The Wayback Machine - https://web.archive.org/web/20190709065748/http://www.unesco-slovakia.sk/sk/menu/pamiatky-unesco-na-slovensku

Pamiatky UNESCO na Slovensku

UNESCO je skratka, ktorá v angličtine znie: The United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization. 

Ide o svetovú organizáciu, ktorá bola založená 16.novembra 1945. Jednou z činností organizácie je aj vytváranie Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva národov z celého sveta. Pôvodný názov zoznamu v angličtine je UNESCO’s World Heritage List, Zoznam svetového dedičstva.  

V zozname UNESCO sa nachádzajú rôzne kultúrne pamiatky a prírodné vzácnosti aj z našej krajiny, zo Slovenska. V zozname máme zapísané historické centrum Bardejova, historické centrum Banskej Štiavnice a jej technické pamiatky, naše výnimočné jaskyne Slovenského krasu, obývanú dedinku Vlkolínec, ktorá je súčasne skanzenom dokumentujúcim spôsob života v minulosti s typickými drevenými domami, najväčší hrad v strednej Európe – Spišský hrad a okolie a najnovšie Karpatské bukové pralesy a drevené kostolíky na severovýchode Slovenska. Na čakajúcej listine so žiadosťou o zapísanie do zoznamu UNESCO sa nachádza aj drevený oltár Majstra Pavla z Levoče, či Limes Romanus, pozostatky rímskych pevností na Slovensku alebo aj tokajská vinohradnícka oblasť. 

Banská Štiavnica r. 1993
Banská Štiavnica bola zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO v roku 1993. V stredovekom centre baníctva vyrástli mnohé renesančné budovy a paláce, v 16.storočí kostoly, námestia, Starý zámok a Nový zámok. Toto historické banské mestečko, dôležité ťažisko zlata a iných kovov v histórii, je tu zapísané so svojim historickým centrom a okolím. 
Miesto: stredné Slovensko, mesto Banská Štiavnica

Spišský hrad a kultúrne pamiatky okolia hradu r. 1993 
Spišský hrad bol zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO v roku 1993. Spišský hrad patrí medzi najväčšie hrady v Európe. Nachádza sa v ňom expozícia zbraní. Tvoria ho renesančné a gotické budovy, ktoré dali postaviť postupne viacerí panovníci a majitelia hradu. 
Miesto: severné Slovensko, obec Spišské Podhradie alebo aj Žehra, blízko Spišskej Novej Vsi

Vlkolínec r. 1993 
Vlkolínec je dedinka so 45 budovami, v ktorej dodnes žijú ľudia. Nachádzajú sa tu pôvodné drevené domy charakteristické pre stredoeurópsku oblasť a územie Slovenska v minulosti. Skanzen Vlkolínec bol do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO zapísaný v roku 1993. 

Jaskyne a priepasti Slovenského krasu r. 1995, 2000 
Jaskyne v oblasti Slovenského krasu boli zaradené do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO spolu s jaskyňami na maďarskom území. Stalo sa tak v roku 1995. Niektoré sú prístupné, niektoré nie. Najvzácnejšia je Ochtinská aragonitová jaskyňa a Dobšinská ľadová jaskyňa. Jaskyne sa nachádzajú v okrese Rožňava a Spišská Nová Ves. 

Bardejov r. 2000 
Na námestí mesta Bardejov sa nachádza radnica zo 16. storočia, expozícia Ikony - maľba do dreva, stojí tu kostol sv. Egídia. Bardejov a jeho námestie je zapísané do historických pamiatok Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva je zapísaná aj historická časť mesta Bardejov s klenotmi mesta - Kostolom sv. Egídia, mestskou radnicou a meštianskymi domami, obkolesujúcimi trhové námestie, postavenými v renesančnom a barokovom slohu. V blízkosti mestského centra sa nachádza dnes už urbanistická kuriozita východného Slovenska, jediný čiastočne zachovaný súbor bývalých židovských kúpeľov a synagóga, pozostatok suburbariálneho centra mesta z konca 18. storočia, budovaného plánovito a podľa talmudistických predpisov
Miesto: východné Slovensko, mesto Bardejov 

Bukové pralesy Karpát v Národnom parku Poloniny a Vihorlat v Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat r. 2007 
Bukové pralesy v pásme pohoria Karpaty sú zaradené do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku od 2007. Nachádzajú sa v týchto prírodných lokalitách: 
Vihorlat – okolo hrebeňa Vihorlatských vrchov
Havešová – medzi obcami Kalná Ráztoka a Stakčinská Ráztoka v okrese Sniná 
Rožok – v Národnom parku Poloniny, severovýchodne od obce Ulič

Drevené kostoly r. 2008 
V roku 2008 bolo osem historických drevených kostolíkov, nachádzajúcich sa na severovýchode Slovenska, zapísaných do zoznamu UNESCO. Dostali tak najvyššie ocenenie, aké sa dá získať. Najstaršie kostoly pochádzajú zo 16.storočia a v niektorých sa dodnes konajú bohoslužby.  
Do zoznamu UNESCO boli zapísané drevené kostoly v týchto mestách a obciach:
Gréckokatolícke kostoly:
V Ruskej Bystrej
V Ladomírovej
V Bodružale
Rímskokatolícke kostoly:
V Tvrdošíne
V Hervartove pri Bardejove
Evanjelické kostoly:
V Kežmarku
V Hronseku 
V Leštinách

Levoča, r. 2009
Historické mesto Levoča
Pamiatky UNESCO na Slovensku - PDFPamiatky UNESCO na Slovensku - PDF
PDF dokument, veľkosť 7 459 kB
Pridané dňa: 06. 12. 2013