SEA | Zarząd SEA
203
page-template-default,page,page-id-203,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-9.4.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2.1,vc_responsive,mob-menu-slideout-over
 

Zarząd SEA

Zarząd SEA

Prezes Zarządu 

Jerzy Marek Nowakowski – Prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego od października 2020 roku. Wykładowca Studium Europy Wschodniej, b. ambasador RP w Armenii i na Łotwie. Ekspert Warsaw Enterprise Institute., b. doradca ds. międzynarodowych premiera Jerzego Buzka.


Wiceprezes Zarządu

Piotr Łukasiewicz – analityk ds. bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych w zespole redakcyjnym Polityki Insight. Ekspert Konferencji Ambasadorów RP. Dyplomata i żołnierz. Ambasador i pułkownik rezerwy Wojska Polskiego. Reprezentant Rzeczypospolitej Polskiej w krajach ogarniętych konfliktami, analityk i praktyk organizowania współpracy międzynarodowej, negocjator oraz specjalista od sytuacji kryzysowych. Wykładowca akademicki i analityk. Doktor nauk politycznych. Współpracownik stowarzyszeń obywatelskich i fundacji. Autor książki „Wojna o państwo” (Wyd. Adam Marszałek 2019) oraz publikacji dot. wojskowości, odbudowy państw i operacji wojskowych.


Wiceprezes Zarządu

Antoni Wierzejski – absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta naukowy w Instytucie Nauk Politycznych w Bordeaux.  Pracował jako dziennikarz (Euractiv.pl), ekspert (Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce) oraz analityk  (Centrum Stosunków Międzynarodowych). Obecnie koordynator forumIdei Fundacji im. Stefana Batorego.


Członek Zarządu oraz Przewodniczący Komitetu Przemysłowego Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego

gen. Leon Komornicki – emerytowany generał Wojska Polskiego. Od 1968 r. do 1998 r. był żołnierzem zawodowym. Zajmował stanowiska dowódczo-sztabowe od dowódcy plutonu do zastępcy szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego włącznie. W swojej karierze zawodowej był m.in. dowódcą pułku czołgów, dowódcą 5 Dywizji Pancernej, szef sztabu Śląskiego Okręgu Wojskowego i dowódcą Warszawskiego Okręgu Wojskowego. W 1998 r. został mianowany generałem brygady, zaś w 1992 r. generałem dywizji. W 1998 r. na własną prośbę został zwolniony z zawodowej służby wojskowej i przeniesiony do rezerwy. Jest współtwórcą i realizatorem idei budowy pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Od 1991 prezes Fundacji Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, która realizowała jego budowę. Pomnik został odsłonięty w Warszawie 17 września 1995 r. Jest także pomysłodawcą współorganizatorem Wojska Federacji Sportu. W latach 1995-2005 był jej pierwszym prezesem. Od 1998 r. przedsiębiorca i właściciel firmy doradczej, a także członek Rad Nadzorczych firm krajowych i zagranicznych: EADES, Pol-Aqua SA, DGS SA, Biatel SA, Arkus SA.


Członek Zarządu

prof. Adam Jelonek – absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1986 działacz podziemnej Federacji Młodzieży Walczącej. Uzyskał doktorat w zakresie nauk humanistycznych w Instytucie Socjologii UW, 1997. Habilitacja na Wydziale Filozofii i Socjologii UW, 2005. Profesor nauk humanistycznych, od 2012. Pracownik Instytutu Socjologii UW, 1993-2006 i Instytutu Studiów Politycznych PAN, 1999-2005. Członek-założyciel kwartalnika “Krytyka Polityczna”. Od 2007 kierownik Katedry Bliskiego i Dalekiego Wschodu na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, która za czasów jego kierownictwa została przekształcona w Instytut. W latach 2007-09 przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Studiów Regionalnych UJ. Członek Rady Programowej Instytutu Konfucjusza w Krakowie. W latach 2010-14 ambasador nadzwyczajny i pełnomocny RP w Malezji, Brunei i na Filipinach. Członek Konferencji Ambasadorów RP.


Stanisław Onyszkiewicz – członek Zarządu, Skarbnik.


Norbert Augustynowicz – członek Zarządu, Przewodniczący Sekcji Akademickiej Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego.


SEA