

Лавровий лист

Лавровий лист - лист вічнозеленого чагарнику або дерева (Laurus nobilis) сімейства лаврових. Своєю популярністю лавровий лист зобов'язаний стародавнім грекам і римлянам. Лаврове листя і гілки були символом слави, мужності, сили, успіху та перемоги. У Стародавньому Римі ними прикрашали переможців артистичних і спортивних змагань, а також переможців поєдинків. Лавровий лист - це листя з приємним ароматом і гірким смаком коренів.

Майоран

Майоран - багаторічна чагарникова рослина (Majorana hortensis Moench). Головним компонентом рослини є ефірна олія, а також до її складу входить велика кількість цинку, міді, органічні кислоти. Він має солодкувато-пряний аромат і гіркувато-гострий смак. Майоран цінують в кухні будь-якої країни. Його додають в страви з гороху або квасолі, квашену капусту та м'ясні страви. Ним приправляють соуси, тушковане м'ясо, супи, м'ясні фарші, паштети, шинку.

Мускатний горіх

Мускатник - це незвичайна і дуже цікава рослина, що являє собою вічнозелене дерево (Myristica fragrans) і дає дві різні прянощі - мускатний горіх і мускатні квіти. Мускатний горіх та квітка " macis " - володіють якостями спеції. Мускатні горіх і квітка дуже схожі за смаком і ароматом. Але більш ніжна квітка відрізняється дуже свіжим запахом, навіть можна сказати, з деяким відтінком аромату коренів. Смак горіха солодкий і інтенсивний, а ось квітка більш гірка. Цікаво, що протягом століть і горіх , і квітку вважали любовними прянощами, а саме дерево - рослиною Афродіти.

Орегано

Орегано – однорічна рослина (Origanum vulgare). Орегано підрозділяється на підвиди відповідно до запаху. У орегано є кілька підвидів: oregano creticum і oreganum smyrneum. Існує також мексиканський орегано, але це зовсім інша рослина і їх не можна плутати. До складу орегано входять ефірні олії (до 0,5 %), тимол, карвакол, дубильні речовини і розмаринова кислота. Орегано ідеально поєднується з шинкою, салатами, рибними соусами.

Розмарин

Розмарин - листя вічнозеленого гіллястого напівчагарнику (rosmarinus officinalis). Його пекучий, гіркуватий смак і приємний смолистий, камфорний запах зробили розмарин вельми популярною спецією по всьому світу. Розмарин відноситься до міцних спецій, з ним слід дотримуватися помірності при дозуванні, інакше гіркота може зіпсувати страву. Найкраще застосування для розмарину - баранина і морська риба. Добре поєднується він з куркою, гусаком і качкою.

Петрушка

Петрушка - рослина з роду зонтичних. Всі частини рослини використовуються як прянощі. Пряні властивості обумовлені ефірною олією. Її використовують як у свіжому, так і сушеному, рідше солоному вигляді. Особливо добра петрушка в поєднанні зі свіжими і тушкованими овочами, в м'ясних і рибних стравах. Петрушка майже не втрачає своїх корисних властивостей при тривалій тепловій обробці. Зелень петрушки додають в холодні та гарячі соуси, овочеві салати, страви з сиру та яєць. Використовується вона також для ароматизації супів та бульйонів, відварної і печеної картоплі. Додається, найчастіше, в кінці приготування страви .

Перець білий

Вже протягом багатьох століть перець вважають королем екзотичних приправ. Перець вирощують на плантаціях багатьох тропічних країн. У більшості випадків це трав'янисті і чагарникові рослини, тільки іноді - дерева. Існує декілька видів перцю: чорний, білий, зелений. Всі вони є плодами однієї рослини "piper nigrum ". Білий перець - це дозрілі плоди, які поміщають в довгу вузьку судину, накривають ковдрами і залишають на декілька днів.

Перець зелений

Вже протягом багатьох століть перець вважають королем екзотичних приправ. Перець вирощують на плантаціях багатьох тропічних країн. У більшості випадків це трав'янисті і чагарникові рослини, тільки іноді - дерева. Існує декілька видів перцю: чорний, білий, зелений. Всі вони є плодами одної рослини "piper nigrum ". Зелений перець - це незрілі плоди, які заливають оцтом або сольовим розчином. Зелений перець не гострий, можна навіть сказати, освіжаючий. У молотом вигляді дуже швидко втрачає свій аромат, тому мелений зелений перець рекомендують додавати в їжу безпосередньо перед подачею страви на стіл. Перець зелений горошок є ідеальною приправою для всіх рибних страв. Він добре поєднується з м'ясом птиці, дичини і в овочевих салатах, а також його додають у соуси, ковбаси, паштети.

Перець рожевий

Рожевий перець - пряність, яку отримують з плодів перуанського перцю ( Шинус м'який) або бразильського перцю (Шинус фісташковий). У великих кількостях токсичний. Смак і запах цієї пряності, солодкувато-перцевий, схожий на імбир, але не гострий і не пекучий. Рожевим перцем, зазвичай, приправляють рибу і морепродукти, особливо кальмари і гребінці. Він чудово поєднується зі свіжими і приготованими овочами в салатах, а також з фруктами - сирими і запеченими. Часто його використовують в суміші з чорним, білим і зеленим перцем. Він добре поєднується з імбиром, а в деяких випадках може його замінювати. Його додають у цитрусові маринади.

Перець чорний

Вже протягом багатьох століть перець вважають королем екзотичних приправ. Перець вирощують на плантаціях багатьох тропічних країн. У більшості випадків це трав'янисті і чагарникові рослини, тільки іноді - дерева. Існує декілька видів перцю: чорний, білий, зелений. Всі вони є плодами однієї рослини "piper nigrum". Чорний перець - це незрілі плоди, які сушать на сонці (під впливом сонячних променів вони набувають чорного кольору, оболонка твердне і зморщується). Чорний перець гострий за смаком з лісовим ароматом.

Перець червоний солодкий (паприка)

Паприка - це специфічна назва для спеції, виготовленої з сушених стручків червоного перцю (Capsicum annuum), розмелених в тонкий порошок. В залежності від використаного сорту і частки насіння, порошок можна умовно поділити на різні категорії за гостротою. За шкалою Сковіла, паприка може мати від 0 до 1000 одиниць. Чим червоніше і яскравіше паприка, тим вона солодше і тим частіше використовується, скоріше як барвник, ніж як спеція. Солодкою паприкою посипають страви з сиру, рагу, риби. Вона добре поєднується з м'ясом, особливо свининою, куркою, овочами, особливо томатами і капустою, яйцями. Паприку використовують в приготуванні таких страв, як гуляш, рис, фаршировані яйця, а також в супах, соусах, салатах. Паприка використовується як барвник при виробництві м'ясних продуктів, зокрема, ковбаси.

Перець Чилі

Перець чилі – це справді неймовірна спеція, що викликає приємний обпалюючий гострий смак у роті, пробуджуючи палкі, нестримні, сміливі відчуття та інші позитивні емоції. В світі нараховують майже 140 різних видів чилі, серед яких існують м'які, солодкі, ароматні і неймовірно пекучі сорти перцю чилі. Сильний пекучий смак обумовлений високим рівнем вмісту алкалоїду капсаїцину. Для оцінки пекучості капсикума американський хімік Уілбур Сковіл розробив шкалу на основі власних суб'єктивних відчуттів. Сковіл розчиняв витяжки різних перців в цукровому сиропі доки їх смак переставав відчуватися.

Часник

Історія використання часнику в кулінарії налічує сотні і навіть тисячі років. Спеція часник – відома та популярна завдяки своєму пекучому смаку і сильному запаху. Застосування часнику в нашому житті є настільки всебічним, що важко навіть уявити собі, що його могло б не бути. Він є неодмінною добавкою до копчених страв, супів, риби, соусів, до овочів, грибів, яєць, сирів  та ін. Спробуйте додати до меленого м'яса і спагетті трохи часнику, і смак страви буде як у найкращому ресторані в Болоньї. Але потрібно обов'язково пам'ятати про те, що в смажені і варені страви – його слід додавати трохи більше, ніж до холодних закусок. Не можна також не оцінити його переваги при приготуванні маринадів і квашених овочів, наприклад, огірків: без нього вони, напевно, не будуть такими хрусткими і не збережуть своїх якостей до весни.

Чабер (тим’ян)

Чабер - ароматна перцева трава, яка володіє сильним гіркувато-пряним смаком і сильним ароматом. Добре висушений, він надовго зберігає чудовий аромат і смакові якості. Чабер традиційно використовують для страв зі стручкових, це класична приправа до супу з квасолі. Їм також приправляють деякі салати, гриби, кролятину, шинку, сири, маринади. Рослина є ще й одним з компонентів змішаних приправ. Ця запашна пряність - незамінний компонент при заквашування огірків і консервуванні горошку, так як в даному випадку вона надає їм кисло-солодкий смак. Дуже часто чабер додають у маринований перець з травами. Потрібно обов'язково пам'ятати, що чабер не можна довго варити, інакше він неодмінно надасть страві гіркоти. Чабер - король серед ароматних приправ для салату. Завдяки своїм дієтичним особливостям він заслуговує більш частого застосування в кулінарії.

Шафран

Шафран посівний, він же Крокус посівний (Crocus sativus L.) - багаторічна бульбо-цибулинна трав'яниста рослина. Він є найдорожчою пряністю у світі. В якості спеції, використовуються тільки квіткові рильця. Щоб отримати 1кг шафрану, потрібно вручну обробити декілька сотень тисяч крокусів. Шафран - дуже сильна пряність, яка має сильний запах та пряно-гіркуватий смак; 1 г спеції вистачить надовго. Аромат шафрану розкривається не відразу і не вивітрюється при тривалому готуванні.

Ялівець

Ялівець – плоди вічнозеленого хвойного чагарника або невеликого деревця з родини кипарисових (Juniperus communis), висотою від 1 до 3 м. Він має гіркувато-солодкий смак і ароматний, пряний запах. Ягодами ялівцю приправляють м'ясо тварин, які в природі харчуються цією рослиною, а точніше дичину. При цьому в якості приправи використовують не самі ягоди, а маринад або соус, до складу яких вони входять (ароматичний соус і маринад). Соус з ялівцем використовують також при приготуванні риби.

[Вернуться к началу страницы]