Cologno al Serio – Włochy

Akt Partnerski podpisany: 28.05.2010 r.

Cologno al Serio to miejscowość, położona nad rzeczką Serio, w pobliżu Bergamo, w rejonie Lombardii we Włoszech. Należy do najstarszych włoskich miejscowości. Tutaj znajdują się jedne z najstarszych stanowisk archeologicznych w całej prowincji Bergamo: pierwsze osady ludzkie pochodzą z epoki brązu (sprzed czterech tysięcy lat).

Do dzisiaj Cologno al Serio zachowało nienaruszony średniowieczy układ urbanistyczny. Stare miasto okalają broniące niegdyś dostępu mury miejskie i fosa. Do miasta można było dostać się jedynie poprzez cztery dobrze do dziś zachowane bramy. W najbardziej okazałej z nich, zwanej Porta Rocca, znajdują się dzisiaj biura Urzędu Miejskiego.

W Cologno warto także obejrzeć pochodzący z XV wieku Zamek Liteggio, zbudowany przez Viscontiego. Widoczne dzisiaj mury oraz detale architektoniczne świadczą o tym, że w przeszłości budowla pełniła bardzo silną rolę fortyfikacyjną.

W centrum starego miasta znajduje się kościół parafialny poświęcony Matce Boskiej. Zbudowany został w 1745 r. według projektu architekta Giana Battisty Caniana, zastępując funkcjonujący w tym miejscu już wcześniej kościół. Warto zwrócić uwagę na barokową fasadę, kamienne, marmurowe dekoracje. Obok stoi stara dzwonnica, która formą architektoniczną odbiega od obecnego kościoła – jest bowiem od niego znacznie starsza.

Pierwsze kontakty z samorządem Cologno ale Serio nawiązaliśmy na Litwie, w Ukmerge, podczas tamtejszego Święta Miasta. Tam spotkaliśmy członków Komitetu Współpracy, który społecznie działa przy Urzędzie Miasta Cologno. Formalnym usankcjonowaniem współpracy było podpisanie listu intencyjnego w 2009 r. i umowy partnerskiej – w 2010 r.

Delegacje z Cologno uczestniczą w międzynarodowych konferencjach organizowanych w ramach Dni Gminy Tarnowo Podgórne. Na przykład w 2013 r. włoska delegacja przestawiała korzyści płynące dla ich samorządu z faktu bycia członkiem Unii Europejskiej. Rok później – podczas konferencji z udziałem Posłanki do Parlamentu Europejskiego Agnieszki Kozłowskiej Rajewicz – z  zaciekawieniem słuchaliśmy o tamtejszej lokalnej polityce prorodzinnej (w Cologno mieszka i pracuje spora grupa imigrantów i uchodźców).

W 2016 r. tym roku nasza delegacja, jadąc na Europejskie Spotkanie Orkiestr do Rosate, spotkała się z burmistrz Cologno – Chiarą Drago. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim naszej współpracy z inwestorami zagranicznymi, różnicami w  systemach i zakresie kompetencji samorządowych oraz inicjatywami na rzecz aktywizowania i integracji mieszkańców.

Do Cologno warto pojechać nie tylko ze względu na unikatowy, średniowieczny charakter miasta. To również doskonała baza wypadowa dla tych, którzy chcieliby zwiedzić leżące nieopodal Bergamo czy Mediolan.