Socialbakers jsou po dvou letech evropským lídrem pro analýzu sociálních sítí

Honzu Řežába jsme měli v digitální snídani před dvěma lety, tehdy jako guru v oblasti mobilního marketingu. Jenže protože v online branži se věci mění rychleji než kolekce vyhlášených módních návrhářů, je tu Honza znova v úplně jiné roli. Jeho projekt Socialbakers se stal evropským lídrem v oblasti analytiky sociálních sítí a aktuálně dostal obrovskou finanční investici…

TOMÁŠ JINDŘÍŠEK: Tvoje firma Socialbakers dostala krásnou investici ve výši více než dvou milionů dolarů…

JAN ŘEŽÁB: Každé peníze, které přijdou do společnosti jako investice, jsou vždy dobře kontrolovány a firma je musí použít ke své akceleraci. V Socialbakers jako v profitabilní firmě jsme si uvědomili, že konkurence jde vpřed a bez větší investice by nám mohl ujet vlak a hrozilo by, že bychom vyklidili pozici jedničky na trhu. Proto byla potřeba taková investice.

TOMÁŠ JINDŘÍŠEK: Změnili jste i název…

JAN ŘEŽÁB: Ten jsme měnili několikrát. Jmenovali jsme se Candytech, pak Face Bakers, ale Facebooku se nelíbilo, že je v názvu slovo Face, a tak vznikl název Socialbakers. Pokud jde o positioning, nám tím paradoxně velmi pomohli, protože jsme při tomto rebrandingu museli změnit své pole působnosti a zamyslet se o jeho rozšíření. Nyní je tedy oficiální název firmy Socialbakers a Candytech je jen naše divize. Věřím, že všechny změny jsou jen k lepšímu. Dnes Socialbakers měří nejen Facebook, ale i Twitter, Google plus, LinkedIn…

TOMÁŠ JINDŘÍŠEK: Jaké jsou vaše cíle do budoucna?

JAN ŘEŽÁB: Naším cílem z marketingového pohledu je měřit tři věci dle nové klasifi kace internetových médií – paid media (placená média, klasická reklama), owned media (vlastní weby firem apod.) a především earned media – YouTube, Twitter, Facebook apod. Do roku 2012 ale chceme jít i do paid media i do owned media a vše integrovat do jednoho velkého přehledu statistik.

TOMÁŠ JINDŘÍŠEK: Zabýváte se tedy měřením, ale živí vás i další činnosti. Jak jste se etablovali na světovém trhu?

JAN ŘEŽÁB: Na začátku jsme se specializovali na výrobu facebookových aplikací, což loni vyrostlo na docela solidní objem. Socialbakers má nyní krásný web, kam chodí lidé z celého světa a najdou na něm nejrůznější statistiky o Facebooku, Twitteru, demografická data, statistiky top stránek a značek. Hlavní verze webu je přitom zdarma. To pomohlo propagaci firmy a díky prezentaci na konferencích se o ní dále povědomí rozšířilo.

V listopadu loňského roku jsme se rozhodli portál monetizovat a vytvořili jsme placené technologie, které umožňují profesionální analýzu stránek. Tuto aplikaci má dnes koupenou pět set klientů z celého světa a jsou mezi nimi takové značky, jako je L‘Oréal, Lufthansa, Henkel apod.

TOMÁŠ JINDŘÍŠEK: Jak se takové obchody sjednávají?

JAN ŘEŽÁB: Máme tým deseti lidí, který vede Petr Varga, jenž byl předtím v Google. Řídí obchodníky, kteří oslovují partnery a dělají rychlé sales. Tento tým sídlí v Praze, nyní jsme ale otevřeli office v Londýně a příští týden otevíráme další v San Francisku. Našli jsme tam snaživé lidi, které jsme headhuntovali z velkých firem. Já sám létám hodně po světě a většinu obchodu pro fi rmu dělám osobně. Našimi dobrými klienty jsou nyní státy, jako je Keňa, Chorvatsko, Rusko…

TOMÁŠ JINDŘÍŠEK: Obchoduješ tedy s celým světem a prodáváš virtuální věc. Překvapilo tě něco, pokud jde o kulturní rozdíly?

JAN ŘEŽÁB: Na jednu stranu se rozdíly v globalizovaném světě stírají, na druhou ale zůstávají. Až při jednání se projeví specifi ka jednotlivých národů – například Turci jsou velmi specifičtí, mají např. obecný problém s angličtinou. Kulturní rozdíly je třeba studovat, a když jedu do nějaké nové země třeba v Asii, musím se předem zorientovat.

TOMÁŠ JINDŘÍŠEK: Kolik takových schůzek a cest v zahraničí zvládáš? Mám pocit ze statusů na Facebooku, že jsi za posledních pár měsíců musel obletět celý svět.

JAN ŘEŽÁB: No ano (směje se). Svět jsem obletěl několikrát, v tomto roce jsem byl skoro ve všech světadílech. Jsme aktivní v přednášení – konference jsou největší prodejní kanál a z každé si přinášíme velký počet nových klientů. A vyplatí se to. A navíc – procestovat během roku třicet zemí je velká zkušenost.

TOMÁŠ JINDŘÍŠEK: Kdo kromě tebe v Socialbakers působí?

JAN ŘEŽÁB: Socialbakers jsme založili s Martinem Homolkou a Lukášem Maixnerem, postupně jsme přibrali jako junior partnera Jiřího Vovese. A pak vstoupil investor Daniel Bergman, který vlastní jednu z největších digitálních a produkčních firem na světě, Martin Huml, Čech, který žije v Silicon Valley, který opravdu zná byznys. Ten se stal předsedou představenstva a zároveň výkonným ředitelem.

TOMÁŠ JINDŘÍŠEK: Jak se ti spolupracuje s takovými zkušenými lidmi, když sis předtím byl zvyklý dělat věci po svém?

JAN ŘEŽÁB: Je to skvělé, protože mají velký přirozený respekt a s lidmi to umí. Pracuje se mi s nimi opravdu dobře. Ne vždy, když investor řekne, že bude spolupracovat, tomu tak skutečně je, ale my máme investory, kteří spolupracují pravidelně a mají o věc zájem.

TOMÁŠ JINDŘÍŠEK: Na co bude použita investice, o které byla řeč? Co chystáte?

JAN ŘEŽÁB: Realizovali jsme akvizici jedné významné mezinárodní facebookové aplikace – Social RSS – a jednoho konkurenčního portálu – Czechfacebook.com. Umožní nám to dát dohromady mnoho lidí a dostaneme se díky tomu na čtvrt milionu registrovaných marketérů. Náš byznys bude určitě dál v měření a aktivitách na základě měření. Chceme se také přesunout k monitorování facebookových reklam od imprese přes klik po akci. Dnes se optimalizuje reklama na cenu kliku, ale měla by se optimalizovat na efektivitu kliku. Chceme proto optimalizovat celý proces.

TOMÁŠ JINDŘÍŠEK: Monitorujete sociální sítě, máte statistiky, čísla… Jaké jsou trendy v této oblasti?

JAN ŘEŽÁB: Pokud jde o trendy, vnímám jako dominantní platformu Facebook. Tam by měly firmy utrácet 70 % svého času a peněz. Docela velký je Twitter, Google plus se začíná zvedat a věřím, že to bude pokračovat. Nepodceňoval bych ani LinkedIn, ani segmentované sociální sítě.

TOMÁŠ JINDŘÍŠEK: Teď bych se tě chtěl zeptat trochu osobně: tvoje žena pracuje v Googlu a má na starosti YouTube, o čem se doma bavíte?

JAN ŘEŽÁB: Bavíme se o filmech, o kultuře, nebo jak bylo v zahraničí. Komentujeme globální situaci a bavíme se o oboru, to je samozřejmé. Pokud jde o firemní informace, ty se dozvídám dřív z novin než od ní.

Listopad 2011



Kampaň dne

Kampaň dne: 3D direct mail na 877 architektů zařídil 229 schůzek pro zástupce Kingspanu

Časopis Direkt

  • Časopis pro direct marketing
  • Aktuality z ČR i ze světa
  • Výsledky světových soutěží
  • Průzkumy, analýzy, rozhovory
časopis DIREKT