Kůň Kinský

Stejně tak jako bývá nazýván starokladrubský kůň českým klenotem, kůň Kinský, neboli Equus Kinsky, má právo na toto pojmenování bezesporu také...

 

Původ a historie

K založení chovu došlo již roku 1832. Rodina Kinských, žijící na chlumeckém panství, chovala koně pro hospodářské a vojenské účely přímo z královského pověření. Snad nejdůležitější osobou vývoje chovu byl hrabě Oktavián Kinský, velký odborník a svědomitý chovatel (Oktavián Kinský - díky němu je dnes k dispozici plemenná kniha, založil hřebčín Ostrov, podílel se na rozvoji dostihového sportu u nás, přispěl ke vzniku Velké pardubické).

 

V období 2. světové války byli koně žádáni v německé armádě, což rodina Kinských, ani oddaní zaměstnanci stáje nechtěli připustit - a tak se s notnou dávkou diplomacie a častého riskování podařilo velké množství koní před využitím na frontě uchránit.

 

Po politicky rušném roce 1948 nastávají pro české plaváky smutné časy, bohužel hrozil i zánik tohoto ušlechtilého českého plemene!

 

Postupně došlo ke změně vedení hřebčína nebo se koně se začali různě stěhovat po státních statcích i soukromých majitelích. Velká řada koní byla také prodána do zahraničí, zvláště Německa, Rakouska, Švýcarska, Anglie, Holandska a Belgie.

 

Na lepší časy svítá až koncem 60. let díky zásluze Státního statku Chlumec nad Cidlinou.

 

Popis

Koně Kinských patří mezi české teplokrevníky a jejich poznávacím znamením je zlaté zbarvení a bílá hříva - koně tedy nazýváme jako isabely, plaváky či žluťáky, i když samozřejmě se můžeme setkat i s hnědáky a ryzáky. Kohoutková výška dospělých hřebců bývá zhruba 165 až 170 cm, u klisen 161 - 168 cm. A jak poznáme pravého koně Kinského? Každý kůň má originální doklady o původu, a pokud se podíváme na levé stehno, měli bychom spatřit výžeh plemene.

 

Charakteristika

Kinští koně jsou velmi všestranní, což je jistě dáno i značným podílem krve anglického plnokrevníka. Jsou dobře krmitelní a vyznačují se i příjemnou povahou a dobrou plodností.

 

Využití

Koně Kinských vynikají v drezúře, parkúru, zápřahu i honebním ježdění. Na jejich hřbetech můžete často spatřit děti, tito koně jsou totiž velice snadno jezditelní, proto se často využívají jako koně školní.

 

Kinští koně našli své uplatnění také v dostihovém sportu. Od roku 1847, kdy vznikla dlouhá a slavná tradice Velké Pardubické, se koně Kinští stali několikrát vítězi, například Magyarád, Pohanka, Sláva nebo Nestor. Zvláště vítězství klisny Normy se stalo nebývale proslulým, jelikož otěže držela v rukou první a poslední žena, která v tomto náročném a obtížném závodě dokázala zvítězit, Lata Brandisová.

 

Velký dík za udržení a neustálé rozvíjení chovu patří manželům Petrovi a Libuši Půlpánovým, kteří se po roce 1991 stali majiteli chovného stáda koní z Ostrova.

 

Hřebčín Equus Kinský

A jak se mají koně Kinských dnes? Někteří mají stále své útočiště v Ostrově. Hřebčín je místem konání zajímavých sportovních i kulturních akcí, například velmi oblíbenou Slavností koní Kinských, která se těší velkému zájmu veřejnosti.

 

Naši plaváci našli své uplatnění i v zahraničí, například hřebec Ondráš denně vybíhá na pastvu ve Spojených státech amerických, v oblasti Kentucky, která je chovem koní a dostihy proslavena po celém světě. V Anglii v královské stáji je chována isabela Johanka Kinská, která byla věnována k 100. narozeninám královně matce.

 

Zajímavost

V nádherné krajině kerských lesů, na okraji malého městečka Hradišťko u Sadské vyrostl během několika posledních let nový jezdecký areál Equus Kinsky. V budoucnu by měl být právě zde soustředěn chov plemenných hřebců a koní k výcviku. Areál slouží také jako místo setkávání milovníků koní a jako centrum výchovy mladých jezdců.

 

VIDEA plemene Kůň Kinský

Pro videa s plemenem Kůň Kinský klikněte ZDE

 

Kůň Kinský zkušenosti uživatelů

Napsat vlastní zkušenost s plemenem Kůň Kinský
  • Akira14 25.07.2011 21:53:58
    Klady:
    • oddanost
    • vytrvalost
    • velká inteligence
    • spolehlivost
    • všestranné využití
    • líbivý vzhled
    Zápory:
    • tvrdohlavost
    Setkala jsem se s několika koňmi KK. První byl valach isabel, byl velmi tvrdohlavý pokud šlo o práci a ošetřování, potřeboval pevnou ruku a opravdovou autoritu. Druhým byl hřebec KK, také isabel. Byl to výjimečně inteligentní koník, chápavý, rychle se učil. Pod sedlem byl strašně spolehlivý, ničeho se nelekal a ježdění ho bavilo. Byl ovšem velmi citlivý na zacházení..každou špatnou zkušenost si pamatoval a také ji často oplácel. A další byla plavá klisna.. Pohodlná na ježdění, ale do práce se jí moc nechtělo..byla talentovaná na drezuru a rychlý běh. Byla fixována na jednoho člověka (což další dva také)..ostatním lidem moc nevěřila a bránila se. Takže abych to shrnula- KK jsou velmi příjemní pod sedlem, jsou to dlouholetí společníci, ale musíte jim rozumět. Bohužel mají docela citlivé povahy (snad to u našich koní bylo dáno achal-teke krví) a více vnímají podněty ze strany lidí..
    Pomohl vám tento názor? Ano(3) Ne(1)
Celkem záznamů: 1
|< << >> >|


Nejlepší profily

35 profilů Kůň Kinský z toho 0 profilů hříbátek



Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.